Promocja "Zeszytów Rabczańskich" - podhale24.pl
Wtorek, 03 października
Imieniny: Teresy, Józefy, Heliodora
Szczawnica
Clouds
13°
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
14°
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.676 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
22.11.2022, 16:08 | czytano: 940

Promocja "Zeszytów Rabczańskich"

W Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju odbyła się promocja siódmego tomu „Zeszytów Rabczańskich”.

Fot. Piotr Kuczaj
Fot. Piotr Kuczaj
To rocznik poświęcony historii, ludziom i kulturze Rabki-Zdroju i okolicy. Dotychczas ukazało się 7 numerów, które zawierają 75 artykułów napisanych przez 52 autorów, wśród nich 5 doktorów habilitowanych, w tym 2 z tytułem profesora, 13 doktorów i 27 magistrów. Wydawcą „Zeszytów” jest stowarzyszenie Kulturowy Gościniec, a ich redaktorami – małżeństwo Katarzyna i Jan Ceklarzowie.

Od samego początku druk „ZR” wspiera Urząd Miejski w Rabce-Zdroju. Twórcy „Zeszytów Rabczańskich” po raz kolejny nie zawiedli swoich czytelników. W najnowszym numerze można znaleźć wiele ciekawych i odkrywczych artykułów na temat postaci związanych z miastem, historii i miejsc, które były świadkami interesujących historii.

W sumie w numerze znalazło się jedenaście artykułów: Mateusz Radomski "Relacje między Komisją Zdrojową a samorządem gminnym na terenie rabczańskiego uzdrowiska w latach 1918–1939", Michał Pietrzak "Przynależność terytorialna parafii św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej od końca XVI do XX wieku", Michał Bąbol "Staropolskie księgi metrykalne parafii św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju", Barbara Puterla-Słuszkiewicz "Dawne karczmy dworskie w Rabce i okolicy na przełomie XVIII i XIX wieku", Michał Wójcik "Fabryka konserw rybnych C. Warhanek w Mszanie Dolnej w latach 1885–1918", Katarzyna Ceklarz "Rabka w opisach XIX-wiecznych ludoznawców", Dorota Majerczyk "Pieśni tradycyjne z Rabki-Zdroju i okolic. Źródła, tematyka i realia", Marek Kurzeja "Historia jednego munduru", Katarzyna Ceklarz, Paweł Franczak "Kamienne zapory na potoku Gorzki", Wilhelmina Folejewska "Wojna w Orkanówce", Krzysztof Miraj "Przemiany użytkowania ziemi a krajobraz Rabki-Zdroju i okolicznych wsi".

Drugim punktem spotkania było wręczenie statuetki Kulturalne Miejsce Rabki-Zdroju. Rzeźbę autorstwa Stanisława Mlekodaja otrzymał w tym roku Teatr Lalek „Rabcio”. Z rąk p. Ceklarzy i wiceprezesa stowarzyszenia Piotra Koleckiego statuetkę odebrał dyrektor „Rabcia” Zbigniew Wójciak. - Mamy dziś bardzo fajne warunki do odbioru sztuki, mamy też dobre warunki dla tych, którzy występują – podkreślił wiceprezes stowarzyszenia Piotr Kolecki. - Dziękuje za docenienie tego miejsca. Myślę, że jeszcze długo będzie służyć także stowarzyszeniu – mówił, przypominając historię powstania nowej siedziby „Rabcia”. - To miejsce, które służy nie tylko teatrowi, ale też Rabce – dodał.

Ostatnim akordem sobotniego spotkania był owacyjnie przyjęty przez rabczańską publiczność koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego zespołu KACZMAROCK z wokalistką Justyną Panfilewicz. W spotkaniu wziął udział burmistrz Leszek Świder.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
rabczanin07:51, 23 listopada 2022
Gratulacje dla Autorów i Organizatorów. Tegoroczne zeszyty są bardzo wartościowe.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas