Szalayowskie godła, czyli drewniane znaki historii (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 kwietnia
Imieniny: Piotra, Rity, Angeliny
Zakopane
Clouds
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 8.856 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 10.116 km/h Wilgotność: 84 %
Jakość powietrza
54 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
30.12.2022, 11:30 | czytano: 2205

Szalayowskie godła, czyli drewniane znaki historii (zdjęcia)

W Muzeum Pienińskim w Szlachtowej odbyło się uroczyste wręczenie kilkunastu nowych „godeł szalayowskich”, z których słynie Szczawnica.

zdj. pieniny24
zdj. pieniny24
Uroczystość została poprzedzona, krótkim wykładem poświęconym historii powstania drewnianych „herbów”, który wygłosiła Marta Słowik historyk w muzeum.

Owe „godła” to osobliwość góralskich domów w Szczawnicy. Miejscowa tradycja przypisuje pomysł jak i pierwotne wykonanie samemu Józefowi Szalayowi stąd określenie „godła szalayowskie”.

W XIX wieku ilość przyjeżdżających gości kąpielowych rosła o wiele szybciej niż budowa zakładowych willi z pokojami dla kuracjuszy. Goście możniejsi zamieszkiwali wille zakładowe, natomiast pozostali szukali kwater pośród góralskich domostw. Jednakże nie każdy góral mógł wynajmować izbę. Warunkiem było przeszklenie okien, wprawienie podłogi i przede wszystkim wyprowadzenie komina ponad dach. Wówczas Józef Szalay „nagradzał” takie domostwo drewnianą, malowaną tablicą. „Godła oznaczają, że się wynajmuje” – informował Szalay. Wieszaniu godeł nadawano uroczystą oprawę.

Korzystając ze źródeł historycznych, które zostały z czasów Józefa Szalaya, można stwierdzić, że na szczawnickich domach wisiało około stu godeł. Są to jednak dane szacunkowe. Wiele z tablic przepadło bezpowrotnie. Dziś najstarsze zachowane tablice wiszą na ekspozycji w Muzeum Pienińskim, a pozostałe, częściowo odtworzone, zawieszone są na szczawnickich domach tworząc niepowtarzalny „Szlak Godeł Szalayowskich”.

Pomysłodawcami uroczystości jest Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy, a autorką nowych tablic jest Gabriela Słowik.

jd / Muzeum Pienińskie
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas