114 rocznica urodzin Karola Kupca, narciarza TS Wisła Zakopane, żołnierza ZWZ, więźnia Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - podhale24.pl
Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Szczawnica
Clouds
16°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 77 %
Jakość powietrza
48 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
27.01.2023, 13:52 | czytano: 1392

114 rocznica urodzin Karola Kupca, narciarza TS Wisła Zakopane, żołnierza ZWZ, więźnia Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Poznajcie Karola Kupca. Urodził się 27 stycznia 1909 roku w Zakopanem. Z zawodu kupiec. Był narciarzem TS Wisła Zakopane. Miał pięciu braci.

Karol Kupiec
Karol Kupiec
Jak wspominał Józef Szeliga-Bachleda w 1939 roku przyprowadził do niego Antoni Suchecki dwóch eleganckich cywilów: " Witolda " i " Waligórę " . Oświadczyli, że darzą go sporym zaufaniem i chcą, aby zajął się zorganizowaniem " piątki " dywersyjnej. Ustalili, że wszystkie dyspozycje będą przekazywane przez łącznika. Jak wspomina, w krótkim czasie zebrał czwórkę zaufanych i zaprzysiężonych ludzi. W czwórce tej znalazł się Karol Kupiec z Poronina.

Żołnierz Związku Walki Zbrojnej - za swoją patriotyczną postawę i opór brutalnie torturowany w katowni Podhala Palace. Karol Kupiec trafił następnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz drugim transportem więźniów politycznych 20 czerwca 1940 roku, który liczył 313 osób. Więźniowie Ci rekrutowali się głównie z Krakowa i z terenów Podhala. Większość z nich została aresztowana jesienią 1939 roku w ramach akcji wymierzonej przeciwko inteligencji.

Karol Kupiec trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w drugim transporcie wraz z braćmi: Janem, Józefem, Bolesławem i Władysławem. Od tamtego czasu stali się numerami - Karol Kupiec otrzymał numer 794.

Latem 1940 roku mjr Jan Włodarkiewicz podjął decyzję o wysłaniu do KL Auschwitz jednego z oficerów TAP, w celu utworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowej. Niebezpiecznego zadania podjął się Witold Pilecki, ktróry dał się w tym celu dobrowolnie ująć podczas łapanki w Warszawie. Organizacja wojskowa miała na celu pomoc więźniom przebywającym w KL Auschwitz - od zdobywania żywności i lekarstw dla więźniów, po przekazywanie wiadomości z obozu, czy organizowanie ucieczek. Do organizacji tej należał Karol Kupiec.

Bracia Kupiec pracowali w KL Auschwitz w rzeźbiarni. Podczas pracy wspólnie wykonywali potajemnie figurki Matki Boskiej, które były przekazywane poza obóz i ofiarowywane osobom udzielającym pomocy więźniom. W każdej był wydrążony, doskonale zamaskowany otwór w którym umieszczano karteczkę z napisem: "Prosimy o pomoc dla naszych rodziców, którzy zostali bez opieki, gdyż sześciu synów jest zamkniętych od 19.01.1940 roku. Tę figurkę wykonał jeden z tych synów. Adr. Kupcowie, Poronin koło Zakopanego, Kasprowicza 7."

Na odwrocie kartki był napis: "Tę karteczkę powierzam opiece Matki Boskiej i niech nas nadal ma w opiece."

Spośród kilkunastu figurek zachowała się tylko jedna... Umieszczony w niej gryps nie został wcześniej odnaleziony. Wyciągnął go jeden z braci Władysław Kupiec - dopiero 19 listopada 1971 roku. Figurka została przekazana do klasztoru Ojców Franciszkanów w Harmężach.

Karol Kupiec został rozstrzelany 21 września 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Cześć i chwała Bohaterom!

Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas