LIST. Wiosenny spacer "szlakiem zielonej reklamówki" (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 11.988 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 14.04 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 12.78 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
Wiatr: 12.888 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 69 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
10 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
24.03.2023, 20:37 | czytano: 2303

LIST. Wiosenny spacer "szlakiem zielonej reklamówki" (zdjęcia)

"Przyszła wiosna. Podhale czeka na turystów, tłumnie odwiedzających naszą dziedzinę. Niedługo zakwitną krokusy, które przyciągną tłumy spragnione kontaktu z przyrodą. Wybrałam się również w poszukiwaniu wiosny" - pisze pani Barbara. Zachęcamy do przeczytania jej listu.

zdj. Czytelnika Podhale24
zdj. Czytelnika Podhale24
"Znalazłam. Wśród panoramy tatrzańskich szczytów oraz szumu lasu. W czasie wiosennego spaceru przyszły mi do głowy turystyczne atrakcje, które mogłyby być alternatywą dla turystów, którzy nie chcą chodzić w tłumie po Dolinie Chochołowskiej, lecz w spokoju kontemplować dziką przyrodę. Inspirację do moich propozycji udokumentowałam fotografiami, niestety nie udało mi się zrobić zdjęć wszystkim atrakcjom (było ich zbyt wiele), ale postaram się zaproponować wybrane. Moje propozycje mogą być inspiracją dla innych miłośników przyrody, lokalnych władz, touroperatorów, usługodawców z Podhala.

Na początek proponuję szlak „Strugi podhalańskie pełne niespodzianek”. Turysta będzie mógł przez wiele kilometrów obserwować obiekty znajdujące się w rowach wzdłuż dróg, w potokach i strumieniach. Tak więc znajdzie butelki po wszelkich gatunkach napojów zarówno szklane, jak i plastikowe. Worki, woreczki, folie i folijki. W ramach tego szlaku możemy wyodrębnić również wątek kulinarny: dietę pudełkową zarastającą świeżą trawą, niedojedzone dania na wynos, czy też szlak opakowań z fast foodów.

Kolejny szlak to „Szlak zielonej reklamówki”. Obszar mojego spaceru usiany był regularnie wystającymi z trawy zielonymi reklamówkami (jednej firmy) z porządnie zapakowaną zawartością. Dociekliwy turysta będzie mógł zajrzeć do środka i odkryć tajemnicę, oczywiście wszystko z Tatrami w tle.

W ramach wytyczonych szlaków zdrożony turysta będzie mógł w ustronnym zagajniku skorzystać z toalety (niestety bez wygód i kanalizacji, ale muszla wśród drzew jest), tuż obok można zjeść śniadanie na serwisie talerzy wystającymi z trawy. Wszystko w zasięgu ręki. Jak już zaspokojone zostaną potrzeby turystyczne będzie można zapakować się do walizki leżącej nieopodal i wrócić do domu z pięknymi wspomnieniami…

A teraz poważnie. Potrzebujemy kontaktu z przyrodą, żyjemy z krajobrazów, Podhale stawia na turystykę, wszyscy mamy obowiązek oddawania i segregowania śmieci, tyle wiemy na temat ekologii, szkodliwości plastiku… I co? Wzdłuż podhalańskich strumieni, w rzekach, lasach góry śmieci. Kanapy, lodóweczki, telewizory. Czy wyrzucający w takie miejsce te wszelakie dobra myślą, że sarenka zje? Albo zając? Że nam to sprzyja i ozdabia nasz piękny świat? Tniemy dalej gałąź, na której siedzimy. A może dla opamiętania uderzyć, że to zwyczajnie grzech niszczyć dzieło Boże? Jakby nie patrzeć, nie przynosi nam to wszystkim chluby, jest to powód do wstydu, ale też i żalu, że nie szanujemy tego pięknego świata, jedynego, który mamy.

Barbara, Czytelniczka Podhale24"

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ekopatyk15:11, 27 marca 2023
Najczyściej jest koło zgliszcz przy Równi, tam to jest Pięknie
Ada10:47, 25 marca 2023
Zobaczcie jaki jest syf w Nowym Targu gdzie system odbioru i segregacji odpadów jest tylko teoretycznie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas