Dr Toczek: Karetki wciąż wzywane są do błahych zachorowań - podhale24.pl
Poniedziałek, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Szczawnica
Clouds
17°
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
22°
Wiatr: 1.08 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
19°
Wiatr: 0.324 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
17°
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
30.03.2023, 14:30 | czytano: 1757

Dr Toczek: Karetki wciąż wzywane są do błahych zachorowań

ZAKOPANE. - Niestety zdarzają się sytuacje, że karetki wzywane są do temperatur i to wcale niewysokich – np. 38 stopni – mówi dr Jerzy Toczek, kierownik Poradni Specjalistycznych przy Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Fot. Szpital Powiatowy w Zakopanem
Fot. Szpital Powiatowy w Zakopanem
Przed nami Święta Zmartwychwstania Pańskiego – pod Tatrami spodziewana jest spora liczba gości, która ten czas planują spędzić w Zakopanem i na Podhalu. Część z nich będzie na pewno na skutek różnego rodzaju nieprzewidzianych sytuacji potrzebować pomocy medycznej. I tutaj należy pamiętać, że większości przypadków należy zgłaszać się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej czy też poza godzinami pracy przychodni rodzinnych, do lekarzy całodobowej i świątecznej opieki medycznej przyjmujących przy zakopiańskim szpitalu. Tymczasem wciąż zespoły ratownictwa medycznego, czyli popularne karetki wzywane są do błahych zachorowań. A to może to doprowadzić do sytuacji, że pomoc medyczna nie dotrze na czas do osób wymagających natychmiastowej interwencji.

Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem, kierownikiem Poradni Specjalistycznych przy Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Czy bezpodstawne wzywanie karetek ciągle jest zjawiskiem, które zdarza i paraliżuje prace zespołu ratownictwa medycznego?

- Niestety zdarzają się sytuacje, że karetki wzywane są do temperatur i to wcale niewysokich – np. 38 stopni. Niektórzy też wzywają je dlatego, że po dość intensywnej podróży samochodem, czy jak pokazuje jeden z przykładów: po grze w tenisa zaostrzają się dolegliwości lędźwiowo-krzyżowe. I potem po rozmowie z dyspozytorem pogotowia ratunkowego okazuje się, że taki pacjent może zupełnie spokojnie dojechać o własnych siłach do szpitala. Wygoda z pozostałej epoki jeszcze nam towarzyszy, że karetka przyjeżdża do wszystkiego, a przypominam raz jeszcze, że tak nie jest. Proszę pamiętać, że liczba karetek w każdym regionie, również w Powiecie Tatrzańskim i na Podhalu jest ograniczona. Tutaj generalna rada: w większości przypadków wcześniej niż zadzwonimy na numer alarmowy, możemy konsultować wezwanie karetki ze swoim lekarzem rodzinnym lub z lekarzem opieki całodobowej, który na pewno nam doradzi jak w danej sytuacji się zachować. Niestety nadal stosunkowo często mamy do czynienia z bezmyślnym wzywaniem karetek. Dzieje się tak o dziwo wtedy, kiedy mamy nasilenie turystów, czyli ferie, miesiące letnie czy właśnie czas świąt.
Spotkaliśmy się nawet z takimi od wzywających, że jeżeli karetka przywozi kogoś na Szpitalny Oddział Ratunkowy to pacjent jest w priorytecie procedowany, dlatego, że być może wymaga nagłej opieki. Pacjenci potem mówią, że wzywają karetkę dlatego, żeby nie czekać w kolejce, a jak wezwą karetkę to zawsze im ktoś pomoże. Ważne tutaj jest, że najwyższy czas aby wszyscy zaczęli myśleć i postępować inaczej i traktowali wezwanie karetki jako ostateczność, tylko w zagrożeniu zdrowia i życia. Jeżeli kogoś boli gardło, nie jest to równoznaczne z tym, że ma do niego przyjechać karetka. Ktoś w tym czasie może potrzebować karetki, a jej nie będzie. Nie myślmy tylko o sobie - każdy z nas płaci składkę zdrowotną, więc każdy z nas ma w miarę możliwości nieograniczony dostęp do służby zdrowia. W związku z tym korzystajmy z tej służby zdrowia rozsądnie i racjonalnie jednocześnie myśląc o innych współuczestnikach naszego życia codziennego.

Przypomnijmy ogólnie w jakich sytuacjach powinniśmy wezwać karetkę?

- Jeżeli mamy jakiekolwiek problemy to warto się skonsultować z lekarzem POZ – od tego zacznijmy w większości przypadków. Natomiast w sytuacji gdy dochodzi do utraty przytomności, ktoś omdlał, ma zawał lub udar – zawsze możemy, a nawet powinniśmy zadzwonić. Ratownik, który przyjmuje wezwanie pod numerem alarmowym 112 również z nami rozmawia, więc możemy się z nim skonsultować. Na ogół żaden pacjent nie jest fachowym pracownikiem służby zdrowia w związku z czym istnieje potrzeba szybkiej konsultacji. Druga rzecz – na pewno w przypadku infekcji przeziębieniowych, temperatur, otarć nóg po jakiejś wyprawie czy innych drobnych ran, możemy udać się na Szpitalny Odział Ratunkowy i tam poprosić o pomoc. Natomiast jak już mówiłem, jeżeli ktoś nagle stracił przytomność, ma ból zamostkowy, mało tego, wiemy, że na przykład choruje na nadciśnienie lub chorobę wieńcową, ma zaburzenia świadomości, chociażby niewyraźnie mówi, to warto wtedy wzywać pogotowie. Podkreślam jeszcze raz, że zawsze można się poradzić kompetentnego pracownika służby zdrowia, czy to co podejrzewamy jest realnym zagrożeniem zdrowia i życia, a więc czy istnieje konieczność wezwania karetki pogotowia ratunkowego. Zaznaczam, że zgodnie z ustawą, jeśli ktoś idzie do opieki całodobowej to też jest to uzasadnione w sytuacji, kiedy schorzenie jest nagłe albo mamy do czynienie z zaostrzeniem choroby przewlekłej. Natomiast 80 proc. pacjentów zgłasza się po trzech dniach drapania w gardle, kataru, dlatego, że nie chce się im iść do lekarza rodzinnego. A skoro rodzinny akurat wieczorem nie przyjmuje, to idziemy do opieki całodobowej ,bo wtedy akurat mamy wolną chwile.

Tego typu lekkomyślność, żeby nie powiedzieć bezmyślność to kłopot dla sprawnego udzielania pomocy medycznej?

- Wiemy, że pacjentów jest bardzo dużo i skutkuje to, że przychodzą oni często ze swoimi problemami różnej natury do lekarzy. A lekarze czy szerzej: czyli służba zdrowia ma także swoje ograniczenia – wszyscy jesteśmy ludźmi. A w ciągu dnia przyjmujemy u nas około 50-70 pacjentów – a w każdym wypadku musimy być skupieni. Każdy z nas ma swój próg wytrzymałości, a tutaj ważne jest aby nie popełnić błędu przy diagnozie i decyzji o sposobie leczenia. Proszę to również brać pod uwagę i zachowywać się odpowiedzialnie – o to apeluję przed Świętami Wielkiej Nocy. Pamiętajmy, że lekkomyślne wezwanie karetki może spowodować, że nie dotrze ona na czas do kogoś, którego życie jest zagrożone.

Źródło: Szpital Powiatowy w Zakopanem, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
propaganda18:46, 30 marca 2023
To odwiezcie wszystkie na wukraine i bedzie spokoj
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas