VII Spiska edycja "Góralskiego cytania" (wyniki i zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 13 lipca
Imieniny: Irwina, Margarety, Sary
Szczawnica
Clouds
23°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
24°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
28°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
24°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
29°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
27°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
58 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
01.04.2023, 14:00 | czytano: 2595

VII Spiska edycja "Góralskiego cytania" (wyniki i zdjęcia)

Za nami kolejna edycja konkursu czytelniczo-plastycznego "Góralskie cytanie" gwarowych tekstów literatury regionalnej Podhala, Orawy, Spisza i Ziemi Zagórzańskiej. Gala rozdania nagród zwycięzcom konkursu VII edycji spiskiej odbyła się w Szkole Podstawowej w Łapszach Niżnych 31 marca, a etap wojewódzki konkursu miał miejsce tydzień wcześniej 24 marca również w Łapszach Niżnych.

Fot. Maciej Gębacz
Fot. Maciej Gębacz
Organizatorem Konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych, a współorganizatorami konkursu są: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy. Patronat nad Konkursem sprawują: Wójt Gminy Łapsze Niżne, Związek Polskiego Spisza, Prezes Związku Podhalan w Polsce. Główne cele konkursu to m.in.: kształcenie ku wartościom konstytuującym kulturowe dziedzictwo regionalne i narodowe, przeciwdziałanie zanikaniu więzi międzypokoleniowej kultywowanie gwary spiskiej i wsparcie edukacji polonistycznej ucznia w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 86 uczestników (42 w kategorii literackiej i 44 w plastycznej), którzy reprezentowali szkoły podstawowe w: Czarnej Górze, Jurgowie, Łapszach Niżnych i Łapszach Wyżnych, Łapszance, Kacwinie, Krempachach, Niedzicy, Nowym Targu i Trybszu.

Zarówno w części czytelniczej, jak i plastycznej konkurs obejmował cztery kategorie wiekowe szkoły podstawowej: klasy I-III; IV-VI i VII -VIII.

Uczestników oceniało jury w kategorii: I-III: Maria Krzysztofek, Adam Święty i Danuta Milaniak, w kategorii IV-VI: Maria Waniczek, Józef Górka, Katarzyna Twardosz i Łukasz Twaróg, w kategorii VII – VIII: Krystyna Milaniak, Małgorzata Wojtaszek i Jan Budz.

Równolegle z konkursem czytelniczym odbywał się konkurs plastyczny, na który wpłynęło 44 prac we wszystkich kategoriach wiekowych. Prace wykonano za pomocą różnych technik. Prace plastyczne oceniało jury: Ewa Jaworowska – Mazur i Krzysztof Mazur.

Dziękujemy za ufundowanie nagród sponsorom: Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy z siedzibą w Łapszach Niżnych, Urząd Gminy w Łapszach Niżnych, Związek Polskiego Spisza, Muzeum - Zespół zamkowy w Niedzicy.

Wyniki konkursu czytelniczego:

Kategoria I-III
I miejsce: Julia Wacław – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czarnej Górze
II miejsce: Magdalena Widlak - Szkoła Podstawowa w Jurgowie
III miejsce ex aequo: Filip Makowski - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie i Maciej Niemiec - Zespół Placówek Oświatowych w Niedzicy
WYRÓŻNIENIE: Martyna Rychtarczyk – Szkoła Podstawowa w Łapszance, Zuzanna Molitoris – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie, Marcel Bylina – Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II w Łapszach Wyżnych i Olga Dominika Marusarz - Szkoła Podstawowa w Jurgowie.

Kategoria IV-VI
I miejsce ex aequo: Weronika Stronczek – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie i Zuzanna Jamróz – Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych
II miejsce ex aequo: Amelia Wyrostek – Szkoła Podstawowa im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu i Bartłomiej Łojek - Szkoła Podstawowa w Jurgowie
III miejsce: Justyna Bogacz - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie
WYRÓŻNIENIE: Nikola Husi – Szkoła Podstawowa im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu, Joanna Sołtys – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czarnej Górze i Szymon Majerczak - Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych.

Kategoria VII - VIII
I miejsce ex aequo: Klaudia Pacyga – Szkoła Podstawowa w Kacwinie i Andrzej Krupa - Szkoła Podstawowa w Jurgowie
II miejsce: Weronika Sołtys – Szkoła Podstawowa w Jurgowie
III miejsce ex aequo: Katarzyna Grońska i Emilia Maria Święty – Zespół Placówek Oświatowych w Niedzicy
WYRÓŻNIENIA: Iwona Molitorys - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie, Emilia Kuruc - Szkoła Podstawowa w Łapszance, Oliwia Milaniak - Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych, Liliana Ziemba - Szkoła Podstawowa w Łapszach Niżnych i Marcel Miśkowicz - Szkoła Podstawowa im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu.

Wyniki konkursu plastycznego:

Kategoria I-III
I miejsce ex aequo: Aleksandra Hasaj – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie
II miejsce: Hubert Kaczor – Szkoła Podstawowa nr. 4 w Nowym Targu
III miejsce ex aequo: Krzysztof Turski – Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II w Łapszach Wyżnych i Michał Reśczak - Zespół Placówek Oświatowych w Niedzicy
WYRÓŻNIENIE: Karol Kapołka – Szkoła Podstawowa w Niedzicy i Mikołaj Handak Szkoła Podstawowa nr. 4 w Nowym Targu

Kategoria IV-VI
I miejsce ex aequo: Lena Sarna – Szkoła Podstawowa im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu
II miejsce: Paweł Bigos – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie
III miejsce: Nadia Baran - Szkoła Podstawowa w Jurgowie
WYRÓŻNIENIE: Milena Celuszak – Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych, Anna Galik – Szkoła Podstawowa w Niedzicy i Magdalena Sołtys - Szkoła Podstawowa w Jurgowie

Kategoria VII - VIII
I miejsce: Dawid Schlegel – Zespół Placówek Oświatowych w Niedzicy
II miejsce: Tatiana Andrusiak – Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych
III miejsce: Antonina Stanek – Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych
WYRÓŻNIENIE: Antoni Czepelik - Szkoła Podstawowa w Jurgowie

Wszystkim uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji za rok

Organizator konkursu - Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas