LIST. Czy mieszkańców Nowego Targu stać na wielkie marzenia? - podhale24.pl
Niedziela, 21 lipca
Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
Czarny Dunajec
Clouds
23°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
23°
Wiatr: 8.46 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
23°
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
25°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
27°
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 57 %
Clouds
24°
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 61 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
01.06.2023, 11:07 | czytano: 3259

LIST. Czy mieszkańców Nowego Targu stać na wielkie marzenia?

- Droga Redakcjo, chciałam się podzielić moimi spostrzeżeniami po spotkaniu w sprawie obwodnicy południowej miasta. Byłam dumna i wzruszona i znajomi proszą żeby napisać do Państwa żeby moje spostrzeżenia mogli przeczytać mieszkańcy - napisała w liście do redakcji nasza czytelniczka.

Spotkanie w sprawie obwodnicy, maja 2023. Arch. Podhale24.pl
Spotkanie w sprawie obwodnicy, maja 2023. Arch. Podhale24.pl
- Byłam na spotkaniu 25-05-2023 w Urzędzie Miasta w sprawie obwodnicy.. Czy mieszkańców Nowego Targu stać ciągle na wielkie marzenia o wspaniałym miejscu do życia?? Jeśli w końcu się przebudzą to jest na to najlepszy czas!!

Na początku było bardzo dużo emocji ale tak to jest jak władza przez lata lekceważy mieszkańców. Wśród obecnych byli między innymi ludzie, którym firma projektowa oraz GddkiA nigdy nie odpisała na pisma w sprawie obwodnicy.

Jeśli chodzi o rozmowy to mieszkańcy stanęli na wysokości zadania. Merytorycznie przygotowani, uzbrojeni w argumenty i wiedzę nie dali się zbyć prezentacjami inwestora, które bardziej przypominały broszury reklamowe niż rzetelny opis projektu.

Nie o tym jednak chciałam napisać do redakcji. Otóż jedna z wypowiedzi mieszkańców bardzo utkwiła mi w pamięci, sprawiła, że oczami wyobraźni ujrzałam nasze miasto, miasto Nowy Targ. Miejsce, którego w przeciągu ostatnich lat tak bardzo się zmieniło, zmieniło na lepsze. Ludzie masowo uprawiają sport, jeżdżą na rowerach całymi rodzinami, chodzą na basen.. Mamy wiele wspaniałej infrastruktury, która to umożliwia. Od 10 lat mamy piękna kładkę, która udostępnia wschodnie brzegi Dunajca dla spacerowiczów. Według mnie to była jedna z najlepszych rzeczy jaka przytrafiła się miastu w ciągu ostatniej dekady!

Teraz wiszą nad nami czarne chmury siermiężnej inwestycji, jak mówią urzędnicy z 1997 roku. Inwestycji, która zaprzepaści cały ten rozwój, który się dokonał, która obciąży miasto dodatkowym hałasem i kolejną porcją spalin.

Droga redakcjo! Ja bym chciała wrócić do tej wizji z lat 70. , do planów o których opowiadała mieszkanka Nowego Targu. Chce żeby te plany w końcu zrealizowano! To jest moje marzenie.

Poniżej spisałam wypowiedź tej pani, z transmisji, która jest dostępna w internecie. Niech każdy wie o jakim mieście marzyli dzisiejsi 70 latkowie, może następnemu pokoleniu to się dzisiaj uda.

„ ...Ja akurat pracowałam w archiwum, i wiem ,że w 1936 lub 1937 roku, Bór na Czerwonem, w planach rządowych był bardzo mocnym punktem. Planowano nawet, gdyby nie było wojny ,ogrodzenie tego boru, tak miał być ściśle chroniony… Pan mówił o 1949 roku czyli conajmniej 10 lat póżniej.

Ja pamiętam w latach 70-tych, byłam na takim spotkaniu, w dawnym domu partii, było takie spotkanie spółdzielcze, na którym opowiadano nam, przyszłym mieszkańcom bloków, co będzie nad brzegami Białego Dunajca. Bardzo dobrze pamiętam!

Pamietam ludzi, którzy siedzieli tak jak państwo i snuli nam wizje jaki będzie wypoczynek nad dunajcem. Miały być przystanie dla kajaków, miały być zjeżdżalnie do wody zrobione…cudowne miejsca…

Przeszło 45 lat nikt tego nie zrealizował…

Nie wiem ile trwa, jak długo liczy sobie strefa relaksu, która właściwie namiastką jest tego co nam opowiadano..

Więc proszę sobie wyobrazić, że rzeczywiście plany były wielkie ale nie dla budowy drogi, bo to jest najkrócej i najszybciej można zrobić.

Czterdzieści pięć lat obiecywano ludziom wspaniałe miejsce do wypoczynku. Nic nie zrobiono. Ludzie sobie sami wydeptali ścieżki…!

Swego czas, jak wybudowano kładkę, to szczerze mówiąc byłam trochę zaniepokojona bo ludzie zaczęli chodzić z psami do ,,Boru na Czerwonem”, zaczęli tam deptać itd…Jak na początku można było sarny, czarnego bociana zobaczyć to dziś niech pan spróbuje je tam spotkać….

Więc teraz jeszcze jak to co państwo mówicie o tych ekranach a pan nam snuje, że w Krakowie przy ekranach…

Co nam pan proponuje, pozwoli nam pan te Tatry przenieść bliżej tych ekranów…? Tak jak amerykanie transportują sobie zamki z Anglii to może my sobie Tatry przybliżymy…Bo my już nie będziemy ich widzieć!!!

Jak ktoś chce jechać gdzieś to niech sobie jedzie dwa dni wcześniej. Dawniej jak ludzie jechali do miasta, do Nowego Targu.., ludzie jechali końmi o 3 rano żeby przyjechać do miasta...

CzytelniczkaSpotkanie w prawie obwodnicy transmitowaliśmy dla Państwa na żywo na naszym kanale na YouTube:

Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
takitam.11:56, 3 czerwca 2023
do precz z lotniskiem - co bylo pierwsze? lotnisko czy bloki?! widzialy galy gdzie sie wprowadzaly!!! tez mieszkam w bloku i owszem drazni czasem ten warkot, ale coz, wiedzialem ze antek bedzie mi latal nad glowa.
0
Burok09:31, 3 czerwca 2023
@ Mieszkaniec . Bardzo chętnie oglądnę jak to zamierzasz uruchomić przelot Królowej Jadwigi po otwarciu nowego przebiegu Zakopianki . Byłeś tam człowieku kiedykolwiek , czy jesteś ignorantem technicznym ?? . I jeszcze jedno , idź na Królowej Jadwigi , i mów głośno że z zamkniętej i spokojnej ulicy zrobi się tranzyt , może przeżyjesz :)
0
precz z lotniskiem!19:47, 2 czerwca 2023
do Kokos: lotnisko niech się rozwija z dala od miasta! A balkon jest po to żeby można było wyjść i odpocząć w każdej chwili. Poza tym nie wszyscy mogą wychodzić z domu.
0
Kokos14:11, 2 czerwca 2023
@ precz z lotniskiem
Lotnisko to rozwój ! Budowa lotniska przyciągnie inwestorów a nie ceaniaków jak ten z color park
A jak chcesz odpocząć to zamiast z balkonu patrzeć na inne bloki to wybierz sie gdzieś za miasto np. nad biały albo czarny dunajec gwarantuje że będzie lepiej :)
0
Gustek07:25, 2 czerwca 2023
Panu Watycha brakuje wyobraźni bo ta droga na gigantycznym nasypie i tak nie rozwiąże korków w mieście. Czas na zmianę burmistrza bo ten to chyba tylko obiecywać potrafi
0
precz z lotniskiem!22:13, 1 czerwca 2023
"Obwodnica" idąca przez miasto! Lotnisko prawie w mieście i warkot samolotowy nad miastem, szczególnie nisko nad blokami, bo po starcie nabierają dopiero wysokości albo przed lądowaniem gdy tracą wysokość przed lądowaniem na lotnisku! I to dzień w dzień od rana do wieczora a nawet w nocy (zdarza się że po północy!!!). Spróbujcie w letni dzień usiąść na balkonie żeby odpocząć! Warkot słychać w Borze na Czerwonym i w lesie kombinackim! I jeszcze to znalazłem:"Obecnie władze miasta planują rozbudowę lotniska dla potrzeb ruchu pasażerskiego" LOTNISKO TO PRAWDZIWA UDRĘKA NOWEGO TARGU!!! Kto z przyszłych kandydatów zajmie się tym ten wygra wybory!
0
Marcin22:08, 1 czerwca 2023
Byłem dziś na La Playa. Setki ludzi z dziećmi. Wspaniałe miejsce. Gdzie tam drogę robić? Mieszkańcy z każdej części miasta, tak, tak. Całe to unikatowe miejsce pokochali. Żadnej tam obwodnicy nam na sile nie wciśniecie!
0
e22:00, 1 czerwca 2023
Po otworzeniu zakopianki korki będą nie tylko na Szaflarskiej, ale przede wszystkim na Sikorskiego - od ronda na Szaflarskiej do ronda na Alejach i wtedy wielu zacznie marzyć o obwodnicy.
0
Bazia19:53, 1 czerwca 2023
Cieszą się tymi krótkowzrocznymi planami zniszczenia pięknego terenu tylko ci, co mają własny interes w tym. Następna Brama Dewastacji Gorców się szykuje...
0
JJ16:58, 1 czerwca 2023
Jak sama nazwa mówi -obwodnica- to droga wokół miasta a nie przez jego środek.
0
Han16:58, 1 czerwca 2023
@nowotarżanin
Dlaczego niby na Szaflarskiej mają pojawić się korki? Kto normalny będzie jeździł do Białki przez Szaflarska?

O dochodach dla Miasta nie ma co mówić - to będzie przelotowka, nie uruchomi żadnych terenów inwestycyjnych. Za to stracimy tym samym na walorach turystycznych, co przełoży się na utratę dochodów z tego tytułu.
0
Zdystansowana16:30, 1 czerwca 2023
Żeby po budowie obwodnicy nowy targ się rozwijał potrzebne są zakłady produkcyjne a dla nich niezbędne zaplecze - duuuży płaski teren. Czyli po wybudowaniu obwodnicy będzie chyba wycinanie boru na czerwonym albo innych drzewek ... Obwodnica nie sprawi, że stojący handlem nowy targ będzie się rozwijał. Chyba że chcemy zadbać o paru lokalnych biznesmenów parających się handlem ... albo szczytem marzeń dla niektórych jest dostępność rotacyjnych posad w sklepach.
0
Ww16:24, 1 czerwca 2023
Tutela zbuduj sobie pod swoimi oknami
0
Tutela15:11, 1 czerwca 2023
Jeżeli miasto chce się rozwijać to konieczna jest budowa obwodnicy. Moim skromnym zdaniem ludzie nie zdają sobie sprawy, że wraz z takimi inwestycjami przyjdą nowi inwestorzy, którzy na przykład będą chcieli wybudować nowe zakłady pracy co przełoży się na wzrost cen działek w rejonie obwodnic, zmniejszeniem bezrobocia na terenie Podhala oraz zwiększenia dochodu gminy.
0
Jan14:49, 1 czerwca 2023
Zdecydowana większość mieszkańców Miasta jest przeciwko autostradzie w dolinie Białego Dunajca i ta droga w tym miejscu nie powstanie.
A Białcony /.../ dość już zrujnowaliście przyrodę i środowisko naturalne Podhala spuszczając swoje szamba do Białki. Autostrada do zas...ego pseudokurortu im się marzy... Pany i tak niedługo przestaną do Was jeździć i przyjdziecie do miastowych o jakąkolwiek robotę prosić.
0
Tadek 7714:34, 1 czerwca 2023
Wielki szacunek dla Pani , która napisała ten list - jednak myślę że bez tej obwodnicy nasze miasto więcej straci niż zyska. Rozwój daje pieniądze i lepsze życie dla każdego z nas - jak mówi stare przysłowie "kto się nie rozwija cofa się wstecz".
Obwodnica TAK - budować jak najszybciej !!
0
Mieszkaniec14:19, 1 czerwca 2023
Szanowni Państwo, ta obwodnica przede wszystkim nie jest potrzebna,aby zmniejszyć korki: te zmniejszą się, gdy gotowa będzie nowa Zakopianka,a stara przestanie w końcu dzielić takie ulice jak Kolejowa czy Królowej Jadwigi. Natomiast budowa tego monstrum cofa nasze miasto w rozwoju i pod pewnymi względami nie będzie to już do nadrobienia. Proszę nie przytaczać argumentu, że jej budowa to rozwój, bez zrozumienia konsekwencji, jakie ze sobą przyniesie.
0
Szambo-Lot14:16, 1 czerwca 2023
Kiedy będą zbierane podpisy za budową obwodnicy ?
0
nowotarżanin14:08, 1 czerwca 2023
Wyobraźmy sobie wszyscy koniec budowy odcinka zakopianki z Rabki do NT.Pomyślmy gdzie te wszystkie samochody( jadące w stronę Białki) będą jechać? Szaflarska będzie stała w korku prawie cała do alei...Tego wszyscy chcemy??? Osobiście jestem za budową obwodnicy.
0
Zadowolony mieszkaniec13:39, 1 czerwca 2023
Szanowna Pani, ten list naprawdę wnosi tyle do całej sprawy, że szkoda było pisać. Obwodnica jest potrzebna i niech budują i to jak najszybciej.
0
JT13:04, 1 czerwca 2023
Tak na marginesie, chodzę tam z psami i w ciągu ostatniego pół roku, dwa razy spotkałem sarny, także wciąż są.
0
Blokowy12:56, 1 czerwca 2023
I taka prawda nie rujnujmybtego pięknego miejsca a wręcz przeciwnie sprawmy by było jeszcze bardziej atrakcyjne ale nie przez obwodnicę tylko atrakcje
0
xy12:55, 1 czerwca 2023
Zgadzam się z Czytelniczką. Widać, że Miasto jest dla Pani ważne, a Miasto to przecież my - nowotarżanie. Dziękuję za ten list. Poza tym mam wrażenie, że w latach 70-siątych, mimo iż władzę dzierżyła komuna, bardziej dbano o potrzeby mieszkańców. Gdyby nie ówczesny naczelnik, dziś zamiast parku - niegdyś miasteczka komunikacyjnego (popularnych dróżek) mielibyśmy wciśnięte kolejne bloki.
0
opop12:45, 1 czerwca 2023
Ludzie drogi są niezbędne. Ktoś kto kupuje tanie mieszkania nie może wymagać że miasto zrobi mu miejsce do wypoczynku, zapewni widok itp. Mieszkańcom przeszkadza wszystko że latają samoloty, jeżdżą motocykle dzieci krzyczą. Chcą strefy relaksu ale kto ma za to zapłacić. Burmisytrz. Są plany i droga musi powstać teraz się obudzili i opowiadają jak w było na spotkaniu w domu partii. Rozumiem nostalgie mieszkańców osoiedli w nowym targu którzy dostali w większości mieszkania od partii lub za kilka złotych ale te czasy się skończyły . Nie widzę potrzeby żeby całe miasto miało składać się na strefy relaksu itp. Miasto jest od zapewniania infrastruktury do rozwoju czym jest właśnie obwodnica. Ktoś kto kupuje mieszkanie i liczy na czyste powietrze, widok, relaks jest niepoważny. Te mieszkania są tanie relatywnie i nie zapewniają takich atrakcji. Nie można kupić tanio mieszkania w pobliżu lotniska i liczyć na to że wypłaczę się przed burmistrzem i zamknie lotnisko. Szkoda właśnie tych protestujących bo dali się wciągnąć kulka karierowiczom w walkę o głosy wyborcze.
0
Danuta11:29, 1 czerwca 2023
Niestety marzenia marzeniami a wizja burmistrza jest smutną rzeczywistością. Ten człowiek powinien walczyć o miasto dla mieszkańców ale tego nie robi. Mówił, że kocha i szanuje Nowy Targ, ale czy jego czyny przypadkiem nie świadczą o czymś zupełnie innym? Uważam, że mieszkańcy jesli myślą o rozwoju miasta i spokojnym zyciu powinni zmienić w trybie referendum burmistrza na człowike, który faktycznie zadba o ich los. Jest ku temu duża szansa i demokratyczne możliwości dokonania zmiany, nie czekając jeszcze rok na wybory. Gdyby miszkańcy nie wzięli sprawy w swoje ręce to już budował tego getta mogłaby ruszyć z miejsca. Na szczęście są w tym mieście ludzie, którym zależy na wspólnocie i jej dobru. Gratuluję czytelniczce cennych spostrzeżeń.
0
Kokos11:17, 1 czerwca 2023
Obwodnica nie, lotnisko nie. Wy tam w tych blokach to macie swój świat a NT się cofa zamiast rozwijać
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas