UrbaMistyka - najnowsza wystawa Muzeum Tatrzańskiego (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Rabka Zdrój
Clouds
20°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
20°
Wiatr: 2.7 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
20°
Wiatr: 2.052 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
17°
Wiatr: 7.848 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
06.08.2023, 22:25 | czytano: 1027

UrbaMistyka - najnowsza wystawa Muzeum Tatrzańskiego (zdjęcia)

"Urbanistyka: pojęcie ograne, lecz nie spotykane u nas w Zakopanem;
Proponujemy zmianę na urba-mistyka; Bo i tak chałupy każdy gdzie chce, wtyka" - cytat z Szopki zakopiańskiej z 1968 r. stał się inspiracją do tytułu najnowszej wystawy, którą można oglądać w Willi Oksza, Galerii Władysława Hasiora oraz na Domu Handlowym Granit.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
Złośliwi twierdzą, że w Zakopanem prawo budowlane i porządek urbanistyczny się nie przyjął, że pomiędzy dwie wille można wcisnąć jeszcze jedną. Zakopane jest jednak jak mozaika, na której piękno składa się wiele elementów, co starają się pokazać kuratorki wystawy Julita Dembowska i Anna Batko.

- To jest długofalowy projekt. Kilka lat temu zaczynałyśmy od spaceru po Zakopanem i poszukiwaniu tego gdzie ta sztuka w przestrzeni publicznej jeszcze jest. Owocem tych spacerów jest przewodnik “Inwentaryzacja nowoczesności”. Wystawa jest naturalną kontynuacją i rozpoczęciem dyskusji. “Zakopane, to nie tylko zakopiańszczyzna. Witkiewiczów było dwóch.” Chcemy pokazać, że ten czas powojenny w Zakopanem był równie interesujący jak lata przedwojenne - zaznacza Julita Dembowska.

Wystawy zlokalizowane zostały w Willi Oksza, Galerii Władysława Hasiora oraz na elewacji Domu Handlowego Granit. Prezentowane prace na wystawach stworzone zostały przez zakopiańskich artystów.

- Możemy zobaczyć rzeczy na co dzień dostępne w domach wypoczynkowych, czy schroniskach, ale również we wnętrzach prywatnych. Tu wielkie ukłony dla wszystkich , którzy te eksponaty użyczyli. Mamy też eksponaty ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Wszystkie rzeczy, które są widoczne na wystawach na co dzień są w Zakopanem. Tylko jeden eksponat, czyli tron z filmu “Faraon” Jerzego Kawalerowicza jest przywieziony z Łodzi. To pokazuje, że Zakopane jest jak mozaika. Składa się z wielu elementów, nie tylko tych negatywnych, ale także tych pięknych - zaznacza Anna Batko. - Tron znalazł się tu, bo wyrzeźbił go Grzegorz Pecuch, jeden z naszych najbardziej znanych artystów zakopiańskich doby powojennej - dodaje.

Wystawę UrbaMistyka można oglądać do 5 listopada 2023r.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas