Janek w Jaworkach – kolejna opera plenerowa w naszym regionie (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Czarny Dunajec
Clouds
20°
Wiatr: 2.772 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
20°
Wiatr: 2.628 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
19°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
20°
Wiatr: 1.764 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
18°
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
25.08.2023, 10:00 | czytano: 1606

Janek w Jaworkach – kolejna opera plenerowa w naszym regionie (zdjęcia)

Na scenie obok Wąwozu Homole w Jaworkach odbyła się plenerowa opera Władysława Żeleńskiego pt. „Janek”. Organizatorami spektaklu było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gorce – Pieniny. Jest to już piąta edycja plenerowych oper o tematyce związanej z naszym regionem. Do tej pory mogliśmy podziwiać spektakle na zamku w Czorsztynie oraz w amfiteatrze „Pod wierzbą” w Krościenku nad Dunajcem.

zdj. Joanna Dziubińska
zdj. Joanna Dziubińska
Pomysłodawczyniami projektu są dwie młode śpiewaczki, a zarazem przyjaciółki z krakowskiej Akademii Muzycznej: Ewa Walkowska i Maria Złotek, które postanowiły pokazać mieszkańcom regionu oraz turystom przybyłym na wakacyjny odpoczynek, opery o tematyce związanej z Pieninami.

Oprawę muzyczną zapewniła Tatrzańska Orkiestra Kameralna a reżyserem spektaklu był Błażej Peszek.

Akcja opery "Janek" rozgrywa się na hali w górach oraz w góralskiej chacie. Postać Janosika związana jest z Pieninami, a dokładnie z granicą polsko-słowacką. Nawiązujemy do tej legendy i przedstawiamy spektakl właśnie w Pieninach, w regionie, gdzie autentycznie grasował historyczny Janosik.

"Janek" oparty jest na polskiej tradycji ludowej, zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej. Libretto nawiązuje do legendarnego góralskiego zbójnika - Janosika, wg podań zamieszkującego tereny Pienin na granicy polsko-słowackiej; postać Janosika w rzeczywistości jest postacią historyczną, a na podstawie jego biografii stworzono podanie o zbójniku, który odbierał majątek bogatym i rozdawał go biednym. W muzykę natomiast wplecione są autentyczne motywy góralskie. W związku z tym zadanie odwołuje się do postaci historycznej i tradycji - popularnej legendy, będącej wizytówką regionu pienińskiego. Ponadto odwołuje się do góralskiego folkloru.

jd
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Wicher22:54, 27 sierpnia 2023
Pięćset lat temu to tam dziki charcowały i dziko zwierzyna a najdalej na południe to dopiero Szaflary były wysunięte !
0
jan osik10:04, 25 sierpnia 2023
Janosik nigdy nie był po tej stronie Karpat (autentycznie:), jeśli już mamy się trzymać faktów.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas