Dawnych dworów czar - podhale24.pl
Niedziela, 5 maja
Imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa
Nowy Targ
Clouds
17°
Wiatr: 10.8 km/h Wilgotność: 52 %
Rain
18°
Wiatr: 13.248 km/h Wilgotność: 52 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
18°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
22°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
19°
Wiatr: 10.656 km/h Wilgotność: 54 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
60 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
07.09.2023, 15:21 | czytano: 1257

Dawnych dworów czar

Ukazał się album „Dwory w Rabie Wyżnej i Sieniawie. Historie rodzinne” autorstwa Marzanny Raińskiej. Książka ta to opowieść o dziejach rodziny Zduniów i Głowińskich, właścicieli majątku Raba Wyżna, Sieniawa, Bielanka.

Miejscowości te połączyła wspólna historia. Dwory nierozerwalnie wpisały się w ich dzieje, stając się świadkami historii, zmian, ale również ich uczestnikami. Ich właściciele przynieśli postęp i rozwój. Dwory stały się ośrodkami kultury, oświaty czy nawet turystyki i medycyny. Zaś ich właściciele odegrali istotną rolę w życiu mieszkańców tego regionu, krzewiąc takie wartości jak przywiązanie do Ojczyzny, do ziemi, do tradycji.

Tutejsze dwory spotkało szczęście – oparły się zawieruchom dziejowym, przetrwały. Sieniawski dostał drugie życie, rabiański czeka na swój czas. Dziś są nie tylko świadkami dawnej historii, ale stanowią też niezwykle cenne okazy architektoniczne obu wsi i całego regionu. Właśnie poprzez historię ich właścicieli, gości czy mieszkańców, poznajemy ich niezwykłe dzieje, ale też dzieje Raby Wyżnej i całego regionu.

Historie majątków, rodzin, wsi, okraszone są licznymi historycznymi zdjęciami. Oglądamy na nich Rabę Wyżną, Sieniawę i okolice od czasów XIX-wiecznych, pełno tu zdjęć rodzinnych właścicieli dworów, dokumentujących ich codzienne życie, pasje, dokonania, aktywność zawodową. I w końcu mamy zdjęcia dworów, od ich początków po czasy współczesne. To historia powstania, świetności, ale i upadku.

Archiwalne materiały udostępniły na rzecz publikacji rodziny Głowińskich, a w szczególności Antoni Jan Głowiński, który został wydawcą tejże publikacji, a także Tomasz Głowiński, Monika Kwasieborska-Kościesz, Piotr Kwasieborski i Adam Robiński oraz rodzina Zoltów. Adam Sawina i Robert Wisła udostępnili zdjęcia z portali Raba Wyżna i okolice oraz Historia Sieniawy i okolicy, a Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju przekazało archiwalne fotografie Sieniawy.

mat. prasowe, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Jasiek07:29, 8 września 2023
Mieszkańcy Sieniawy i Raby Wyżnej jako jedyni w okolicy mogą pójść na dwór...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas