Dawnej.... Raby Wyżnej czar (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 marca
Imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława
Czarny Dunajec
Rain
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 7.776 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
102 %
Nowy Targ
58 %
Zakopane
204 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 51 | 102 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Rabka-Zdrój
Dostateczna
PM 10: 102 | 204 %
12.09.2023, 08:20 | czytano: 3505

Dawnej.... Raby Wyżnej czar (zdjęcia)

Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Rabie Wyżnej udało się w niedzielę wskrzesić dawną świetność, dziś opuszczonego i popadającego w ruinę, wspaniałego dworu Głowińskich.

Fot. Piotr Kuczaj
Fot. Piotr Kuczaj
Przedwojenna siedziba rodziny Głowińskich, dwór w Rabie Wyżnej, po dziesiątkach lat, na jeden dzień wróciła do życia za sprawą imprezy plenerowej „Koncertowy Przewrót Pałacowy", której celem było przywrócenie świetności i pamięci miejscu wyjątkowemu dla tej miejscowości.

Powstały w 1902 roku pałac Głowińskich w Rabie Wyżnej oraz jego mieszkańcy Jan i Róża Zduniowie, a potem Wanda i Kazimierz Głowińscy odegrali ważną rolę nie tylko w życiu mieszkańców Raby Wyżnej, ale też regionu krakowskiego czy podhalańskiego. Mowa tutaj o roli dworu, jako ośrodka kulturotwórczego szczególnie w czasach międzywojnia. To w dworze pielęgnowano wartości takie jak: przywiązanie do ojczyzny, do ziemi, do tradycji. W początkowym zaś okresie okupacji – dwór pełnił rolę ośrodka konspiracji niepodległościowej. Mieszkańcy Raby Wyżnej łączą rozwój rabiańskiej kultury i historii właśnie z dworem i rodziną Głowińskich, szczególnie z Różą Zduń „Panią Dziedziczką" i jej córką Wandą Głowińską.

Dzięki imprezie udało się przypomnieć dawną świetność dworu i ducha tamtych lat. W ramach „Koncertowego Przewrotu Pałacowego" odbył się piknik. Jedną z atrakcji była promocja książki „Dwory w Rabie Wyżnej i Sieniawie. Historia Rodzinna” autorstwa Marzanny Raińskiej. Przygotowano plener rysunkowy, tradycje myśliwskie oraz „fabryka wódek zdrowotnych” nawiązywały do pasji i działalności dziedzica Jana Zdunia, warsztaty i stragany zielarskie, potrawy w ziołach, kuchnia dworska z potrawami epoki – były inspirowane zamiłowaniem do zielarstwa dziedziczki Róży Zduń oraz tradycją gościnności dworu. Ponadto było wiele innych nawiązań: zabawy dawne, tworzenie zabawek z drewna, turniej brydża, samochody przedwojenne.

Przed publicznością wystąpili tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza. W pierwszej odsłonie pokazali tańce salonowe końca wieku XIX: walce, lansjery, kadryle, polki…, w drugiej części pojawił się taneczny obraz „W starym kinie” z tańcami lat 20. i 30. – było: tango, charleston czy taniec jazzowy. Na roztańczonej scenie wystąpili też panie i panowie ze Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar, którzy to zaprezentowali modę Belle Époque trwającą do roku 1914 i modę dwudziestolecia.

Gwiazdą wieczoru był występ Jacka Wójcickiego oraz duetu śpiewaków Monika Biderman-Pers i Piotr Karzełek. Usłyszeć można było największe szlagiery przedwojenne oraz światowe przeboje musicalu i operetki.

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
hrabia15:30, 14 września 2023
Dziękuję Bogu że te czasy minęły i proszę go żeby nigdy nie wróciły. Pytanie do organizatorów, kiedy impreza upamiętniająca chłopa pańszczyźnianego, tego bitego i poniewieranego przez takich właśnie panów.
Ryszard14:16, 13 września 2023
Ja się pytam gdzie jest Bolek, człowiek kultury w Rabce który powinien obowiązkowo być na tego typu wydarzeniach?!!! Impreza po sąsiedzku a on woli siedzieć na meczu hokejowym w Nowym Targu.
Może pora dać sobie spokój z kulturą skoro mu z nią nie po drodze.
Ryszard14:16, 13 września 2023
Ja się pytam gdzie jest Bolek, człowiek kultury w Rabce który powinien obowiązkowo być na tego typu wydarzeniach?!!! Impreza po sąsiedzku a on woli siedzieć na meczu hokejowym w Nowym Targu.
Może pora dać sobie spokój z kulturą skoro mu z nią nie po drodze.
Rabianka19:29, 12 września 2023
Wspaniała impreza, wyrazy uznania dla organizatorki!! Wszystko na bardzo wysokim poziomie
aa16:48, 12 września 2023
Kto nie był niech żałuje....
Impreza super
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas