"Nieśmiertelność w budowli zapisana" - opowieść filmowa Bartłomieja Kurasia - podhale24.pl
Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty
Czarny Dunajec
Clouds
15°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 74 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
15.09.2023, 19:32 | czytano: 1113

"Nieśmiertelność w budowli zapisana" - opowieść filmowa Bartłomieja Kurasia

"Każde miejsce ma swoje tajemnice. Każde miejsce jest wyjątkowe w swojej postaci i historii. Są regiony o podobnych nazwach, czy nawet klimatach. Często są to "kuzyni" europejscy. Nie spodziewałem się jednak, że na terenie naszego kraju znajdzie się cząstka Egiptu, wraz z jego najważniejszymi zabytkami" - zaczyna swoja opowieść o mazurskiej piramidzie Bartek Kuraś. .

kadr z filmu
kadr z filmu
Miejsce o przedziwnej aurze, które fascynuje i zarazem budzi strach. Niemy świadek bezgranicznej miłości ojca do córki. Miłośnik sztuki i kultury Egiptu, pasjonat koni, bogacz i filantrop. Tak można w skrócie określić właściciela.

Według niektórych dostępnych informacji odpowiedzialny za jej budowę był Friedrich Heinrich von Fahrenheid. Piramida miała powstać w 1811 roku dla trzyletniej córki Ninette. Dziewczynka zachorowała na szkarlatynę i zmarła.

Tu pojawia się kolejna legenda, która głosi, że za śmiertelną chorobę, którą zdiagnozowano u Ninette miała odpowiadać klątwa egipskiego boga Anubisa. Według przesądu jego dotknięcie wiązało się ze ściągnięciem na siebie nieszczęścia. To właśnie miała uczynić mała Ninette.

Friedrich von Fahrenheid zafascynowany kulturą starożytnego Egiptu z jednej z podróży miał przywieźć posążek Anubisa. Kiedy dziewczynka zmarła, zrozpaczony ojciec wybudował dla niej grobowiec w kształcie piramidy. Wymiary budowli w Rapie są zbliżone do tych, budowanych 4,5 tysiąca lat temu w Egipcie. Być może zrozpaczony ojciec chciał, aby ciało jego dziecka przetrwało w nienaruszonej formie przez wiele lat.

To jednak nie wszystko. Według niektórych specjalistów w tej materii, na budowę piramidy w Rapie wybrano miejsce, w którym miała koncentrować się potężna energia z wnętrza Ziemi. Takie warunki miały sprzyjać procesowi mumifikacji zwłok córki.

Wyliczenia starożytnych budowniczych podają, że typowa piramida powinna odpowiadać m. in. następującym warunkom:
powierzchnia każdej ściany bocznej równa powierzchni kwadratu o boku równym wysokości ściany bocznej piramidy
kąt pochylenia ścian 51°52'
odpowiednie ułożenie zwłok
właściwe rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych
odpowiednia głębokość osadzenia sarkofagu

Piramida mazurska:
wysokość 15,9m
podstawa kwadratowa 10,4 x 10,4m
trzy otwory wentylacyjne
trumny ułożone na płaskim podłożu
kąt pochylenia ścian zewnętrznych 68-70° (wewnętrznych 51°52')

W piramidzie w Rapie spoczęło siedmiu członków rodu Fahrenheid. Grobowiec pozostał nienaruszony do początku XX wieku. Rosjanie splądrowali mauzoleum dwukrotnie: najpierw podczas I wojny światowej, a następnie podczas II wojny światowej.

Dopiero w 2015 roku miejscem tym zainteresowali się przedstawiciele Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy dokonali nieinwazyjnych badań. Rok później gmina zarządziła renowację. Obecnie obiekt stoi całkowicie zamknięty.

Zapraszam do naszej podróży w czasie!



Bartłomiej Kuraś
Partnerzy:
Podhale24.pl
Bruśnica - z miłości do Folkloru
Góral.Info.pl
NaszaHistoria.pl
Pilecki Project Committee
Warmiński Rój


Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Jędrek23:32, 15 września 2023
Ten reportaż powinien się nazywać "z fajka w zębach"
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas