Nowy album o Rabce. Ważne dzieło Piotra Kuczaja - podhale24.pl
Wtorek, 05 grudnia
Imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy
Szczawnica
Clouds
-5°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-1°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-4°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-5°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-6°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
608 %
Nowy Targ
204 %
Zakopane
284 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo zła
PM 10: 304 | 608 %
Zakopane
Dostateczna
PM 10: 102 | 204 %
Rabka-Zdrój
Zła
PM 10: 142 | 284 %
23.09.2023, 11:14 | czytano: 731

Nowy album o Rabce. Ważne dzieło Piotra Kuczaja

Album „Rabka-Zdrój - Miejsca, których już nie ma” został wydany przez Urząd Miejski w Rabce-Zdroju z okazji przypadającej 21 września 2023 r. 70-tej rocznicy nadania Rabce praw miejskich. Przygotował go i zrealizował Piotr Kuczaj - fotoreporter, kronikarz miasta Rabka-Zdrój, dokumentalista, znawca historii, kolekcjoner archiwalnych zdjęć i pocztówek.

Burmistrz Leszek Świder prezentuje album podczas obchodów 70-lecia nadania Rabce praw miejskich. Fot. Piotr Kuczaj
Burmistrz Leszek Świder prezentuje album podczas obchodów 70-lecia nadania Rabce praw miejskich. Fot. Piotr Kuczaj
Do współpracy udało mu się pozyskać licznych autorów zdjęć, zawodowych fotografików, amatorów, a także ich spadkobierców, którzy na zdjęciach dokumentowali rozwój miasta od czasów powojennych do współczesnych. Podczas uroczystości w amfiteatrze burmistrz Leszek Świder podziękował autorom archiwalnych zdjęć za ich udostępnienie i twórcy albumu za włożoną w jego przygotowanie pracę.

- Dzięki nim wszystkim udało się ukazać nasze miasto przed dekadami, od momentu otrzymania praw miejskich po współczesność - podkreślił.

Autorzy zdjęć ukazanych w albumie to: Stanisław Jarecki (lata 50-te ), Marian Liszka (lata 50-te), Tadeusz Przypkowski (lata 50-te), Czesław Trybowski (lata 1955 – 1965), Zofia Rydet (lata 1950-1976), Jerzy Sierosławski (lata 1952-1990), Jan Ciepliński (lata 1990-2005), Piotr Kuczaj (lata 2010 -2023).Fotografie reprodukowane w albumie pochodzą ze zbiorów: Stanisława Jareckiego, Janusza Liszki, † Antoniego Trybowskiego, Teresy Sierosławskiej, Jana Cieplińskiego, Piotra Kuczaja, Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju, Fundacji im. Zofii Rydet oraz Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Album zawiera obszerne kalendarium Rabki z lat 1953-2023.Album będzie do kupienia od 25 września w Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju przy ul. Chopina 17 (Amfiteatr) w godzinach pracy biura. Cena albumu 70 zł.

"Szanowni Państwo, drodzy Mieszkańcy Z ogromną radością i dumą przedstawiam Państwu tę wyjątkową publikację, poświęconą 70. rocznicy nadania Rabce praw miejskich. Jestem zaszczycony, że jako burmistrz Rabki-Zdroju, mogę wprowadzić Państwa w fascynujący świat naszej historii, pełnej wydarzeń, które uczyniły z Rabki wyjątkowe miejsce na ziemi.

Kiedy wspominamy początki Rabki, nie sposób nie odnieść się do jej malowniczej lokalizacji w sercu Beskidu Wyspowego i Gorców. To tutaj, w otoczeniu górskich szczytów i urokliwych dolin, miasto zrodziło się i rozwijało na przestrzeni wieków. Historia Rabki jest pełna niezwykłych faktów i wydarzeń, które przyczyniły się do kształtowania tożsamości naszej społeczności.

Przed nadaniem praw miejskich w 1953 roku, Rabka była miejscowością o długiej i barwnej historii. Pierwsze wzmianki o naszym mieście sięgają XIII wieku, kiedy nazwa miejscowości została wymieniona w dokumencie Bolesława Wstydliwego. W kolejnych wiekach miasto przechodziło przez różne okresy, doświadczając zarówno wzlotów, jak i upadków. Rabka była świadkiem licznych zmian terytorialnych, a jej losy wiązały się z przemianami politycznymi i społecznymi.Jednym z najważniejszych momentów w historii Rabki był rozwój turystyki, który przyniósł miastu rozpoznawalność na skalę krajową i międzynarodową. W drugiej połowie XIX wieku Rabka stała się popularnym ośrodkiem leczniczym i letniskowym, słynącym z korzystnych właściwości klimatu i leczniczych źródeł solanki. Sława Rabki jako uzdrowiska przyciągnęła znaczące postaci, w tym wielu lekarzy, a także artystów i pisarzy, którzy zainspirowani pięknem tutejszej natury tworzyli swoje dzieła.

Jednak prawdziwy przełom nastąpił w 1953 roku, kiedy Rabka otrzymała prawa miasta. To wydarzenie dało nowe możliwości rozwoju, a także podkreśliło znaczenie Rabki jako ważnego ośrodka na mapie Polski. Przez siedemdziesiąt lat po nadaniu praw miejskich Rabka kontynuowała swój dynamiczny rozwój, zyskując na znaczeniu jako ośrodek lecznictwa, turystyki i kultury.

Jubileusz 70-lecia nadania praw miejskich Rabce jest wyjątkową okazją do spojrzenia w przeszłość i docenienia wszystkich tych, którzy przyczynili się do rozwoju i sukcesu naszego miasta. To chwila refleksji nad tym, jak wiele osiągnęliśmy jako społeczność i jak wiele jeszcze możemy osiągnąć, trwając w duchu postępu i współpracy.

W tej publikacji zapraszam Państwa na podróż w czasie, aby zgłębić historię Rabki i poznać jej niezwykłe dziedzictwo. Przedstawiamy liczne fotografie ukazujące historię naszego miasta, z których większość nie ujrzała jeszcze światła dziennego. W trakcie czytania, zobaczymy jak Rabka przekształcała się w miasto o bogatej infrastrukturze turystycznej, pięknym parku, sanatoriach i instytucjach. Odkryjemy także rolę Rabki jako miejsca spotkań i inspiracji dla artystów, naukowców i twórców kultury. Prześledzimy również wydarzenia, które kształtowały losy naszej społeczności.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej publikacji, a zwłaszcza autorom zdjęć i ich rodzinom za udostępnienie materiałów. Dziękuję panu Piotrowi Kuczajowi za poświęcenie czasu i kilkumiesięczną pracę nad odszukaniem perełek i dotarcie do wielu osób, które pomogły w opracowaniu tej publikacji. Dzięki nim możemy czerpać z bogactwa naszej przeszłości, aby budować przyszłość. Niech ta książka będzie hołdem dla wszystkich, którzy tworzyli historię Rabki i niech stanie się inspiracją dla kolejnych pokoleń, by kontynuować tę piękną historię, dodając własne rozdziały do historii o naszym ukochanym mieście.

Leszek Świder Burmistrz Rabki-Zdroju

Źródło: UM Rabka-Zdrój, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
sprawiedliwy10:44, 24 września 2023
Świder co ty potrafisz chyba jedynie brać kasę za nić, droga do Chabowski dalej zamknięta trzeci rok ,chłopie kim i czym ty jesteś śmiech i żenada
sprawiedliwy10:44, 24 września 2023
Świder co ty potrafisz chyba jedynie brać kasę za nić, droga do Chabowski dalej zamknięta trzeci rok ,chłopie kim z czym ty jesteś śmiech i żenada
sprawiedliwy10:44, 24 września 2023
Świder co ty potrafisz chyba jedynie brać kasę za nić, droga do Chabowski dalej zamknięta trzeci rok ,chłopie kim i czym ty jesteś śmiech i żenada
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas