121 rocznica urodzin Antoniego Zachemskiego, nauczyciela, poety, publicysty, więźnia Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - podhale24.pl
Niedziela, 21 kwietnia
Imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada
Jabłonka
Snow
Wiatr: 10.296 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 9.468 km/h Wilgotność: 81 %
Snow
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 93 %
Snow
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-0°
Wiatr: 9.216 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
09.02.2024, 13:31 | czytano: 558

121 rocznica urodzin Antoniego Zachemskiego, nauczyciela, poety, publicysty, więźnia Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Poznajcie Antoniego Zachemskiego. Urodził się 7 lutego 1903 roku w Odrowążu. Był nauczycielem. W 1922 roku ukończył Gimnazjum Państwowe w Nowym Targu. Następnie studiował na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i działał w Akademickim Związku Podhalan. Przez pewien czas był nauczycielem gimnazjalnym.

Tablica pamiątkowa Antoniego Zachemskiego w Białym Dunajcu
Tablica pamiątkowa Antoniego Zachemskiego w Białym Dunajcu
W1929 roku przeniósł się do Warszawy. Współredaktor pism "Gospodarz Polski", "Wieś Polska", i "Ziemia Podhalańska". Twórca wierszy i opowiadań o tematyce podhalańskiej.

W czasie II wojny światowej mieszkał w Białym Dunajcu. Aresztowany przez gestapo w ramach akcji A-B trafił do Palace – Katowni Podhala. Do KL Auschwitz trafił transportem z 26 lutego 1941 roku. W transporcie tym znaleźli się również inni mieszkańcy z Pieniążkowic, Szczawnicy i Sieniawy.

"Kolejny transport z więzienia w Tarnowie, liczący 81 osób, przybył do KL Auschwitz 26 lutego 1941 roku.
Pociąg, którym więziono więźniów, nadzorowany podczas jazdy przez policjantów (Schutzpolizei), zatrzymał się na bocznicy w pobliżu Bauhofu. Otoczył go zaraz szpaler esesmanów z załogi obozowej, którzy bili i szczuli psami wyskakujących z wagonów mężczyzn. Następnie, pod eskortą tych samych esesmanów, więźniowie doprowadzeni zostali pod bramę obozową, gdzie odczytano ich nazwiska. Ci, których nazwiska wyczytano, przechodzili przez bramę i ustawiali się pod ścianą bloku nr 9 (obecnie 24 ), czekając na pozostałych. Po czym przeszli do łaźni, gdzie spędzili resztę dnia i noc."

KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtego czasu Antoni Zachemski stał się numerem 10816. Najprawdopodobniej zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz w marcu 1941 roku.

opr. Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas