130 rocznica urodzin Anny Topór, więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - podhale24.pl
Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
Czarny Dunajec
Clouds
-0°
Wiatr: 19.044 km/h Wilgotność: 84 %
Snow
-0°
Wiatr: 18.648 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 11.772 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 13.716 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
-1°
Wiatr: 14.796 km/h Wilgotność: 83 %
Snow
-1°
Wiatr: 17.964 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
50 %
Nowy Targ
62 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
14.02.2024, 14:04 | czytano: 1303

130 rocznica urodzin Anny Topór, więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Poznajcie Annę Topór. Urodziła się 14 lutego 1894 roku w Poroninie. Była rolniczką. Do KL Auschwitz trafiła transportem z 28 maja 1942 roku. W transporcie tym znalazły się również inne kobiety z Nowego Targu, Szczawnicy, Odrowąża i Zakopanego.

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
„28 maja 1942 roku z więzienia w Tarnowie przybył do KL Auschwitz kolejny transport, skierowany do obozu przez Sipo u. SD dystryktu krakowskiego. Przywieziono wówczas 54 kobiety. W transporcie tym było również kilkanaście Żydówek.
Przed umieszczeniem ich w więzieniu w Tarnowie, spędziły wiele miesięcy w innych więzieniach, gdzie poddawane były nieludzkim torturom. Przeważnie były to osoby zaangażowane w pracy konspiracyjnej. (…)

Z więzienia w Tarnowie więźniarki zostały doprowadzone na dworzec kolejowy, a stamtąd, wagonami osobowymi, pod eskortą, zawiezione do Oświęcimia. Na miejsce przeznaczenia przybyły nocą. Rozładunek nastąpił na bocznicy kolejowej w pobliżu obozu macierzystego. Transport odebrał SS-Hauptscharfuhreh Gerhard Palitzsch z grupą esesmanów, którzy z krzykiem i biciem rzucili się na wyskakujące w pośpiechu z wagonów kobiety. Również w drodze do obozu nie szczędzono im razów, obelg i złorzeczeń, szczując je psami. Przerażone kobiety doprowadzono do obozu macierzystego, gdzie w nie wykończonym jeszcze bloku dotrwały do rana.

Nazajutrz zaprowadzono nowo przybyłe do łaźni, gdzie odebrano im odzież i przeprowadzono dezynfekcję, po czym je zarejestrowano. Po wydaniu odzieży obozowej umieszczono więźniarki w bloku nr 8. Tu przeżyły pierwszy wstrząs, dowiedziawszy się, jak wiele koleżanek, wysłanych do obozu wcześniejszym transportem, już nie żyje.

Z pominięciem kwarantanny wstępnej skierowane zostały do pracy, m.in. przy niwelowaniu terenu, kopaniu rowów lub rozbiórce okolicznych domów mieszkalnych, przy oczyszczaniu stawów. Zatrudniano także więźniarki przy budowie obozu w Brzezince, dokąd je w sierpniu 1942 roku przeniesiono. Dla nieprzywykłych do ciężkiej pracy fizycznej kobiet, wycieńczonych pobytem w więzieniach, praca ta była katorgą. Powrót do obozu był ponurym pochodem wlokących się ostatkiem sił więźniarek, z trudem niosących na prowizorycznych noszach, tzw. tragach, ciała zabitych w czasie pracy koleżanek. (…)”

KSIĘGA PAMIĘCI

Anna Topór stała się od tamtego czasu numerem 7496. Zginęła 30 listopada 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie...

opr. Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
22
12.2024
Nie przegap!
27
12.2024
Nie przegap!
06
01.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas