Tajemnice rękawic furmańskich - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Rabka Zdrój
Rain
14°
Wiatr: 10.224 km/h Wilgotność: 59 %
Rain
14°
Wiatr: 13.788 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
16°
Wiatr: 11.196 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
12°
Wiatr: 20.556 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
11°
Wiatr: 9.684 km/h Wilgotność: 66 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
44 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
29.02.2024, 09:43 | czytano: 1087

Tajemnice rękawic furmańskich

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „ Gorce-Pieniny” znów stawia na zachowanie tradycji i ocalenie tradycji rękodzielniczych. Tym razem będzie organizować warsztaty wykonywania rękawic furmańskich techniką „plecenia na desce”.

Stowarzyszenie pozyskało na ten cel dotację z Ministerstwa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20 tys. zł.

Co to takiego rękawice furmańskie? Nazwa pochodzi od ich głównych użytkowników – furmanów, którzy wozili wozami drewno z lasu lub podczas wykonywanych zimowych prac w gospodarstwie. Jak wspominają najstarsi mieszkańcy obszaru LGD, rękawicę służyły także do rąbania drewna, a dzieciom na sanki czy narty w zimie. Były plecione na desce z owczej uprzędzionej wcześniej wełny i dzięki tej technice wykonania miały zwartą, mocną strukturę. Uchodziły za niezwykle ciepłe i trwałe.

Rękawice, jako starodawny element damskiego i męskiego stroju ludowego był i jest obecny na terenie pienińsko-gorczańskim. Jednak nikt do tej pory nie zorganizował tego typu warsztatów. Nasze stowarzyszenie odszukało osobę, która zna jeszcze tą trudną technikę wykonywania tego typu rękawic furmańskich i zobowiązała się nauczyć młode pokolenie. Do dzisiaj zachowały się odpowiednie drewniane deski rękodzielnicze, które zamierzamy wykorzystać i nauczyć młode pokolenie wykonania tego fenomenu rękodzielniczego.

Warto też zaznaczyć, iż tkanie rękawic furmańskich jest od 2022 r. wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Już niebawem rekrutacja na warsztaty. Szczegóły na www.leadergogorce-pieniny.pl

Koordynator projektu Krystyna Kubik, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas