Podhalańskich kółek czar: Trzydzieści lat ciągania - podhale24.pl
Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba
Szczawnica
Clouds
13°
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 32 %
Clouds
13°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
14°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
26.05.2024, 11:20 | czytano: 1902

Podhalańskich kółek czar: Trzydzieści lat ciągania

Piotr Pajerski już jako młody chłopiec okazywał zainteresowanie mechaniką i wszystkim, co było z tym związane. Nie przypadkiem podjął wyzwanie, z którym mierzy się już od trzech dekad.

Piotr Pajerski
Piotr Pajerski
Mercedes 207

Gdy pod koniec ubiegłego wieku pomoc drogowa w Nowym Targu nabierała tempa, już jako 25-latek postanowił samodzielnie zacząć ten niełatwy kawałek chleba. Tamte czasy wymagały pomysłowości, toteż zakupiony okazyjnie Mercedes 207 wkrótce stał się przedmiotem ulepszeń i mechanicznych innowacji. Zainstalował mu wciągarkę i wysięgnik, za pomocą których można było przygotować do transportu ówczesne wehikuły, jednak nieco mocniejsze od dzisiejszych, plastikowych…

MB 207 już wyposażony

Tak zmontowany „osiołek” wiernie służył przez kilka lat, ale nowe wyzwania XXI wieku sprawiły, że na stanie Pajerskiego pojawił się mocniejszy pojazd, nowoczesny na owe lata Star 742, który wiernie pełni służbę do dziś. Dzięki wyposażeniu w wyciągarki i widły, a przede wszystkim większej nośności i niezawodności, był często wzywany do wypadków i kolizji drogowych. Dzwoniący po pomoc drogową policjanci, z racji wyglądu „Star-uszka”, wołali do telefonu: „Dawaj tę śmieciarkę!”.

STAR-uszek jak śmieciarka

Zapotrzebowanie na pomoc drogową było coraz większe, toteż aut w stajni pana Piotra przybywało; na dziś jest ich już siedem. Najmłodszy i najlepiej wyposażony jest od paru lat nowoczesny MAN, posiadający wszystko, co potrzebne do transportu pojazdów do 3,5 tony. Głównym klientem pomocy drogowej są przeważnie rozbitki; nie jest to jednak najprzyjemniejsza strona tego zawodu.Nowoczesny MAN i stajnia Pajerskiego

Piotr Pajerski wspomina trudne początki, kiedy to, bodaj w 1994 roku, ściągał z drzewa szczątki „malucha” 126p, w którym zginęły cztery młode osoby. Z tamtych lat pamięta też drastyczny wypadek w Rogoźniku, którego był niemal naocznym świadkiem; zderzenie Fiata 125p z autobusem, skutkujące śmiertelnymi ofiarami. Ze względu na zimową aurę akcja była utrudniona, a służby medyczne próbowano wezwać przez CB Radio; ale kanał 9 nie zawsze działał jak należy.

„Auto Kompleks Pajerski” pracuje 24 godziny na dobę, a wyjazdy obejmują całą Europę. Wozi się wszystko: traktory, maszyny budowlane, auta do remontu, do lakiernika czy elektryka, czasem nawet przyczepy campingowe lub pasażerów z bagażami! Klienci są różni, najczęściej wymagający, bo i rynek jest wymagający. Najbardziej wartościowa jest współpraca z firmami ubezpieczeniowymi, które liczą na usługę kompleksową, stąd też mają to słowo w nazwie firmy.

Trzeba przewieźć pasażerów z bagażami

Taką była m.in. niezwykle skomplikowana „przeprowadzka” dwóch zabytkowych Fiatów 126p spod dachu Moto Service Worwa, gdzie czekały na swój czas przez 17 lat (!). Maluchy przewieziono do specjalistycznej myjni, gdzie odzyskały swój dawny blask przed wyjazdem na historyczny zlot. Piotr Pajerski będzie w tym dniu honorowym gościem…


Zabytkowe Maluchy przed i po renowacji


Jacek Sowa
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
1
Marcin22:19, 29 maja 2024
Żywa Legenda Podhala!
0
Rabka górą!17:38, 26 maja 2024
Kuśnierz zajmujący się pomocą drogową :-) Średnia wieku sprzętu to 20 lat :-) Ani jedna przeróbka nie posiada atestu czy homologacji :-) Siedem pojazdów , a nikogo nie zatrudnia i wszystkimi sam jeździ :-) Gratulacje! Panie Autor , pisał Pan ostatnio , że zaczynał z Tadkiem Strzeleckim to w końcu jak to jest? Sam czy z Tadkiem?
0
Piotr16:56, 26 maja 2024
Panie Jacku.Co pan wie. O kostrzewie? Grono w komunie,pan też w niej był .Goście co nie?.Wszyscy inni z pomocą drogową pomogą .,,filozof,, pajerski też.Za miliony.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas