108 rocznica urodzin Antoniego Bajaka z Zakopanego, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych - podhale24.pl
Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Rabka Zdrój
Clear
18°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 83 %
Clear
18°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 86 %
Clear
18°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 83 %
Clear
18°
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 87 %
Clear
20°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 87 %
Clear
17°
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 73 %
Jakość powietrza
42 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
09.06.2024, 13:14 | czytano: 387

108 rocznica urodzin Antoniego Bajaka z Zakopanego, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych

Poznajcie Antoniego Bajaka. Urodził się 10 czerwca 1916 roku w Zakopanem – był elektromonterem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 29 lipca 1943 roku z dystryktu radomskiego.

skan -kartoteki personalnej więźnia wystawiony przez Wydział Zatrudnienia Więźniów w KL Mauthausen
skan -kartoteki personalnej więźnia wystawiony przez Wydział Zatrudnienia Więźniów w KL Mauthausen
„Latem 1943 roku na terenie Kielecczyzny i Radomskiego nasiliły się działania sabotażowo-dywersyjne polskiego podziemia. Miały miejsce liczne walki partyzanckie stoczone przede wszystkim przez zgrupowanie Armii Krajowej por. (mjr.) Jana Piwnika-”Ponurego”, operujące w Puszczy Świętokrzyskiej. Odpowiedzią okupanta był nasilający się z każdym dniem terror, przybierający nieraz formy wręcz dzikiego odwetu. Jego ofiarami padali tak żołnierze ruchu oporu, jak i osoby całkowicie przypadkowe, których jedyną winą była przynależność do narodu polskiego. Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej stało się, na długo przed jej „prawnym” usankcjonowaniem rozporządzeniem Hansa Franka z 2 października 1943 roku, praktyką dnia codziennego okupacji niemieckiej w Polsce. Po fali aresztowań z kwietnia i maja 1943 roku, przeprowadzonych m.in. Na terenie powiatów: iłżeckiego, jędrzejowskiego, kozienickiego, i opatowskiego oraz w większych miastach dystryktu radomskiego, w lipcu 1943 roku odwetowe akcje represyjne i łapanki przybrały jeszcze bardziej na sile. 12 i 13 lipca 1943 roku miała miejsce barbarzyńska zagłada Michniowa w powiecie kieleckim. Brutalne akcje pacyfikacyjne niemiecka żandarmeria przeprowadziła w tym czasie także w wielu innych miejscowościach dystryktu radomskiego. W samym Radomiu i powiecie radomskim aresztowano około 2 tysiące osób. Ofiary rozstrzeliwano, wysyłano do obozów koncentracyjnych lub na roboty przymusowe do Rzeszy.
Część ofiar zakrojonych na szeroką skalę represji deportowano do KL Auschwitz w kolejnym wielkim transporcie, liczącym 609 więźniów politycznych, skierowanym do obozu przez Policję Bezpieczeństwa i Służbę Bezpieczeństwa (Sipo und SD) z dystryktu radomskiego.(…)”

"KSIĘGA PAMIĘCI"

Od tamtego czasu Antoni Bajak stał się numerem 131950. Został aresztowany za działalność w polskim ruchu oporu. Umieszczony w karnej kompanii, a następnie przeniesiony do KL Mauthausen.
Antoni Bajak przeżył piekło niemieckich obozów koncentracyjnych – doczekał wyzwolenia.

Cześć Jego pamięci!

S. Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas