Wykluczyć wykluczenie - podhale24.pl
Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Nowy Targ
Clear
17°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 83 %
Clear
17°
Wiatr: 2.556 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
18°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 83 %
Clear
18°
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 87 %
Clear
20°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
16°
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 73 %
Jakość powietrza
42 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
14.06.2024, 19:00 | czytano: 1374

Wykluczyć wykluczenie

Z reguły za symbolicznym przecięciem wstęgi stoją szczególne wydarzenia z udziałem szczególnie ważnych osób, podkreślających swe zasługi przy budowie nowej kładki czy osiedlowego placu zabaw. Tym razem, nie umniejszając niczyjej rangi, było to wydarzenie ponad codzienne administracyjne standardy.

zdj. Szymon Pyzowski
zdj. Szymon Pyzowski
Wielu z nas pamięta Adama Worwę, kiedyś osobę w mieście powszechnie znaną, który oprócz do dziś rozpoznawalnej marki motoryzacyjnej, udzielał się w pracy samorządowej i społecznej. Pomagał finansowo i rzeczowo instytucjom kościelnym, oświatowym i domom dziecka. Członek Kapituły Honorowej Miasta zainicjował "Wigilie dla samotnych", które od 1998 roku organizowane są do nadal za sprawą jego małżonki Czesławy w "Ruczaju”, który stał się prawdziwym ruczajem ludzkiej solidarności czystej wody. Do dziś konkurs na najpiękniejszy ogród w mieście nosi nazwę jego imienia.
I tak już ponad ćwierć wieku idea niesienia pomocy bliźnim stała się rodzinną pasją rodziny Worwów, a obiekt przy Ludźmierskiej stał się oazą dla ludzi dotkniętych przez los. Piętnaście lat temu, w pierwszą rocznicę przedwczesnej śmierci Adama, powstała Fundacja jego imienia, zadaniem której była i jest pomoc dla nieuleczalnie chorych. Oprócz statutowych działań, które nieustannie odnotowywane są w miejscowych kronikach, powstają coraz to nowe projekty, za którymi stoi rodzeństwo Worwów – Jolanta i Łukasz i oddana sprawie Renata Ziembla-Pitra.

Tak powstała idea utworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej OD_Nowa, w której swój azyl i nadzieję na lepsze jutro znalazła 35-osobowa grupa osób, w większości ze znaczną niepełnosprawnością. Zajmuje się nimi siódemka opiekunów, tworząc sekcje zawodowe w kilku dziedzinach; plastyczną, gospodarczą, rehabilitacyjną, gastronomiczną czy administracyjną. Osoby te na skutek choroby czy wypadku mają swoje ograniczenia i dysfunkcje, ale w różnych obszarach wykazują duże umiejętności, które pozwoliły im wrócić do pracy. Bo OD_Nowa jest nierzadko pierwszym miejscem pracy i twórczości osób niepełnosprawnych, gdzie odkrywa się ich talenty, zdolności i możliwości. Przełamując swoje słabości i ograniczenia związane z kalectwem, oddalają się od swoich codziennych lęków i obaw o przyszłość, wraca uśmiech na twarzy. To dla nich wystąpiły po góralsku „Milusioki” z nowotarskiego Zespołu Placówek Szkolno-Opiekuńczych, to dla nich dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 sprowadzały uśmiech z nieba na ziemię, więc uśmiech filigranowej Emilki i jej współtowarzyszy nie ma ceny…

Z ust wielu ważnych urzędników padały słowa wielkiej wagi i wsparcia (które mam nadzieję znajdą kontynuację w przyszłości), z których najbardziej utkwiło mi w pamięci zdanie: „WYKLUCZYĆ WYKLUCZENIE”. Bo jak to zostało wypowiedziane w przedmowie prowadzących - Życie to największa wartość i trzeba walczyć o każdy oddech i każdą jego minutę. Losu się nie przechytrzy, ale można sprawić, by ludzie chorzy i niepełnosprawni mogli się czasem uśmiechać.
Bierzmy na co dzień tę maksymę, pnąc się z wyzwaniami w górę, jak czynią to Szerpowie Nadziei. Tu nie ma polityki, to nasza powinność i solidarny, ludzki obowiązek…

Jacek Sowa
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas