VI Deblowy Mini Turniej Tenisa Retro (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 17 lipca
Imieniny: Anety, Aleksego, Julietty
Nowy Targ
Clouds
19°
Wiatr: 9.108 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
19°
Wiatr: 8.892 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
22°
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
20°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
23°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 90 %
Rain
21°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
17.06.2024, 22:41 | czytano: 751

VI Deblowy Mini Turniej Tenisa Retro (zdjęcia)

VI Deblowy Mini Turniej Tenisa Retro w ramach VI Pikniku Dawnej Rabki Czar został zorganizowany w historycznym czasie dla Rabki-Zdroju, gdyż obchodzimy w tym roku 160 lat Uzdrowiska. Rabka-Zdrój jest miastem, w którym rozwijał się od wielu lat tenis ziemny. Jego historia sięga swoimi początkami lat 20 ubiegłego wieku. Pierwsze korty powstały właśnie obok Uzdrowiska, obecnego Zakładu Przyrodoleczniczego i Muszli Koncertowej.

zdj. Maria Kordiuk
zdj. Maria Kordiuk
Tenis w Rabce ma piękną historię, zwyciężczyni Pucharu Rabki z 1931 roku - Jadwiga Jędrzejowska zdobywczyni 65 tytułów mistrzyni kraju, wielokrotna finalistka najważniejszych międzynarodowych turniejów w roku 1939 została zwyciężczynią Mistrzostw Francji w grze podwójnej.

W turnieju wzięło udział 6 par deblowych. Do niedzielnego terminu zgłoszonych było jeszcze 6 osób (trzyosobowa rodzinna z Nowego Targu, jedna zawodniczka z Krakowa oraz tenisistka z Nowego Sącza ze Stowarzyszenia Tenisowego RETURN) czyli 3 kolejne pary. Oznacza to, że turniej cieszy się dużym zainteresowaniem.

Sportowa rywalizacja na kortach to międzypokoleniowe i międzynarodowe spotkanie tenisistów z Hiszpanii, Włoch, Francji i Polski. Specjalnie dla przyjeżdżającej do Rabki młodzieży z Europy, w tym roku zostały przez prowadzącą turniej dokupione „retro rakiety”.

Turniej wygrała para deblowa z Rabki Zdroju Beata Hałuszka i Marek Świder, drugie miejsce zajęła para deblowa Zdzisław Stępień z Francisco Vega Castro z Ferrol z Hiszpanii. Trzecie miejsce zajęła para Europejczyków Diego Vanzetto z Conselve z Włoch i Simon Jean-Pierre Christian Pointu z Bouilly z Francji. Czwarte miejsce para rabczan Jadwiga Dubrowska-Gług i Wojciech Gług, piąte miejsce Krzysztof Kościesza-Zaba z Rabki-Zdroju, który rozgrywał mecze z synami Janem i Wiktorem. Szóste miejsce zajęła Kristina Ciociola z Manfredonii z Włoch i Zbigniew Pistor z Rabki-Zdroju.

Gra przebiegała w bardzo miłej atmosferze i z pozytywnymi relacjami między zawodnikami co dobrze rokuje na kolejny tenisowy rok.

Rozgrywki turniejowe prowadzone były z podziałem na dwie grupy, w których mecze rozgrywane były na zasadzie „każdy z każdym”. Z grup wyłoniona została najlepsza para, która przechodząc do finału zagrała mecz o 1 miejsce. Pary deblowe walczyły również o każde kolejne miejsca. Zasada punktacyjna zakładała, iż w każdym spotkaniu zawodnicy walczyli aby uzyskać 10 punktów. Ten wynik był decydującym o zwycięstwie.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w sponsorowanie i promowanie turnieju: Głównemu Sponsorowi Turnieju - Burmistrzowi Leszkowi Świdrowi, Prezes Uzdrowiska Rabka - Annie Źrubek fundatorowi upominków dla zawodników, Działowi Promocji Kultury i Sportu Urzędu Miasta Rabka-Zdrój i Centrum Kultury Sportu i Promocji za promowanie wydarzenia oraz Firmom umożliwiającym bezpłatne drukowanie plakatów i dyplomów: Zbigniewowi Mackosiowi z Zakładu Usługowego Małej Poligrafii Import-Export oraz Firmie F.H.U. ELLENA z Rabki-Zdroju.

Historia tenisa w Rabce-Zdroju pokazuje, że bywały w naszym mieście okresy bez tenisa. Tak było po II wojnie światowej i kolejny raz gdy zamieniono korty na plac zabaw dla dzieci. O powrót kortów do parku zadbali mocno zaangażowani i związani do dzisiaj ze sportem zasłużeni rabczańscy społecznicy, działacze, tenisiści Edward Konieczny, Marek Szarawarski, Wiesław Kuziemka, Zbigniew Mackoś, Marek Omiecki i Stanisław Szarawara, którzy w roku 1978 działając w TKKF „Carlina” postanowili odbudować kort. Prace nad przywróceniem kortów w obecnym miejscu trwały od 15 marca do 20 października 1978 roku.

Historię tę oraz innych ważnych dla tenisowej Rabki wydarzeń opisuje w swej książce "Tenis w Rabce-Zdroju" Marek Szarawarski organizator wielu Turniejów Tenisowych w tym również poprzednich pięciu turniejów w ramach Dawnej Rabki Czar. Dziękujemy za udostepnienie prywatnych materiałów do wystawy „Historia tenisa” zaprezentowanej i udostępnionej na korcie w Parku Zdrojowym.

Tegoroczny Turniej prowadziła Marta Tabaszewska-Bochnar ze wsparciem Beaty Hałuszki, która w trzech językach komunikowała się z europejskimi uczestnikami turnieju, dbając tym samym o dobrą atmosferę Turnieju.

Marta Tabaszewska-Bochnar, zdj. Maria Kordiuk
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas