LXXII Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. T. Pilarskiego zakończony – Puchar przechodni dla KKW-29 Kraków (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 02 marca
Imieniny: Heleny, Henryka, Halszki
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
58 %
Nowy Targ
72 %
Zakopane
84 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 36 | 72 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
02.06.2013, 12:29 | czytano: 2612

LXXII Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. T. Pilarskiego zakończony – Puchar przechodni dla KKW-29 Kraków (zdjęcia)

KROŚCIENKO. Od czwartku, święta Bożego Ciała, do soboty - trwał 72. Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu w którym wzięło udział 220 kajakarzy z Polski, Niemiec, Anglii, Dani, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Węgier.

zdj. Stanisław Zachwieja
zdj. Stanisław Zachwieja
Komandorem tegorocznego spływu był Zbigniew Mizerek.

Puchar przechodni wywalczyła drużyna KKW-29 Kraków. Drugie miejsce zajęła drużyna SV Union Zwickau Niemcy, a trzecie OTK Opole. Sklasyfikowanych zostało 7. drużyn, pozostałe 11. nie wystawiły dostatecznej ilości zawodników.

- Spływ - jak mówi sędzia główny Elżbieta Jaworska, staje się już elitarny. W latach 70 – tych brało w nim udział blisko 3 tysiące kajakarzy. Odzwierciedla to stan zawartość portfela i sposób na spędzenie aktywnego wypoczynku. W ostatnich latach przybyło wiele innych konkurencyjnych imprez. Sędzia ma jednak nadzieję, że spływ oprze się tej intensywnej konkurencji i nadal będzie się cieszył zainteresowaniem, bo jest bardzo atrakcyjny, także dla zagranicznych turystów, których w tym roku jest bardzo wielu.

- Na MSKnD przyjeżdżają fani Dunajca, którzy przesiąkli tą atmosfera, spotykają się często całymi rodzinami, a co najważniejsze, nadal chcą pływać – dodaje Jaworska.

Spływowi towarzyszyła zmienna pogoda, jednak jego uczestnicy są zadowoleni. Najbardziej z drugiego, niepunktowanego etapu przez przełom Dunajca, bowiem w tym dniu pogoda była wyśmienita. Było co prawda chłodno, ale niebo mieniło się błękitnym kolorem i białymi cumulusami.

Ten relaksowy etap był preludium do mającego się odbył po południu slalomu na spienionym Dunajcu przy biwaku „Cypel” w Krościenku/D. Dawniej, jeszcze przed powstaniem jeziora czorsztyńskiego, slalom odbywał się na słynnym „ptasim uskoku”. Wielu kajakarzy pamięta go i wspomina z rozrzewnieniem, bo był on bardzo trudny, a wręcz niemożliwy do pokonania przez większość kajakarzy.

Także i teraz nie wszyscy kajakarze zdecydowali się na ryzykowny slalom, a ci co wzięli w nim udział chcieli zdobyć dodatkowe bonusy do punktacji indywidualnej i wspomóc drużynę w zdobyciu pucharu. Brawa dla nich.

Nie obyło się bez wywrotek, kąpiele w zimnej rzece jedynie dodały atrakcji spływu. Slalom ustawił Piotr Zaziąbło, a jego syn Jarosław Zaziąbło z KS Sokolica, jako pierwszy przetarł go na wyczynowym kajaku do slalomu.

W ostatnim dniu spływu kajakarze zmierzyli się w drużynowym wyścigu o Puchar im. Tadeusza Pilarskiego na dystansie 14 kilometrów z Krościenka do Wietrznic, gdzie jest sztuczny tor do kajakarstwa górskiego. Tadeusz Pilarski był długoletnim organizatorem spływu i jego komandorem.

W tej konkurencji ponownie zwyciężyła drużyna KKW-29 Kraków z czasem 4:40:57:,42 i zdobyła, tym razem na własność, okazały puchar. Drugie miejsce zajęła drużyna SV Unuin Zwickau z czasem 4:59::11,88, a trzecie miejsce zajęła drużyna OTK Opole z czasem 5:34::12,47.

Widać, że te drużyny wystawiły na spływ doświadczonych zawodników, byli wśród nich kajakarze, którzy tą dyscypliną sportu zajmowali się wyczynowo.

Puchary i nagrody otrzymali też: najmłodszy i najstarszy zawodnik spływu, najliczniejsza drużyna polska i zagraniczna, zawodnicy fair play, drużyna z miejscowości najdalej oddalonej od miejsca spływu.

Specjalną nagrodę, kajak ufundowany przez producenta Krzysztofa Polaczyka, ojca słynnych braci Polczyków uczestników IO w Atenach i Londynie, otrzymała drużyna AWF Cofka Wrocław, która przywiozła na spływ najwięcej młodzieży.

Wyniki indywidualne

Kategoria T-1 Kobiety

1.Ursula Muller (SV Union Zwickau), 2.Agata Bendzsak (Hungarian Hedonists Budapeszt), 3.Paula Sarata (AWF Cofka Wrocław)

Kategoria T-1 Mężczyźni

1.Ryszard Hodurek (KKW-29 Kraków), 2.Wojciech Górszczyk (indw.), 3. Roman Brzeziński (Depresja Team)

Kategoria K-1 Mężczyzn

1.Henryk Węglarz (Sokolica Krościenko), 2.Artur Geisler (KKW-29), 3. Paweł Racułt (KKW-29)

Kategoria T-2 Mix

1.Adam Kajdas – Teresa Kajdas ( indyw), 2.Iwona Dembińska – Dariusz Kowalski (OTK Opole, 3.Bogdan Gój – Grażyna Jabłońska (KKW-29)

Kategoria T-2 Mężczyzn

1. Grzegorz Gajewski – Łukasz Kobierski (KKW-29), 2. Krzysztof Piątek – Tomasz Piątek (KKW-29), 3. Jozef Ruebenbauer – Andrzej Tylek (KKW-29).

Kategoria F open

1.Marian Jarosz (Sokolica), 2.Karl Heine Petereit (SV Union Zwickau), 3. Jan Łucki (Delfin Gdynia)

Kategoria C open

1. Marek Maślanka (indyw.), 2.Pobori Krisztian – Tomas Kakas ( Hungarian Hedonists Budapeszt), 3.Juliusz Urbański – Roman Urbański (KKW-29)

Głównym organizatorem spływu było Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Kajakowej „Dunajec” w Krakowie. Patronatami honorowymi byli: Marszałek Małopolski i Prezydent Miasta Krakowa.

Współorganizatorzy: Polski Związek Kajakowy, ZG PTTK, Urząd Miasta Nowy Targ, Urzędy Gmin w Czorsztynie, Krościenku, Łącku i Urząd Miasta i Gminy w Nowym Sączu.

Tekst i zdj. Stanisław Zachwieja
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas