Szkoła w Skrzypnem - „odblaskową szkołą" (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława
Jabłonka
Clouds
18°
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.796 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
19°
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
19°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
15°
Wiatr: 1.764 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
01.10.2010, 23:30 | czytano: 3135

Szkoła w Skrzypnem - „odblaskową szkołą" (zdjęcia)

Z końcem września Szkoła Podstawowa w Skrzypnem zakończyła realizację zadań w ramach konkursu „Odblaskowa szkoła”, zorganizowanego przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, WRD Komendy Wojewódzkiej Policji, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Urząd Wojewódzki i Marszałkowski - dla szkół podstawowych z terenu województwa małopolskiego

arch. szkoły
arch. szkoły
Do konkursu szkoła zgłosiła swój udział w czerwcu. Miał on na celu pokazanie przez szkoły biorące udział w konkursie, że niezależnie od obowiązków ustawowych dbają o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa na drodze.

Realizacja założeń konkursu miała uwrażliwić władze samorządowe, rodziców i nauczycieli na ideę bezpieczeństwa na drodze. Zadania nakreślone przez organizatorów sprowadzały się do:
- wyposażenia w kamizelki i elementy odblaskowe uczniów,
- organizacji konkursu plastycznego,
- organizacji konkursu wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego,
- organizacji imprez promujących bezpieczeństwo na drodze,
- zorganizowania prelekcji na temat bezpieczeństwa z udziałem policjanta,
- umieszczenia na stronach internetowych i w prasie swoich działań, jak również idei konkursu.

W ramach akcji 100% uczniów (szkoła podstawowa i oddział przedszkolny) zostało wyposażone w kamizelki odblaskowe i elementy odblaskowe w postaci zawieszek.

Nauczyciele aktywnie włączyli się w akcję „Odblaskowa szkoła” poprzez:
* organizacje akcji plakatowej „Bezpieczna droga do szkoły”,
* pogadanki w szkołach z prezentacją multimedialną na terenie Gminy Szaflary przy współpracy z Policją,
* organizacja zajęć pozalekcyjnych w formie kółka plastycznego i przygotowanie do Szkolnego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,
* zorganizowanie konkursów: plastycznego oraz z wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Rodzice wyrazili zgodę na noszenie elementów odblaskowych przez uczniów oraz poparli ideę „Odblaskowej szkoły”.

Szkoła znalazła partnerów wspierających powyższe działania poprzez:
* zakup kamizelek odblaskowych przez Urząd Gminy i Radę Rodziców,
* zakup odblasków przez radnego Powiatu Nowotarskiego – zarazem nauczyciela szkoły – Władysława Tylkę,
* przekazanie 20 sztuk kamizelek przez Powiatową Komendę Policji w Nowym Targu oraz wydelegowanie na spotkania z dziećmi podkom. Dariusza Bańkę i mł. asp. Mirosława Nowobilskiego, którzy w sposób ciekawy przybliżyli dzieciom tematykę bezpieczeństwa na drodze.

Została przeprowadzona akcja plakatowa „Bezpieczna droga do szkoły” w formie rozplakatowania na terenie sąsiednich miejscowości oraz zorganizowano wystawę plakatów – finalistów ogólnopolskiego konkursu plastycznego na konferencji wszystkich nauczycieli (140 osób) wraz z przedstawicielami rodziców, radnych. Gminy Szaflary. Wystawa została udostępniona do publicznego wglądu.

Akcja plakatowa „Bezpieczna droga do szkoły” jest prowadzona przez szkołę od kilku lat. Są to plakaty, które zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie plastycznym, będące również autorstwem uczniów ze Skrzypnego.

W ramach akcji klasa VI przedstawiła program edukacyjny „Bezpieczeństwo dla wszystkich” wraz z prezentacją multimedialną oraz programem artystycznym dla klas od 0 – 3 w 8 szkołach: Bańska Niżna, Bańska Wyżna, Bór, Maruszyna Górna, Maruszyna Dolna, Skrzypne, Szaflary i Zaskale. Uczestnicy przedstawiający program ubrani byli w kamizelki odblaskowe, co stanowiło ważny element przekazywanego posłania – „Bądź widoczny na drodze – noś odblaski”. Spotkania połączone były z wykładem szkoleniowym policjantów z Powiatowego Wydziału Ruchu Drogowego w Nowym Targu.

Przeprowadzono lekcje poprawnego poruszania się po drodze (przejścia dla pieszych oraz pobocze) z udziałem nauczycieli, księdza katechety oraz rodziców.

Należy sądzić, że wszystkie te działania przybliżą ideę bezpieczeństwa propagowaną przez organizatorów konkursu „Odblaskowa Szkoła”.

Władysław Tylka, ZSPiG w Skrzypnem

Zdj. arch. szkoły
Reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas