Uczniowie II LO w Nowym Targu na Sycylii (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Nowy Targ
Clear
11°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
10°
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 74 %
Clear
11°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 76 %
Clear
12°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
10°
Wiatr: 10.224 km/h Wilgotność: 75 %
Clear
10°
Wiatr: 9.432 km/h Wilgotność: 71 %
Jakość powietrza
84 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
09.01.2012, 20:37 | czytano: 2814

Uczniowie II LO w Nowym Targu na Sycylii (zdjęcia)

We wrześniu br. roku w Zespole Szkół Nr 3 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu rozpoczęto realizację projektu międzynarodowego „Europe Is Culture Without Borders”. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, w ramach unijnego programu edukacyjnego Comenius.

arch. szkoły
arch. szkoły
Nowotarskie liceum współpracuje z czterema szkołami partnerskimi: Albertus Magnus Gymnasium w Ettlingen (Niemcy), ITIS Galileo Ferraris w Belpasso (Włochy), Lycee Saint Charles La Providence w Saint Brieuc (Francja), Kadriye Moroglu Lisesi w Istambule (Turcja). Językiem komunikacji jest język angielski. Głównym celem projektu jest odkrywanie i poznawanie kultury, kształtowanie postaw tolerancji i zrozumienia.

Od 8 do 15 grudnia przedstawiciele polskiej szkoły przebywali na Sycylii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie wszystkich uczestników projektu. Nowotarskie II LO reprezentowała sześcioosobowa delegacja: panie Marzena Baczewska i Anna Miśkowiec oraz czworo uczniów: Joanna Ciszek i Karolina Haza z klasy I c, Tomasz Kołaciak i Tomasz Królczyk z klasy II a. Uczestnicy spotkania poświęcili sporo czasu na przedstawienie swoich krajów, regionów i szkół. Obejrzeć można było plakaty i prezentacje multimedialne. Osobnym punktem programu był konkurs na logo projektu. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się filmy pokazujące codzienność nastolatków w poszczególnych krajach. Trudno się temu dziwić, bo szkoły partnerskie znajdują się w odległych od siebie rejonach – w Bretanii, u podnóża Schwarzwaldu, na Podhalu, Sycylii, czy wreszcie we wzbudzającym największe zaciekawienie Istambule. Warto tutaj podkreślić, że film polski obejrzano z dużym zainteresowaniem, a widzowie pochwalili zarówno umiejętności warsztatowe, jak i samą koncepcję przedstawioną przez nowotarskich licealistów. Ponadto goście zapoznali się z zasadami funkcjonowania włoskiej szkoły i uczestniczyli w wybranych lekcjach.

Uczniowie z zagranicy mieszkali w domach swoich włoskich partnerów. Była to niewątpliwie okazja do poznania realiów życia rodziny oraz codzienności sycylijskiej prowincji. Belpasso jest bowiem niewielkim miasteczkiem usytuowanym u podnóża Etny. Dodać również należy, że wizyta grupy Comeniusa odbyła się w czasie bardzo ważnym dla tej społeczności. 13 grudnia jest świętem patronki miasta - świętej Łucji. Zgodnie jednak z tradycją świętuje się nie tylko tego dnia, ale kilkanaście dni wcześniej. Wspólnie więc z mieszkańcami goście cieszyli się wyjątkową atmosferą tego czasu. Tuż po świcie budziły ich codziennie wystrzały fajerwerków. W ten sam sposób kończyli też dzień. Główna ulica miasta via Roma i ważniejsze place przyozdobione były ogromną ilością świateł. Uliczni sprzedawcy zachęcali do zakupu wyrobów rzemieślniczych, specjałów lokalnej kuchni i gadżetów made in China. Wieczorem, na specjalnie przygotowanych „wozach alegorycznych”, prezentowano przedstawienia o charakterze moralitetowym. Kulminacją obchodów była uroczysta procesja trwająca kilkanaście godzin, podczas której relikwie i figura przedstawiająca świętą przenoszone były do kolejnych kościołów. Towarzyszyła temu nie tylko modlitwa, śpiew wiernych, ale również występy orkiestr dętych i stale obecne fajerwerki.

Gospodarze zadbali również o to, by uczestnicy spotkania zaznajomili się choć trochę z wyjątkowo bogatym dziedzictwem kulturowym terenów wokół Etny. Razem zwiedziliśmy rezerwat przyrody Isola Bella, Taorminę, Syrakuzy, Katanię. Wędrowaliśmy też szlakami parku narodowego w rejonie Etny. Zachwycaliśmy się zmiennością krajobrazów i przeszłością tego regionu. Podziwialiśmy gaje oliwne, ogrody pełne mandarynek i cytryn oraz plantacje winorośli, olbrzymie kaktusy, formacje wulkaniczne, „zamknięte” w lawie pozostałości domostw dawnych mieszkańców wyspy, ślady przeszłości Sycylii.

Anna Miśkowiec, Marzena Baczewska
zdj. arch. szkoły
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas