Nowotarskie liceum współpracuje z czterema szkołami partnerskimi: Albertus Magnus Gymnasium w Ettlingen (Niemcy), ITIS Galileo Ferraris w Belpasso (Włochy), Lycee Saint Charles La Providence w Saint Brieuc (Francja), Kadriye Moroglu Lisesi w Istambule (Turcja). Językiem komunikacji jest język angielski. Głównym celem projektu jest odkrywanie i poznawanie kultury, kształtowanie postaw tolerancji i zrozumienia.
Od 8 do 15 grudnia przedstawiciele polskiej szkoły przebywali na Sycylii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie wszystkich uczestników projektu. Nowotarskie II LO reprezentowała sześcioosobowa delegacja: panie Marzena Baczewska i Anna Miśkowiec oraz czworo uczniów: Joanna Ciszek i Karolina Haza z klasy I c, Tomasz Kołaciak i Tomasz Królczyk z klasy II a. Uczestnicy spotkania poświęcili sporo czasu na przedstawienie swoich krajów, regionów i szkół. Obejrzeć można było plakaty i prezentacje multimedialne. Osobnym punktem programu był konkurs na logo projektu. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się filmy pokazujące codzienność nastolatków w poszczególnych krajach. Trudno się temu dziwić, bo szkoły partnerskie znajdują się w odległych od siebie rejonach – w Bretanii, u podnóża Schwarzwaldu, na Podhalu, Sycylii, czy wreszcie we wzbudzającym największe zaciekawienie Istambule. Warto tutaj podkreślić, że film polski obejrzano z dużym zainteresowaniem, a widzowie pochwalili zarówno umiejętności warsztatowe, jak i samą koncepcję przedstawioną przez nowotarskich licealistów. Ponadto goście zapoznali się z zasadami funkcjonowania włoskiej szkoły i uczestniczyli w wybranych lekcjach.
Uczniowie z zagranicy mieszkali w domach swoich włoskich partnerów. Była to niewątpliwie okazja do poznania realiów życia rodziny oraz codzienności sycylijskiej prowincji. Belpasso jest bowiem niewielkim miasteczkiem usytuowanym u podnóża Etny. Dodać również należy, że wizyta grupy Comeniusa odbyła się w czasie bardzo ważnym dla tej społeczności. 13 grudnia jest świętem patronki miasta - świętej Łucji. Zgodnie jednak z tradycją świętuje się nie tylko tego dnia, ale kilkanaście dni wcześniej. Wspólnie więc z mieszkańcami goście cieszyli się wyjątkową atmosferą tego czasu. Tuż po świcie budziły ich codziennie wystrzały fajerwerków. W ten sam sposób kończyli też dzień. Główna ulica miasta via Roma i ważniejsze place przyozdobione były ogromną ilością świateł. Uliczni sprzedawcy zachęcali do zakupu wyrobów rzemieślniczych, specjałów lokalnej kuchni i gadżetów made in China. Wieczorem, na specjalnie przygotowanych „wozach alegorycznych”, prezentowano przedstawienia o charakterze moralitetowym. Kulminacją obchodów była uroczysta procesja trwająca kilkanaście godzin, podczas której relikwie i figura przedstawiająca świętą przenoszone były do kolejnych kościołów. Towarzyszyła temu nie tylko modlitwa, śpiew wiernych, ale również występy orkiestr dętych i stale obecne fajerwerki.
Gospodarze zadbali również o to, by uczestnicy spotkania zaznajomili się choć trochę z wyjątkowo bogatym dziedzictwem kulturowym terenów wokół Etny. Razem zwiedziliśmy rezerwat przyrody Isola Bella, Taorminę, Syrakuzy, Katanię. Wędrowaliśmy też szlakami parku narodowego w rejonie Etny. Zachwycaliśmy się zmiennością krajobrazów i przeszłością tego regionu. Podziwialiśmy gaje oliwne, ogrody pełne mandarynek i cytryn oraz plantacje winorośli, olbrzymie kaktusy, formacje wulkaniczne, „zamknięte” w lawie pozostałości domostw dawnych mieszkańców wyspy, ślady przeszłości Sycylii.
Anna Miśkowiec, Marzena Baczewska
zdj. arch. szkoły
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas