Romer i Podhale dla dzieci z Mathare - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Nowy Targ
Clouds
13°
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
13°
Wiatr: 12.996 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
11°
Wiatr: 10.692 km/h Wilgotność: 67 %
Jakość powietrza
92 %
Nowy Targ
40 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 46 | 92 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
03.04.2012, 16:01 | czytano: 1184

Romer i Podhale dla dzieci z Mathare

W ubiegły czwartek, 29 marca, w I Liceum Ogólnokształcącym im. E. Romera w Rabce- Zdroju odbyły się warsztaty poświęcone współpracy młodzieży polskiej i kenijskiej w ramach projektu edukacyjnego „Romer i Podhale dla dzieci z Mathare”. Partnerem w realizowanej akcji, w której od prawie roku „Romer” aktywnie uczestniczy jest Fundacja Partners Polska zajmująca się problemami Afryki oraz jej mieszkańców.

Główny cel spotkania, na którym oprócz uczniów i nauczycieli liceum obecne były przedstawicielki fundacji Katarzyna Tekień i Aleksandra Piotrowska, stanowiło omówienie założeń projektu, a także zachęcenie jak najszerszej grupy osób do zaangażowania się w to przedsięwzięcie.

Zasadniczą część warsztatów poprzedziło pytanie dotyczące wyobrażeń zebranych na temat Afryki. Okazało się, że skojarzenia związane z Czarnym Lądem są dość jednoznaczne – najczęściej wskazywano na dzikie zwierzęta, afrykańskie rośliny i owoce, murzyńskie plemiona oraz chatki ze słomianymi dachami. Inna był wymowa prezentacji multimedialnej przygotowanej przez prowadzące. Afrykę ukazano w niej jako kontynent wielu kontrastów, na którym obok nowoczesnych centrów miast funkcjonują dzielnice nędzy.

Trudy życia w takiej właśnie dzielnicy – w slumsie Mathare sąsiadującym z wieżowcami kenijskiej stolicy Nairobi – ukazane zostały w zaprezentowanym później filmie „Szkoła z blachy”. Dla społeczności Mathare ogromne znaczenie ma działająca tam szkoła św. Filipa, która młodym mieszkańcom slumsu nie tylko umożliwia naukę, lecz również uświadamia im ich własną wartość i otwiera drogę do lepszego życia. Ludzie żyjący w Mathare, mimo niestabilnej sytuacji oraz biedy, są pełni zapału i odwagi, nie porzucają swoich aspiracji.

Po projekcji krótkiego filmu, głos zabrał pan Bartosz Przybył- Ołowski – nauczyciel filozofii w I LO, pomysłodawca włączenia Rabczan w polsko-kenijską współpracę. Podzielił się on wrażeniami z pobytu w Mathare, a swoją relację uzupełnił zrobionymi tam zdjęciami. Szczególną uwagę zwrócił na otwartość Kenijczyków, ich łatwość w nawiązywaniu kontaktu z innymi.

Podsumowując spotkanie, wicedyrektor liceum, pani Joanna Lichoń, z zadowoleniem zauważyła, że uczniowie okazują pełne zrozumienie dla idei projektu i są zgodni co do jego dalszych losów. Na zebraniu zaprezentowano także logo akcji.
Projekt zasługuje na uznanie z wielu powodów. Przede wszystkim, co wielokrotnie powtarzają jego twórcy, jest on oparty na zasadzie partnerstwa – strony polska i kenijska biorą w nim udział na równych prawach. Niewątpliwym atutem całej akcji jest różnorodność podejmowanych w jej obrębie działań (m.in. w maju zorganizowana zostanie konferencja naukowa, na której poruszone będą zagadnienia związane z Afryką, w czerwcu planowany jest piknik rodzinny z licznymi atrakcjami, połączony ze zbiórką funduszy na edukację kenijskiej młodzieży).

Patronatem honorowym projekt objęli: Małopolski Kurator Oświaty, rektor PPWSZ w Nowym Targu prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz.

Szerokie zainteresowanie jakim cieszy się akcja dowodzi, że pesymistyczne opinie o całkowitym zerwaniu poczucia więzi między ludźmi i o powszechnej obojętności na potrzeby innych są nieuzasadnione.

Nadesłali: organizatorzy akcji
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas