Środa, 30 wrzesień 2020, Imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima
Zakopane i okolice
Rain
11°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 87
Rain
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 3
Rain
10°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 87
Mist
13°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 93
Rain
11°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 90
Rain
10°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
04.02.2014, 21:27 | czytano: 733

Legendy pogranicza- po polsku i słowacku

W Izbie Historii Flisactwa tworzonej w Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych odbył się konkurs recytatorski „Legendy pogranicza”. Wzięli w nim udział uczniowie ze Spojenej Skoly w Spiskiej Starej Vsi oraz z gimnazjum w Sromowcach Niżnych, którzy przez ostatnie kilka miesięcy, wspólnie uczestniczyli w warsztatach literackich w ramach projektu „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa”.

Nie było łatwo. Trudność dla biorących udział wynikała stąd, że uczniowie ze Słowacji opowiadali legendy po polsku, a Polacy po słowacku. Próby recytacji w języku sąsiadów wypadały różnie. Mimo, że wszyscy uczestnicy bardzo się starali, opanowali pamięciowo, czasem bardzo długie teksty, członkowie polsko- słowackiego jury, mieli, w niektórych przypadkach, kłopot ze zrozumieniem recytacji w swoim ojczystym języku. To uświadomiło wszystkim, jak znaczące są różnice w wymowie, akcencie i interpretacji, między językiem słowackim i polskim, zwłaszcza w ich literackiej odsłonie.

Dużo łatwiejsze okazało się rozumienie języka codziennego. Kiedy podsumowywano konkurs i rozdawano nagrody pomoc tłumacza praktycznie nie była potrzebna. W konkursie wzięło udział 18 uczniów. Nagrody przyznano sześciu uczestnikom. Pięknie albumy zakupione w ramach realizacji projektu „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa” otrzymały: Terezia Pisarciková i Jadwiga Sproch (I miejsce), Andrea Mrázová i Zuzanna Niemiec (II miejsce) oraz Michaela Bednarciková i Izabela Niemiec (III miejsce).

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Jego realizacja rozpoczęła się 1 kwietnia 2013 r. Ma na celu wzajemne poznanie i integrację uczniów ze Spojenej Skoły w Spiskiej Starej Vsi i Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżych. Dzięki niemu młodzi ludzie z obydwu szkół uczestniczyli w warsztatach literackich, plastycznych i ekologicznych, prelekcjach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, wycieczkach, nauce pływania, akcjach na rzecz środowiska.

Wspólnie też organizowali wystawy prac plastycznych, z których część znajdzie się w Izbie Historii Flisactwa. Jej otwarcie dla zwiedzających planowane jest w marcu br.

źródło: szkoła
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij