Legendy pogranicza- po polsku i słowacku - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Nowy Targ
Rain
Wiatr: 15.12 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 76 %
Rain
Wiatr: 15.408 km/h Wilgotność: 82 %
Rain
10°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 10.8 km/h Wilgotność: 83 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
04.02.2014, 21:27 | czytano: 1404

Legendy pogranicza- po polsku i słowacku

W Izbie Historii Flisactwa tworzonej w Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych odbył się konkurs recytatorski „Legendy pogranicza”. Wzięli w nim udział uczniowie ze Spojenej Skoly w Spiskiej Starej Vsi oraz z gimnazjum w Sromowcach Niżnych, którzy przez ostatnie kilka miesięcy, wspólnie uczestniczyli w warsztatach literackich w ramach projektu „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa”.

Nie było łatwo. Trudność dla biorących udział wynikała stąd, że uczniowie ze Słowacji opowiadali legendy po polsku, a Polacy po słowacku. Próby recytacji w języku sąsiadów wypadały różnie. Mimo, że wszyscy uczestnicy bardzo się starali, opanowali pamięciowo, czasem bardzo długie teksty, członkowie polsko- słowackiego jury, mieli, w niektórych przypadkach, kłopot ze zrozumieniem recytacji w swoim ojczystym języku. To uświadomiło wszystkim, jak znaczące są różnice w wymowie, akcencie i interpretacji, między językiem słowackim i polskim, zwłaszcza w ich literackiej odsłonie.

Dużo łatwiejsze okazało się rozumienie języka codziennego. Kiedy podsumowywano konkurs i rozdawano nagrody pomoc tłumacza praktycznie nie była potrzebna. W konkursie wzięło udział 18 uczniów. Nagrody przyznano sześciu uczestnikom. Pięknie albumy zakupione w ramach realizacji projektu „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa” otrzymały: Terezia Pisarciková i Jadwiga Sproch (I miejsce), Andrea Mrázová i Zuzanna Niemiec (II miejsce) oraz Michaela Bednarciková i Izabela Niemiec (III miejsce).

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Jego realizacja rozpoczęła się 1 kwietnia 2013 r. Ma na celu wzajemne poznanie i integrację uczniów ze Spojenej Skoły w Spiskiej Starej Vsi i Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżych. Dzięki niemu młodzi ludzie z obydwu szkół uczestniczyli w warsztatach literackich, plastycznych i ekologicznych, prelekcjach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, wycieczkach, nauce pływania, akcjach na rzecz środowiska.

Wspólnie też organizowali wystawy prac plastycznych, z których część znajdzie się w Izbie Historii Flisactwa. Jej otwarcie dla zwiedzających planowane jest w marcu br.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas