Czwartek, 25 luty 2021, Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Zakopane i okolice
Clear
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 57
Clear
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 57
Clear
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 57
Clear
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 71
Clear
Wiatr: 7.956 km/h Wilgotność: 83
Clear
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 57
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Dobra
14.04.2014, 17:40 | czytano: 945

"Śmierztecka-wielkanocne obyczaje po góralsku"

arch. szkoły

Na zaproszenie proboszcza parafii Św. Brata Alberta na Niwie, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Nowym Targu zaprezentowali spektakl po góralsku na podstawie opracowania Jana Gutta Mostowego oraz Marii Porębskiej „Śmierztecka-wielkanocne obyczaje po góralsku".

Ciekawym zwyczajem było chodzenia po wsi ze śmierteckom, które przypadało w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dziewczęta z kukłą lub lalką ubraną w białą koszulę odwiedzały domostwa i śpiewały okolicznościowe przyśpiewki, licząc na dary.

Sła śmierztecka z miasta
Pon Jezus do miasta.
Dziewcynta jom niosom
O jojecka prosom
Cobyście im dali
A nie załowali
Jak nie mocie jojek
To nom dejcie masła
Bo wos ta śmierztecka
Nie puści do miasta.

Niedziela palmowa była wyjątkowo kolorowa, dzieci przybyły z ręcznie wykonanymi palmami. Tradycja przedstawiona w spektaklu miała odzwierciedlenie w rzeczywistości. Z dumą można rzec, że Niedzielna Kwietna udała się wspaniale. Na zakończenie występów uczniowie rozdali jajka wielkanocne wykonane przez nauczycieli życząc Wesołego Alleluja.

źródło: szkoła
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij