Środa, 23 czerwiec 2021, Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
22°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
21°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
22°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
20°
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 94 %
Clear
23°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
22°
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 82 %
22.03.2017, 13:03 | czytano: 1084

Trzecioklasiści łapszańskiego gimnazjum na wycieczce w Wadowicach i Muzeum Auschwitz - Birkenau (zdjęcia)

arch. szkoły

Trzecioklasiści łapszańskiego gimnazjum zwiedzali Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach i Muzeum Auschwitz - Birkenau

"Okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz-Birkenau, ono istnieje także i w dzisiejszym świecie, w tylu miejscach, gdzie toczy się wojna, dzieje się dokładnie to samo."
Papież  Franciszek, Światowe Dni Młodzieży, Kraków

20 marca. Poniedziałek. Najpierw Wadowice i Bazylika Ofiarowania NMP, potem Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II - i całe życie naszego Papieża, pamiątki, zapiski, fotografie, wspomnienia, muzyka, wydarzenia, słowa, modlitwa, wiara, człowiek, miłość - Święty Jan Paweł II. Potem chwila odpoczynku i Muzeum Auschwitz-Birkenau ... jak opisać? „Arbeit macht frei”, Szare niebo, szary marcowy dzień, krople deszczu ... czy to łzy? Tłumy ludzi mówiących w różnych językach, środki bezpieczeństwa, słowa przewodnika płynące ze słuchawek. W ciszy przemykamy miedzy budynkami obozu. Czy to możliwe? Jak to możliwe? Czy człowiek - ten cywilizowany człowiek mógł to zrobić? ... Zwyczajny brak słów. Cisza. W Birkenau - niebo jaśnieje, z dala wiosenne głosy ptaków, na tle nieba ruiny baraków i wielkie płyty z modlitwą. Przypomina się wizyta Papieża Franciszka w tym miejscu i jego symboliczne milczenie - mówiące tak wiele. Pamiętajmy o tych, co tu zginęli, co zostali tu zamordowani. Pamiętajmy. Musimy pamiętać i wiedzieć, bo ... "okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz-Birkenau, ono istnieje także i w dzisiejszym świecie, w tylu miejscach, gdzie toczy się wojna, dzieje się dokładnie to samo".

Trzecioklasiści gimnazjum.

Słowa uczniów:
"to była znakomita lekcja"
"na pewno wiele to wniosło do mojego życia, zobaczyliśmy jak to wszystko wyglądało, każdy z nas przeżył to na własny sposób"
"uświadomiłam sobie jakie to było straszne miejsce, ilu ludzi tam zginęło"
"poznając tę trudną historię dużo się nauczyliśmy, wrażenia na zawsze pozostaną w mojej pamięci, to miejsce powinien zobaczyć każdy i oddać część wszystkim, którzy tam zginęli"
"byłam bardzo wzruszona, pełna szacunku dla cierpienia ludzi tu więzionych..., ile musieli przejść? ... dzięki ich odwadze i walce zawdzięczamy też dziś swoją wolność, to wyjątkowe i bardzo pouczające przeżycie, doceniam to, co mam, mogę inaczej spojrzeć na życie"
"gdy mówi się o tym, będąc daleko jest to zupełnie inne uczucie, niż gdy zobaczy się to na żywo, to zupełnie inaczej, to straszne przeżycie ... ale trzeba o tym wszystkim pamiętać"
"w niektórych momentach chciało się rozpłakać, dawało to dużo do myślenia, będąc tam wszystkie problemy przestały mieć znaczenie, odechciało się narzekania, to nauka na całe życie, chodząc tam i słuchając słów przewodnika miałam zmrożoną krew w żyłach, każde miejsce jest przesiąknięte tam krwią zamordowanych ludzi ..."
Pamiętajmy.

Jeszcze słowa Cycerona:
Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia.
- łac. Historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae.

źródło: szkoła
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij