Gimnazjaliści z Krempach w Trójmieście - podhale24.pl
Środa, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Makarego, Dąbrówki
Jabłonka
Snow
-1°
Wiatr: 3.564 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-1°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
-0°
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-1°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
58 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
30.05.2018, 11:09 | czytano: 1369

Gimnazjaliści z Krempach w Trójmieście

Dwudziestu uczniów klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Krempachach wraz z dwoma nauczycielami spędziło 5 dni nad Bałtykiem w ramach projektu "Science 4 all" („Nauka dla wszystkich”) współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

arch. szkoły
arch. szkoły
W wyjeździe od 21 do 26 maja wzięli udział uczniowie z Nowej Białej, Dębna, Krempach, Dursztyna, Białki Tatrzańskiej i Ostrowska. Głównym celem wyprawy był udział w Bałtyckim Festiwalu Nauki. Wszystkie dni pobytu były wypełnione działaniami związanymi z głównymi celami projektu: zwiększeniem zainteresowania matematyką i naukami ścisłymi.

Pierwszego dnia grupa udała się pociągiem na Hel – dla wielu osób było to pierwsze spotkanie z morzem.
Słoneczna pogoda sprzyjała wizycie na plaży, ale był to tylko dodatek do wizyty na helskim cyplu oraz w fokarium. Po godzinnym rejsie statkiem uczniowie dotarli do Gdyni, a potem do bazy w Bursie w pobliżu Politechniki Gdańskiej.
Drugi dzień to całodzienna wyprawa do Gdyni. Uczniowie zwiedzili Akwarium Gdyńskie oraz uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z wyjściem w teren pt. „Fauna i flora Bałtyku”. Popołudnie upłynęło na ponad dwugodzinnej eksploracji Centrum Nauki Experyment.

W czwartek miał miejsce kulminacyjny punkt programu: Bałtycki Festiwal Nauki na Politechnice Gdańskiej. Uczniowie wzięli udział w pokazach na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki, Mechanicznym (Nieważne co, ważne, że NIEWAŻKIE!, Ekologiczna energia - współczesne wyzwania energetyki wodnej, Niech się kręci - energetyka wiatrowa dawniej i dziś, Pokaz obrabiarek CNC) oraz Chemicznym (Owoce i warzywa pod mikroskopem, Apteczka w twojej kuchni, Mikroorganizmy w świecie żywności, Kosmetyki – zrób to sam!, Chemia kuchenna). Wśród zajęć zarezerwowanych dla naszej grupy odbyły się godzinne zajęcia terenowe pt. Zmierz się z Geodezją! (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska). Po nich uczniowie wzięli udział w wykładzie “Kobieca strona fizyki” (Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej). Po tej dużej dawce wiedzy ścisłej trzeba było nieco odpocząć – Opera Leśna i molo w Sopocie nadawały się do tego najlepiej!

Piątek gimnazjaliści spędzili w Gdańsku. Od 9 do 14.30 mieli zajęcia w Europejskim Centrum Solidarności. Poza ciekawym zwiedzaniem także dwa warsztaty: Stereotypy i uprzedzenia oraz Przekraczając granice. Dzięki nim uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę w zakresie najnowszej historii Polski, ale także wzmocnili świadomość międzykulturową w wymiarze europejskim, co jest jednym z celów projektu „Science 4 all”. Po południu naszedł czas na zwiedzanie Gdańska „Śladami Heweliusza”. Przewodnikiem był sam prezes PTTK w Gdańsku p. Stanisław Sikora. Na trasie przypadkiem doszło do niezwykłego spotkania z autorem Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 panem Bogdanem Pietruszką. Na ulicach Gdańska występowały kaszubskie zespoły muzyczne. Krempaska, rozśpiewana młodzież dołączyła do nich obok pomnika Neptuna w samym sercu Gdańska. Wspólne wykonanie „Hej z góry, z góry” wzbudziło spore zainteresowanie przechodniów.

Ostatni dzień wyprawy również minął aktywnie. Przed podróżą pociągiem uczniowie odwiedzili w interaktywnym Centrum Hewelianum wystawę „Z energią!” oraz „Dookoła Świata”, a następnie Muzeum Bursztynu. Z żalem trzeba było żegnać Gdańsk i Bałtyk.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas