Sobota, 28 listopad 2020, Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
-1°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-3°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-1°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 80
Clouds
-0°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 91
Clouds
-2°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 86
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
03.11.2020, 18:10 | czytano: 1273

Yumi wyższy od człowieka. Kadeci ćwiczyli z łukiem japońskim (zdjęcia)

arch. szkoły

NOWY TARG. W ramach lekcji wychowania fizycznego, kadeci z Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta już dawno rozpoczęli treningi ju jitsu (japońska sztuka walki wręcz i obrony) oraz kenjutsu (sztuka walki mieczem), zyskując zarówno możliwość odbywania interesujących ćwiczeń, jak i rozwijania nowych pasji.

Przed pandemią ich doświadczenia poszerzyły się natomiast o kontakt z bronią tak interesującą i unikatową, jak łuk japoński yumi.

Kyu jutsu, które kadeci zaczęli trenować pod okiem swojego mistrza – sensei Aleksandra Kozieła, to sięgająca XII i XIII wieku tradycyjna japońska sztuka łucznictwa bojowego, wykorzystująca wysokie na 2,21 metra i z wielką precyzją konstruowane łuki yumi. Efektownie wyglądający łuk japoński od europejskiego różni się zarówno sposobem strzelania, jak i wyglądem. Poza wysokością charakteryzuje go bowiem asymetria – jego dolne ramię jest sporo krótsze od górnego. Wszystko po to, by można było strzelać, siedząc, kucając czy klęcząc i a łucznik miał możliwość szybkiej zmiany kierunku strzelania.

Dla celów treningowych ostre groty w łukach yumi – własnoręcznie tworzonych przez sensei Aleksandra Kozieła z twardego i sprężystego, sezonowanego trzy lata jesionowego drewna o idealnie prostych słojach – zostały zastąpione grotami gumowymi. Treningi wszystkich klas mundurowych po kolei, z udziałem w sumie ok. 90 kadetów, odbywały się w sali gimnastycznej Miejskiej Hali Lodowej. Zadaniem uczestników było z odległości ok. 10 metrów trafić w czerwony okręg malowany na worku wypchanym miękkim materiałem. Jeśli komuś się to udało – zdobywał 3 punkty. Jeśli tylko trafił worek – zdobywał 1 punkt. Gdy strzała ominęła worek – punktacja była zerowa. Następnym etapem przygody ze starą bronią, po czterech rundach ćwiczeń, miały być zawody łucznicze. W tym jednak przeszkodziła już pandemia.

Ciekawostką jest natomiast, że w tradycyjnych zawodach japońscy łucznicy rywalizowali z użyciem… metrowego sznurka. Najpierw bowiem wypuszczali jedną strzałę, następnie drugą. Ich kolejnym zadaniem było związanie sznurkiem obu tych strzał bez wyrywania grotów. Im bliżej siebie tkwiły strzały, tym więcej sznurka zostawało stającym do zawodów. Wygrywał ten, komu w rękach został najdłuższy kawałek.

Dodajmy też, że łucznictwo japońskie różni się znacznie od europejskiego. Gdy w Europie lewa ręka trzyma łuk, a cięciwa napinana jest trzema palcami prawej, tak w kyu jutsu strzała znajduje się po prawej stronie łuku, a do napinania cięciwy używa się kciuka. W Polsce rozpowszechnił się sposób azjatycki, stosowany przez Tatarów. Ponoć im ktoś jest doskonalszy w europejskiej technice łuczniczej, tym trudniej mu posługiwać się łukiem japońskim.

Kadeci z „Venuleta” są w każdym dopiero u początku tej drogi do perfekcji. Ale japońskie yumi już wzbudziło ich ciekawość.

źródło: szkoła
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
K.09:23, 5 listopada 2020
Wszystko fajnie, ale.. nie lepiej byłoby uczyć kadetów realnej samoobrony, współczesnych systemów walki i strzelania bojowego? :-)

Tradycyjne sporty walki i ich dyscypliny są ciekawe, ale łuk yumi wydaje mi się "mało praktyczny" dla przyszłych policjantów czy zołnierzy :-)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij