„Skąd nasz ród...” - podsumowanie i uroczysty finał projektu w ZPSWO w Nowym Targu (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 22 maja
Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Zakopane
Rain
14°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 89 %
Rain
15°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
16°
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
22°
Wiatr: 12.708 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
17°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 84 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
58 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
27.11.2022, 14:09 | czytano: 887

„Skąd nasz ród...” - podsumowanie i uroczysty finał projektu w ZPSWO w Nowym Targu (zdjęcia)

25 listopada w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu miał miejsce finał i podsumowanie projektu „Skąd nasz ród – początki państwa polskiego – w historii i legendzie”, który stanowił kolejną odsłonę akcji edukacyjnej „Zaczarowani czytaniem”.

arch. szkoły
arch. szkoły
Cała uroczystość dokonała się w obecności uczniów i nauczycieli oraz zaproszonych gości. Był obecny Pan Starosta Krzysztof Faber i Pan Starosta Bogusław Waksmundzki oraz Pan Karol Skrzypiec z Zarządu Powiatu. Przybyła też Pani Maria Domagała z Rady Powiatu, Przewodnicząca Komisji Edukacji Publicznej. Obecne również były Panie z Powiatowego Centrum Oświaty oraz Pani wizytator Dorota Słońska-Halczak z nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Akcja edukacyjna od wielu lat jest przeprowadzana wśród uczniów Szkoły Podstawowej Nr 9, by przybliżyć im nowe wiadomości, przede wszystkim zachęcić do sięgnięcia po książkę i do czytania, a dorosłym: rodzicom, opiekunom i terapeutom ma na celu ukazywanie niezaprzeczalnych wartości rewalidacyjnych głośnego czytania dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym. Główną inspiracją do podjęcia tego typu działań były założenia Ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Każdorazowa edycja w/w akcji ma temat przewodni, wokół którego koncentrują się wszystkie działania. Jest to zarazem główny cel realizowanego projektu. W tym roku były to początki państwa polskiego. Jej celem głównym było poznanie przez uczniów ciekawych i ważnych miejsc naszej kultury i dziedzictwa narodowego, przybliżenie im wiadomości z zakresu historii minionych pokoleń, budowanie patriotyzmu i dumy z osiągnięć naszych przodków. I tak przez kilka miesięcy nauczyciele czytali głośno uczniom różne historie i legendy związane z powstaniem naszego państwa. To głośne czytanie często było ubogacone w środki multimedialne oraz w zadane pytania nt. przeczytanego tekstu. Dodatkową mobilizacją do uważnego słuchania była zaplanowana wycieczka, która stanowiła zarazem punkt kulminacyjny akcji. We wrześniu br. ponad 50-osobowa grupa uczniów wraz z nauczycielami udała się na wyprawę po śladach pierwszych Piastów. Co widzieli, jakie miejsca zwiedzili w Kruszwicy, Biskupinie, nad Lednicą, w Gnieźnie i w Poznaniu i dodatkowo w Toruniu;, czego doświadczyli podczas zajęć edukacyjnych w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz w Poznaniu, gdzie podążali za przewodnikiem jako „detektywi historii” – można było zobaczyć oglądając obszerną prezentację przygotowaną właśnie na podsumowanie akcji. Z kolei na przygotowanej wystawie zaproszeni goście mogli obejrzeć wspaniałe prace przygotowane przez uczniów w ramach Konkursu Plastycznego. Wszyscy zgromadzeni na uroczystości - ze wzruszeniem i zarazem podziwem oklaskiwali występy uczniów w zaprezentowanym przedstawieniu, bogatym w treści historyczne i patriotyczne.

Łączyło ono w sobie i legendę o Lechu, Czechu i Rusie i jednocześnie nawiązywało do niedawnego Święta Niepodległości.
W dalszej części spotkania zostały ogłoszone wyniki 4 konkursów, dzięki którym uczniowie mogli zobaczyć swoje niezwykłe talenty, umiejętności oraz zdobytą wiedzę. Okazało się bowiem, że na 200 pytań związanych z poznanymi utworami i miejscami zwiedzanymi podczas wycieczki - tylko kilka szczegółowych pozostało bez odpowiedzi. Pan Starosta Krzysztof Faber p. dyrektor Ewa Barczak z radością gratulowali przejętym laureatom, wręczali im dyplomy oraz nagrody. Nagrodzeni z dumą pokazywali swoje dyplomy i nagrody wzruszonym rodzicom. Na koniec Pan Starosta Krzysztof Faber skierował słowo do zebranych gratulując uczniom i nauczycielom realizacji tego cennego projektu i życząc dalszych sukcesów. Pani wizytator Dorota Słońska-Halczak podobnie wyrażała swoje uznanie dla wszystkich zaangażowanych w tegoroczną edycję akcji edukacyjnej a szczególnie dziękowała za piękne przedstawienie w wykonaniu uczniów. Spotkanie zakończyło się przy herbatce i ciasteczku oraz rozmowach z rodzicami i opiekunami uczniów, którzy dziękowali za zaproszenie i możliwość poznania talentów i uzdolnień swoich dzieci. Nie zabrakło też pytań o planowany temat na przyszły rok szkolny.

Realizacja programu nie byłaby możliwa, gdyby nie pozyskiwane każdego roku dotacje na ten cel od Sponsorów. W tym roku dzięki wsparciu finansowemu FUNDACJI PZU projekt został zrealizowany z takim rozmachem. Dziękujemy!

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Rodzic22:04, 27 listopada 2022
Brawo
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas