Katyń i Smoleńsk – upamiętnione pod przewodnictwem kadetów (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 kwietnia
Imieniny: Piotra, Rity, Angeliny
Nowy Targ
Clouds
20°
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
20°
Wiatr: 5.796 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
21°
Wiatr: 1.08 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
21°
Wiatr: 0.396 km/h Wilgotność: 40 %
Clouds
21°
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
20°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 54 %
Jakość powietrza
60 %
Nowy Targ
54 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
19.04.2023, 11:44 | czytano: 1625

Katyń i Smoleńsk – upamiętnione pod przewodnictwem kadetów (zdjęcia)

NOWY TARG. Tłumnym uczestnictwem młodzieży szkół średnich zapisze się tegoroczne upamiętnienie 83. rocznicy zbrodni katyńskiej i 13. rocznicy tragedii pod Smoleńskiem. Na nowotarski rynek zaprosiły lokalną społeczność Grupa mieszkańców PAMIĘĆ i Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” oraz kadeci z Prywatnego LO dla Młodzieży.

arch. szkoły
arch. szkoły
Przed ratuszem stanęły poczty sztandarowe Szkół im. prof. Venuleta, I LO im. S. Goszczyńskiego i Zespołu Szkół Ekonomicznych. Tym razem młodzież szkół średnich zgromadziła się przed ratuszem w imponującej, kilkusetosobowej reprezentacji. A do młodzieży dołączyli mieszkańcy.

Poruszający słowno-muzyczny spektakl przeplatał się z inscenizacją przygotowaną wspólnie przez uczniów mundurowej szkoły i Grupę Rekonstrukcji Historycznych. Akcja rozpoczęta odgłosami rozpędzonego pociągu, który na „nieludzką ziemię” wiózł przyszłe ofiary katyńskiej zbrodni, miała przypomnieć, jak byli przez NKWD mordowani więźniowie obozów w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie. Od strzału w tył głowy, z zawiązanymi do tyłu rękoma, wiosną 1940 roku zginęło, jak szacują historycy, prawie 22 tysiące polskich obywateli, w tym ponad 10 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Padły nazwiska ofiar z Podhala: por. Andrzeja Nenki z Nowego Targu, oficera zawodowego w 1. pułku strzelców podhalańskich; majora Leona Panczakiewicza z Nowego Targu, oficera zawodowego w Departamencie Kawalerii Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, majora Franciszka Orawca – oficera zawodowego rodem z Poronina, pułkownika Stanisława Cięciela, prezesa Najwyższego Sądu Wojskowego rodem z Krościenka.

W zainscenizowanej egzekucji swoją rolę odegrał zabytkowy pojazd terenowy Grupy „Błyskawica”. Ona też dostarczyła kadetom sowieckich mundurów, w których odegrali oni role enkawudzistów.

Program przygotowali kadeci pod wodzą majora Krzysztofa Tekiela, przy największym zaangażowaniu uczniów klas I policyjnej oraz III wojskowo-policyjno-pożarniczej. Natomiast montaż słowno-muzyczny, w którym zabrzmiały pieśni i wiersze o Katyniu, wykonał zespół pod kierunkiem akompaniującej mu na gitarze Sylwii Basty. Akcentem smoleńskiej tragedii sprzed 13 lat stał się wiersz Anny Rodak „Dziewięćdziesiąt sześć”.

Z rynku uczestnicy upamiętnienia dwóch bolesnych dla Polski dat razem z pocztami sztandarowymi udali przed Krzyż Katyński, gdzie przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz szkół średnich składali wiązanki palili znicze. Zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Słowo do uczestników patriotycznego wydarzenia skierował burmistrz Grzegorz Watycha, przypominając, jak długo trwało milczenie o katyńskiej zbrodni i jak długo polityczne kłamstwa zaciemniały ten akt ludobójstwa. Kadeci odebrali podziękowania za to, co czynią dla podtrzymania pamięci o pomordowanych decyzją Politbiura, z inicjatywy Ławrientija Berii. Bólu Rodzin Katyńskich nie koi fakt, że ten masowy mord „nie doczekał się Norymbergi”.

Grupa kadetów udała się jeszcze na cmentarz, by w Kwaterze Katyńskiej oddać hołd żołnierzom, policjantom, funkcjonariuszom Służby Więziennej, Korpusu Ochrony Pogranicza i innych służb mundurowych, którzy spoczęli w dołach śmierci.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas