Mundurowy poczet – na obchodach Dnia Sybiraka (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Makarego, Dąbrówki
Rabka Zdrój
Snow
-2°
Wiatr: 3.348 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-0°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-2°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
25.09.2023, 13:56 | czytano: 1232

Mundurowy poczet – na obchodach Dnia Sybiraka (zdjęcia)

NOWY TARG. Na upamiętnieniu 84. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę, połączonym z obchodami Dnia Sybiraka, nie mogło braknąć pocztu sztandarowego kadetów z Prywatnego LO dla Młodzieży.

arch. szkoły
arch. szkoły
Organizowały je wspólnie: parafia Św. Katarzyny, Starostwo Powiatowe, Miasto Nowy Targ i Powiatowe Centrum Kultury, a na wieczornej Mszy Św. w intencji ofiar „nieludzkiej ziemi”, później przed Krzyżem Katyńskim, stawiło się ponad 20 delegacji ze sztandarami, wśród których był także poczet wystawiony przez uczniów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu: Oliwię Biel, Nikolę Stefaniak, Zuzannę Huzior i Izabelę Sojkę, pod opieką majora Krzysztofa Tekiela. To tutaj nastąpiło składanie wiązanek. Były też okolicznościowe przemowy, odbył się Apel Poległych, podczas którego padły nazwiska osób związanych z Podhalem, a poległych w obozach jenieckich.

Liczna obecność była ze strony reprezentacji szkół świadectwem historycznej świadomości i pamięci o losach polskich tułaczy, ofiar zsyłek, łagrów, mordów na „nieludzkiej ziemi” – osób znanych z imienia i nazwiska oraz tych, które złożyły kości w bezimiennych mogiłach, z dala od Ojczyzny.

84 lata temu Polska zmagała się z hitlerowskim najeźdźcą, który 1 września 1939 roku rozpoczął drugą wojnę światową, a 17 września, czyli nieco ponad 2 tygodnie później, Rosja sowiecka, związana się z Niemcami Hitlera tajnymi protokołami nazwanymi od podpisujących je ministrów spraw zagranicznych „paktem Ribbentrop-Mołotow”, wbiła walczącej Polsce nóż w plecy. Tak dokonał się „IV rozbiór Polski”. Rosjanie zagarnęli wschodnie tereny II Rzeczypospolitej, a pojmanych polskich mundurowych osadzali w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, następnie bestialsko mordowali strzałem w tył głowy w Katyniu, Charkowie, Kalininie, a ciała pomordowanych wrzucali do dołów śmierci w Miednoje, Piatichatkach, Katyniu, Bykowni, Kuropatach i wielu, wielu innych miejscach. Polską ludność cywilną Rosjanie wywozili pociągami do obozów pracy, gułagów na Syberii, skąd większość z nich już nigdy nie powróciła.

Goście obchodów podkreślali rolę patriotycznej młodzieży w „sztafecie pamięci” o tych latach cierpień.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas