Mundurowy poczet – na obchodach Dnia Sybiraka (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Czarny Dunajec
Clear
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
Wiatr: 9.144 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 9.324 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
25.09.2023, 13:56 | czytano: 899

Mundurowy poczet – na obchodach Dnia Sybiraka (zdjęcia)

NOWY TARG. Na upamiętnieniu 84. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę, połączonym z obchodami Dnia Sybiraka, nie mogło braknąć pocztu sztandarowego kadetów z Prywatnego LO dla Młodzieży.

arch. szkoły
arch. szkoły
Organizowały je wspólnie: parafia Św. Katarzyny, Starostwo Powiatowe, Miasto Nowy Targ i Powiatowe Centrum Kultury, a na wieczornej Mszy Św. w intencji ofiar „nieludzkiej ziemi”, później przed Krzyżem Katyńskim, stawiło się ponad 20 delegacji ze sztandarami, wśród których był także poczet wystawiony przez uczniów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu: Oliwię Biel, Nikolę Stefaniak, Zuzannę Huzior i Izabelę Sojkę, pod opieką majora Krzysztofa Tekiela. To tutaj nastąpiło składanie wiązanek. Były też okolicznościowe przemowy, odbył się Apel Poległych, podczas którego padły nazwiska osób związanych z Podhalem, a poległych w obozach jenieckich.

Liczna obecność była ze strony reprezentacji szkół świadectwem historycznej świadomości i pamięci o losach polskich tułaczy, ofiar zsyłek, łagrów, mordów na „nieludzkiej ziemi” – osób znanych z imienia i nazwiska oraz tych, które złożyły kości w bezimiennych mogiłach, z dala od Ojczyzny.

84 lata temu Polska zmagała się z hitlerowskim najeźdźcą, który 1 września 1939 roku rozpoczął drugą wojnę światową, a 17 września, czyli nieco ponad 2 tygodnie później, Rosja sowiecka, związana się z Niemcami Hitlera tajnymi protokołami nazwanymi od podpisujących je ministrów spraw zagranicznych „paktem Ribbentrop-Mołotow”, wbiła walczącej Polsce nóż w plecy. Tak dokonał się „IV rozbiór Polski”. Rosjanie zagarnęli wschodnie tereny II Rzeczypospolitej, a pojmanych polskich mundurowych osadzali w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, następnie bestialsko mordowali strzałem w tył głowy w Katyniu, Charkowie, Kalininie, a ciała pomordowanych wrzucali do dołów śmierci w Miednoje, Piatichatkach, Katyniu, Bykowni, Kuropatach i wielu, wielu innych miejscach. Polską ludność cywilną Rosjanie wywozili pociągami do obozów pracy, gułagów na Syberii, skąd większość z nich już nigdy nie powróciła.

Goście obchodów podkreślali rolę patriotycznej młodzieży w „sztafecie pamięci” o tych latach cierpień.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas