Kadeci Z PLO w finale konkursu historycznego o Kresach. W nagrodę wyjadą do Włoch - podhale24.pl
Piątek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny
Zakopane
Clouds
12°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
13°
Wiatr: 1.764 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.348 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
15°
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
11°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
12 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
06.05.2024, 14:08 | czytano: 704

Kadeci Z PLO w finale konkursu historycznego o Kresach. W nagrodę wyjadą do Włoch

NOWY TARG. Tego roku szczęście znów dopisało kadetom w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Dwa zespoły znalazły się w finale konkursu, a nagrodą za zdobycie premiowanych miejsc jest tygodniowy wyjazd do słonecznej Italii.

Zespół nr 1, od lewej - Daria, Emilka, Ala
Zespół nr 1, od lewej - Daria, Emilka, Ala
Laureaci będą tam podążać śladami walk 2 Korpusu Polskiego podczas II wojny światowej. Finał wycieczki to oczywiście Monte Cassino.

Wycieczkowa nagroda jest oczywiście sukcesem rzetelnie zapracowanym przez dwa zespoły kadetek, które najpierw musiały sobie wybrać temat, a następnie zebrać odpowiedni materiał. Były zatem wizyty w bibliotekach, było też przeglądanie czasopism i książek, żeby zgromadzić potrzebne informacje.

Po zebraniu stosownych materiałów i opracowaniu tematu, kadetki przystąpiły do sporządzania filmu dokumentalnego, który stworzyły pod okiem swojego nauczyciela i opiekuna merytorycznego, majora Krzysztofa Tekiela.

I tak zespół pierwszy, w składzie Alicja Fąfara, Daria Okręglak i Emilia Święty, zrealizował film opowiadający o Kresach II Rzeczypospolitej oraz o stratach, jakie Polska poniosła skutkiem wyznaczenia powojennej granicy wschodniej.

Zespół nr 2 - od lewej Ala, Iza, Oliwia i Zuzka

Drugi zespół, w składzie Oliwia Biel, Zuzanna Huzior, Alicja Kułach oraz Iza Sojka, zajął się tematem skarbów i osobliwości Kresów, opracowując historię powstania i rozwoju dwóch przepięknych miejscowości - Wilna i Nieświeża.

Oba zespoły w swoich filmach solidnie wykorzystywały zebrany materiał i archiwalne fotografie, co zostało docenione przez komisję konkursową. Tak więc po ciężkiej pracy, którą kadetki wykonywały zimową porą oraz po oczekiwaniu na werdykt jury, już w maju ucieszą się dobrze zapracowanym wyjazdem.

A oto konkursowe filmy:

zespół 1 - Ala, Emilka i Daria


zespół 2 - Iza, Ala, Oliwia, Zuzaźródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas