W 80. rocznicę zdobycia - sztandar PLO dla Młodzieży ponownie na Monte Cassino (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
27.05.2024, 13:21 | czytano: 508

W 80. rocznicę zdobycia - sztandar PLO dla Młodzieży ponownie na Monte Cassino (zdjęcia)

NOWY TARG – WŁOCHY. Laureatki ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej wyruszyły do Włoch, aby skonsumować owoce wygranej. Był to kolejny wyjazd do Włoch w ramach wygranych konkursów, jakie odbywają się od kilku już lat i w którym kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży z Nowego Targu (PLO) po raz kolejny znaleźli się w finale. Ten akurat poświęcony był Kresom Wschodnim.

arch. szkoły
arch. szkoły
Na tygodniowy podbój Italii kadetki wyruszyły 13 maja. Trasa wyjazdu edukacyjnego związana była ze szlakiem bojowym 2 Korpusu Polskiego. Oprócz miejscowości położonych nad Adriatykiem, gdzie laureaci konkursu z województwa małopolskiego wraz z opiekunami mieli noclegi, zwiedzano Bolonię, Ankonę, Loretto, Rzym, Asyż, Imolę, Piedimonte San Germano, San Vittore del Lazio, Watykan i inne miejscowości.

Kadeci składali znicze i kwiaty na cmentarzu w San Lazzaro di Sadena oraz zwiedzali Ankonę i Bolonię. W Imoli zobaczyli pomnik ku czci żołnierzy 2 Korpusu, pomnik generała Andersa i pomnik niedźwiedzia - kaprala Wojtka.

W Loretto i innych miejscowościach laureaci konkursu odwiedzali miejsca pamięci 2 Korpusu Polskiego. W każdym z tych miejsc kadetki - Ala Fąfara, Emilka Święty wraz z opiekunem Krzysztofem Tekielem - wystawiały poczet sztandarowy PLO. Za taką asystę podczas uroczystości zbierały dużo pochwał od rówieśników - laureatów konkursu z innych szkół oraz ich opiekunów.

Finał wyjazdu edukacyjnego to oczywiście cmentarz na Monte Cassino. W tym roku, 18 maja, obchodziliśmy 80. rocznicę zdobycia Monte Cassino przez polskich żołnierzy. Wizytę na tym wzgórzu rozpoczęto Mszą Świętą w intencji poległych żołnierzy 2 Korpusu. Potem nastąpiło uroczyste złożenie wiązanek i zniczy przy grobie generała Władysława Andersa. Tu oczywiście kadeci wystawili swój poczet sztandarowy.

Kolejnym etapem wizyty na Monte Cassino były wędrówki na Wzgórze 593, Domek Doktora, Wzgórze Widmo, Wąwóz Gardziel, w którym walczyli polscy pancerniacy. Młodzież była także przy pomniku 4 Pułku Pancernego „Skorpion", którego podstawę tworzy wrak czołgu podporucznika Ludomira Białeckiego zniszczonego przez potrójną minę (załoga zginęła). Na koniec uczestnicy wyjazdu zwiedzili klasztor Benedyktynów, który podczas II wojny światowej został niemal całkowicie zniszczony.

Oczywiście podczas wyjazdu edukacyjnego do Włoch uczestnicy - prócz udziału w patriotycznych uroczystościach na cmentarzach i przy pomnikach - podziwiali zabytki Włoch. Trudno wymienić wszystkie wspaniałe miejsca, jakie zobaczyli, uzyskując informacje o nich od przewodników. Niemalże w każdej włoskiej miejscowości jest jakiś zabytek, a w dużych miastach jest ich co najmniej kilkadziesiąt. Są to budynki mające kilkaset lat, kościoły, bazyliki, place z
zabudowaniami, fontanny, Koloseum itd.

Zabytki w Rzymie, Watykanie i Assyżu można by wyliczać bardzo, bardzo długo. Po tygodniu pełnym wrażeń w słonecznych Włoszech, kadeci powracają do domów bogatsi o nową wiedzę, doświadczenie, nowe kontakty koleżeńskie, a także pełni ochoty do wzięcia udziału w kolejnych konkursach, które w PLO cieszą się ogromnym powodzeniem.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas