19 sierpnia (czwartek) godz. 18.00
Zespół RUSYCHI
Dlaczego właśnie Rusychi? Ponieważ jesteśmy potomkami sławnych Rusyczów, pragniemy zachować niepowtarzalność muzyki naszego dawnego narodu i przenieść jej ducha w czasy współczesne. Opierając się na oryginalnych ukraińskich melodiach, a także dokonując ich przeróbek na współczesne brzmienie, staramy się odtworzyć muzyczny obraz życia dawnej Ukrainy, pojednać kulturową przeszłość z przyszłością. Repertuar stanowią ballady oraz obrzędowe, jaskrawe instrumentalnie projekty muzyki gór, stepów i morza z wykorzystaniem m.in. elementów rocku, funku, punku, reggae, jazzu. Wykonujemy także polskie pieśni narodowe i piosenkę autorską, śpiewamy pieśni Łemków. Duża rola w naszej muzyce przypada instrumentom dawnej kultury jak sopiłki czy dudy. Celem formacji „Rusycze” jest popularyzacja muzyki folkowej, przedstawienie słuchaczom ogromnego ładunku treści i emocji jaki niesie ze sobą muzyka sięgająca swoimi korzeniami głębokiej, bogatej przeszłości. Podstawę naszego repertuaru stanowi muzyka dawna z elementami dzisiejszych rytmów i harmonii. Jest to nasz skromny wkład w sztukę muzyki współczesnej. Zespół bierze udział w rozmaitych imprezach artystycznych, akcjach charytatywnych, wymianach, wystawach artystycznych, projektach edukacyjnych, festiwalach, koncertach, dniach muzyki folkowej. W ramach podobnych akcji wykonawcy naszego zespołu uczestniczyli jako reprezentacji folkloru ukraińskiego w Polsce, Niemczech, Bułgarii, Francji, Wielkiej Brytanii. Staramy się stworzyć pozytywny przykład dla kreatywnej młodzieży, która poszukuje własnego „ja”, która wierzy we własne siły. Jesteśmy otwarci na nowe kontakty, idee współpracy z aktywnymi działaczami.
Skład zespołu:
Bohdan Nikiruy – śpiew, skrzypce, sopiłka, okaryna
Iłarion Lebedew – śpiew, gitara
Lyudmyła Mazur – śpiew, perkusja
Maxym Ghorobets – gitara basowa
Ihor Lypetsky – bębny
Dyskografia:
Acoustic (2007)
Shchebetala ptashechka /Birdie twittered/ (2008)
19 sierpnia (czwartek) godz. 20.00
Zespół PUSTKI
Zespół został założony w sierpniu 1999 roku w Ostrówku pod Warszawą przez gitarzystę Radka Łukasiewicza i śpiewającego basistę Janka Piętkę. Pierwszy skład dopełnili klawiszowiec Łukasz Nowak, perkusista Grzegorz Śluz oraz Milena Łukasiewicz, grająca na instrumentach perkusyjnych. Nazwę zespołu zaczerpnęli od komórki, zwanej "pustkami", w której odbywały się pierwsze próby formacji. Po sześciu tygodniach zespół nagrał swój pierwszy album demo. Pochodzący z niego utwór "Everybody Must Get Stoned" znalazł się na składance pisma Lampa i Iskra Boża. Pod koniec 2000 roku grupa weszła do studia Złota skała, aby nagrać materiał na debiutancki album. Płyta Studio Pustki ukazała się w marcu następnego roku nakładem Antena Krzyku. Na albumie zaprezentował się już nieco inny skład, ponieważ na instrumentach klawiszowych Łukasza Nowaka zastąpił Daniel Pigoński. Album zebrał wiele pozytywnych recenzji w muzycznej prasie, a twórczość zespołu określano jako protopunk i rock garażowy. Od tego czasu zespół zgrał kilkaset koncertów w krajów i za granicą, nagrywał muzykę do filmów i spektakli teatralnych. Wystąpił m.in. Na Heineken Open’er, Off Festiwal, Union of Rock, czy Jarocin Festiwal.
Skład zespołu:
Radek Łukasiewicz – gitara, śpiew
Grzegorz Śluz – perkusja
Barbara Wrońska – śpiew, instrumenty klawiszowe
Szymon Tarkowski – gitara basowa
Dyskografia:
Studio Pustki (2001)
8 Ohm (2004)
Do mi no (2006)
Koniec kryzysu (2008)
Kalambury (2009)
19 sierpnia (czwartek) godz. 22.00
Zespół ŻYWIOŁAK
Zespół Żywiołak powstawał od początku 2005 r., początkowo jako duet dwóch muzyków: Roberta Jaworskiego - grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: "ich troLe", czy "Kapela ze Wsi Warszawa", oraz Roberta Wasilewskiego - współzałożyciela i gitarzysty zespołu "Open Folk". Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których to stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska z zespołu "Goście z Nizin" i Izabela Byra z zespołu "Detonacja" oraz specjalista od etnicznych instrumentów perkusyjnych: Maciej Łabudzki - zastąpiony potem przez Macieja Dymka. Za debiut zespołu Żywiołak można przyjąć występ w warszawskim klubie "Jadłodajnia Filozoficzna" 8 grudnia 2005. Już dzień później zespół bierze udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie, na którym to zostaje bardzo gorąco przyjęty i zdobywa Nagrodę Publiczności. Cztery miesiące później zespół otrzymuje Grand Prix - Nagrodę Prezesa Polskiego Radia na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki folkowej "Nowa Tradycja" w Warszawie. Ważniejsze koncerty: Festiwal Czterech Kultur w Łodzi (2007), Open’er Festiwal (2008), Przystanek Woodstock (2008). Muzyka „Żywiołaka” to wypadkowa takich gatunków muzycznych jak: folk, punk, rockmetal, akustyczne trans-techno czy drum`n`bass. Sięga ona również swymi zastosowaniami po elementy muzyki: dub, nawiązuje do hipnotyki chillout`u czy ambient`u, a oparta jest na brzmieniach zrekonstruowanych instrumentów dawnych, „wynalazków” techniki nowszej, oraz archaicznych i współczesnych technik wokalnych.
Skład zespołu:
Robert Jaworski - lira korbowa, fidel renesansowa, altówka, lutnia, gitara elektryczna, drumla, wokal
Izabella Byra - wokal, shekere
Robert Wasilewski - gitara basowa, lutnia, gitara elektryczna, wokal
Anna Piotrowska - wokal, djembe
Maciej Dymek - baraban, czynel, perkusjonalia
Monika Sadkowska - wokal, przeszkadzajki
Agnieszka Biniek - skrzypce, skrzypce altowe, wokal
Dyskografia:
Muzyka Psychodelicznej Świtezianki (2007)
Nowa Ex-Tradycja (2008)
org/r/
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas