Kolejna petycja przeciwko budowie małej elektrowni wodnej w Czarnym Dunajcu - podhale24.pl
Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Szczawnica
Clouds
13°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
14.09.2013, 13:21 | czytano: 2977

Kolejna petycja przeciwko budowie małej elektrowni wodnej w Czarnym Dunajcu

Już ponad pół tysiąca osób podpisało się pod petycją do wójta gminy Czarny Dunajec, opublikowaną w serwisie petycje.pl, w sprawie "obrony rzeki Czarny Dunajec przed budową elektrowni wodnych". To kolejna inicjatywa społeczna sprzeciwiająca się inwestycjom na rzece, które mają powstać w rejonie ul. Kamieniec Dolny.

Na początku września prawie 700 osób, głównie mieszkańców Czarnego Dunajca, podpisało się pod protestem w którym sprzeciwiają się budowie małej elektrowni wodnej. Czarnodunajczanie obawiają się hałasu oraz utraty popularnego miejsca wypoczynku i rekreacji. Urząd Gminy wstrzymuje się z wydaniem decyzji środowiskowej dla tej inwestycji, ale ma związane ręce, bo decydująca jest opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a ta jest pozytywna.

Ostatni protest to inicjatywa internetowa. Petycję w sprawie obrony rzeki Czarny Dunajec przed budową elektrowni wodnych, skierowaną do wójta Józefa Babicza, opublikował na portalu petycje.pl Mirosław Pieślak z Krakowa. Do tej pory poparło ją 546 osób z całej Polski.

Oto treść petycji:

"Szanowny Panie Wójcie!

My niżej podpisani, występując w obronie rzeki Czarny Dunajec, w związku z toczącym się w Gminie Czarny Dunajec postępowaniem o wydanie decyzji środowiskowej dla dwóch małych elektrowni wodnych planowanych do budowy w miejscowości Czarny Dunajec, zwracamy się do Pana Wójta z apelem, o wydanie decyzji odmawiającej zgody na realizację obu elektrowni wodnych.

Rzeka Czarny Dunajec jest perłą Podhala. Dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych, krajobrazowych i rekreacyjnych turystom, wędkarzom oraz lokalnej społeczności, korzystającej na co dzień z jej uroków. Stanowczo sprzeciwiamy się planom jej zabudowy kolejnymi elektrowniami wodnymi.

Budowa obu wspomnianych elektrowni wodnych w Czarnym Dunajcu będzie się wiązała z powstaniem tzw. cofek, czyli przekształceniem znacznego kilkusetmetrowego odcinka górskiej rzeki na wodę stagnującą. Każda cofka na wodzie górskiej powoduje pogorszenie jakości wody, w wyniku zmniejszenia jej natlenienia, zwiększenia termiki i zmniejszenia prędkości przepływów (zahamowanie procesów samooczyszczania się wody), oraz zachodzenia procesów biogennych w pokładach mułu osadzającego się na dnie stagnującej wody. Ponadto rozkład materii organicznej w osadach cofki powoduje uwalnianie metanu do atmosfery (gaz cieplarniany), niwelując tym samym efekt zapobiegania wytwarzaniu CO2 przez MEW.

Inwestycje w zaplanowanym kształcie pogorszą parametry fizykochemiczne potoku, a w konsekwencji ujemnie wpłyną na potencjał ekologiczny Czarnego Dunajca, utrudniając osiągnięcie celu środowiskowego – dobrego potencjału. Tym samym udzielenie zgody na inwestycję będzie naruszać przepisy prawa polskiego (Prawo wodne) i unijnego (Ramowa Dyrektywa Wodna).

W związku z powyższym ufamy, że Pan Wójt, kierując się przepisami prawa oraz dobrem społeczeństwa, pragnąc zachować dziedzictwo przyrodnicze Czarnego Dunajca dla przyszłych pokoleń, wyda decyzje niedopuszczające do zniszczenia tak cennego odcinka rzeki".

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Topa16:17, 10 października 2013
Gdyby każdy kto miał pieniądze budowałby sobie tamę to nie płynęłaby rzeka wcale... A ludźmi i tak się nikt nie przejmuje.
0
Don Pedro19:35, 18 września 2013
Do Szwajcar i góral:
Podpisałem się pod petycją i dla waszej wiadomości - segreguję śmieci i nie zanieczyszczam lasów, mam kanalizację. Gdybyście śledzili sprawę od początku i czytali ze zrozumieniem wiedzielibyście, że ludzie nie mają nic przeciwko elektrowni, tylko przeciwko umieszczeniu jej akurat na tym progu. Szwajcar sam pewnie jesteś prostakiem i chamem, skoro innych wyzywasz od hołoty i skoro nawet poprawnie nie umiesz napisać tego słowa.
Do Radca:
Nie wiem dlaczego, ale coś mi mówi, że masz rację. Nic nie wiedzieli co się na ich podwórku dzieje? Dziwne...
0
Radca10:48, 16 września 2013
Aby było obiektywnie należałoby zapytać o zdanie inwestorów. Chciałbym także wiedzieć od kiedy Wójt i pozostali urzędnicy wiedzieli o planowanej inwestycji. Na pewno nie stało się to z dnia na dzień, jestem przekonany , że trwało to kilka lat. Inwestor najpierw wszystko uzgadniał w gminie , a dopiero później uzyskiwał odpowiednie zgody. Przypuszczam , że już Wtedy na samym początku gmina wyraziła zgodę na budowę elektrowni. Wtedy właśnie kilka lat temu należało powiadomić mieszkańców , przeprowadzić konsultacje społeczne na temat budowy elektrowni. Po prostu zaniedbano tej czynności , a teraz się to mści. Gmina nie ma wyjścia i musi wydać pozytywną opinię , gdyż w przeciwnym razie zostanie zaskarżona przez inwestora. Dodatkowo inwestor zażąda odszkodowania od gminy. Radzę osobom protestującym zapoznać się z dokumentami , które są w gminie w tej sprawie i wtedy poznacie prawdę jak to było od samego początku. Panie Stopka - Studencki przecież Wójt jest Pana przyjacielem , to dlaczego Pan nie sprawdzi tych dokumentów ? i dlaczego Kolega Wójt Pana nie informował o tej inwestycji ? , a może Pana informował , tylko Pan nie poinformował mieszkańców ?. A gdzie jest Sołtys Czarnego Dunajca ? , on także o niczym nie wiedział ? Nie uwierzę , że nikt nic nie wiedział. Żaden inwestor nie rozpoczyna inwestycji bez wstępnej rozmowy z władzami gminy i nie ma to znaczenia jaka to ma być inwestycja . LUDZIE SPRAWDZCIE SOBIE DOKUMENTY W GMINIE.
0
wiekowy21:30, 15 września 2013
zapomnieliscie dopisac: Szanowny i Najstarszy Panie Wójcie!
A to ważne, bo człowiek z takim doświadczeniem na pewno zaradzi na problem. I jeszcze jedno, dlaczego zadne medium nie prosi o komentarz ludzi, którzy chcą elekrtownie wybudowac, stronicznosc, ze hej! I to wszedzie
0
olo20:18, 15 września 2013
A czy ten Pan z Krakowa co tak "mądrze" protestuje nie jest czasem dystrybutorem a może instalatorem paneli słonecznych czy elektrowni wiatrowych ? Warto popytać.
0
zielony miś20:13, 15 września 2013
Ciekawe skąd ta tempota w narodzie, która prowadzi do samounicestwienia ?
0
Dodo19:35, 15 września 2013
Do "G?rala" i "Szwajcara"

Ekolodzy sprzeciwiaja sie wszystkim i wszystkiemu,a najgorsze jest to ze urzednicy przyzaja im racje;;;
Ma racje"Szwajcar"moze czas oczyscic lasy,przestac palic weglem,wypuszczac z szamba do rowu;moze ekolodzy by w tych sprawach po PROTESTOWALI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
Piotr19:34, 15 września 2013
Zobaczcie co robi taki maly kraj jak Slowenia. Nie pozwala budowac zadnych elektrowni na swoich rzekach, zarybia je, sciaga turystow z calej europy, a oplaty na rzekach takich jak Idrica czy Soca siegaja prawie 70 EURO dziennie. Chetnych nie brakuje. Czarny Dunajec to wspaniale lowisko lipieniowe i piekna okolica. Na tym mozna zarobic wiesze pieniadze niz na elektrowni, ktora zniszczy Wam rzeke.
0
pp13:40, 15 września 2013
widać że Pan który pisał petycję zna się na rzecz hahaha śmiech na sali :D
0
ff12:54, 15 września 2013
A inwestor to czasem "nie obcy"
Coś mi się zdaje, że jak by to był "swój" to by nie protestowali
0
góral07:08, 15 września 2013
jaka cofka, jaki eko-system, w waksmundzie na dunajcu działa kupę lat i nikt nawet o tym nie wie. Jak długo jeszcze goście z krakowa, warszawy i innych zadupi będą nam na podhalu dyktować czy mamy robić elektrownię na rzece, regulować białkę, czy stawiać tamę na dunajcu, co się działo jak budowali zaporę w czorsztynie?. Gdzie teraz są ci ekolodzy po powodzi tysiąclecia w 97, to wszystko to jacyś chimerycy. Ludzie budować, inwestować, bo świat idzie do przodu, a my zostajemy w tyle, a to co chcą zrobić w czarnym dunajcu to najczystsza forma energii, Budować i nie oglądać się na pseudoekologów bo to goście oderwani od rzeczywistości.
0
Szwajcar03:15, 15 września 2013
Jeden wielki zascianek... 58% energii w Szwajcarii produkuja elektrownie wodne... U nas chołota w imię ekologii pali węglem, śmieciami, odpadami kuśnierskimi... W imię ekologii ta sama chołota wywozi odpady do lasów i nad Dunajec... I ta niewyedukowana banda obłudników ma jeszcze czelność protestować... Pewnie się boi, że się im zrobi cofka tego co z szamb spuszczają w rzekę!!!!!!!!!!
0
x00:09, 15 września 2013
to trzeba na podhalu wybudowac węglówke a może atomówke a powaznie to śpece od energi niech poszukaja ciepłej wody i niech wtedy kombinują jak ztego zrobić prąd
0
mechanik20:59, 14 września 2013
Jak będzie cofka lub braknie wody to turbinę napędzać będzie prąd z sieci.
0
elektryk20:53, 14 września 2013
Ta budowa to wygląda podobnie do obiecanek na zebraniu przedwyborczym,wybudujemy wam most, głos z sali po co nam most jak nie ma rzeki, odpowiedż będzie most doprowadzi się również rzekę, podobnie w tym przypadku braknie wody dowieziemy beczkowozem i po sprawie.
0
nie bo nie20:26, 14 września 2013
Pięciuset przeciwnych - nie znaczy, że jest to pięciuset mądrych i mających rację.
0
ten co nie lubi cz>D17:00, 14 września 2013
bzdury, jestem za ekologią i powstaniem elektrowni ekologicznych.
0
Don Pedro16:32, 14 września 2013
Gmina nabrała wody w usta i próbuje się wycofać tak, aby nie urazić inwestora i wyborców. Cała sprawa pokazuje jasno, że władza nawet na szczeblu lokalnym ma za nic obywateli. Obywatele liczą się jedynie, jak trzeba iść do urn. VOX POPULI, VOX DEI...
P.S. Poza tym tu nie chodzi o ekologię, tylko o nabijanie prywatnej kieszeni kosztem ogółu. Czym ma być zasilana elektrownia w lecie, kiedy stan Czarnego Dunajca jest znikomy. Wówczas cała woda będzie spływała do elektrowni, reszta rzeki znajdująca się poniżej elektrowni wyschnie...
0
.15:17, 14 września 2013
Jak ma się robić cofka? Oo Skoro woda będzie napędzać turbinę to chyba musi płynąc a nie się cofać. W Dunajcu to zawsze dziwni ludzie mieszkali... A ryba do turbiny nie wpłynie, widział ktoś np. pociętą na kawałki rybę przez turbinę w Czorsztynie? Ryby się szybko nauczą że tam się nie wpływa.
0
kacper14:21, 14 września 2013
nie mogą tam zbudować żadnej elektrowni po co nam to ,
tyle podpisów było a gmina nadal leje na ludność
ma ktoś link do petycji ??
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas