Wtorek, 26 października 2021, Imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
Wiatr: 8.424 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 45 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
12.12.2013, 18:08 | czytano: 2509

Dzięki unijnym pieniądzom będą chronić przyrodę w Pieninach

Fot. Stanisław Zachwieja

KROŚCIENKO. W budynku Pienińskiego Parku Narodowego odbyło się spotkanie inaugurujące Projekt LIFE + „Natura w mozaice – ochrona gatunków i siedlisk w obszarze Pienin. O celowości wdrożenia projektu mówił dyrektor Michał Sokołowski, główne założenia, zakres działań i finansowanie projektu przedstawiła koordynator, Iwona Mazurkiewicz.

Jak mówiła Iwona Mazurkiewicz, działania dla ochrony przyrody, podjęte w ramach tego projektu, pójdą w kierunku przede wszystkim zachowania bądź poprawy stanu zachowania gatunków i siedlisk przyrodniczych, ograniczania negatywnego wpływu niekontrolowanej turystyki (remontów i budowę szlaków turystycznych), ochrony stanowisk pszonaka pienińskiego (endemit występujący jedynie w Pieninach), eliminację zagrożeń dla rodzimych gatunków spowodowanych przez gatunki inwazyjne jakim są rdestowiec ostrokończysty i sachaliński jeden ze 100 najbardziej inwazyjnych gatunków świata. Młode pędy tego gatunku mogą przerastać asfalt i nawierzchnie z płyt betonowych. Podobny szkodliwy dla rodzimej roślinności był sprowadzony przed laty barszcz sosnowskiego. Mniej się już o nim mówi, bo ludzie znając jego szkodliwe działanie na zdrowie (poparzenia), unikają go, a wiele roślin zostało fizycznie zniszczonych.
Działania skupione będą także na ochronie miejsc rozrodu płazów przy jednoczesnym ograniczeniu w tych miejscach wypasu. Na polanie Majerz planowane jest zbudowanie nowego oczka wodnego, powstaną zabezpieczone odpowiednio poidła dla owiec.

Ważną rolę będzie odgrywać edukacja. W tym celu prowadzone będą przez doświadczonych pracowników PPN warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich oraz konkursy plastyczne. Dla uczestników zajęć i warsztatów edukacyjnych zapewniony będzie bezpłatny transport do wyznaczonych miejsc spotkań.
Z warsztatów edukacyjnych będą mogli korzystać także nauczyciele przyrody szkół podstawowych oraz biologii szkół ponadpodstawowych, a także przewodnicy, flisacy i samorządowcy.

W dyskusji padło pytanie z sali, a co z tego będą mieli zwykli mieszkańcy z obszaru Pienin. Bo strategia ochrony przyrody wymusza ograniczenia.

Takie myślenie jest błędne, bowiem – odpowiadali Michał Sokołowski i Iwona Mazurkiewicz - właśnie przyroda jest magnesem przyciągającym olbrzymią ilość turystów w rejon Pienin, a jego ochrona spowoduje i wymusi rozwój turystyki, gastronomii, agroturystyki, zwiększenie miejsc noclegowych i handlu.

Spowoduje także rozwój infrastruktury, lokalnych firm, przyciągnie zewnętrznych inwestorów (możliwość sprzedaży gruntów), rolnictwa (w tym agroturystyki), spowoduje możliwość uzyskania większych dopłat z ARiMR-u przez wybranie odpowiedniego pakietu związanego z ochroną gatunków roślin i zwierząt.

Program zakłada wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizację ochrony środowiska polityki oraz identyfikacje i promocję nowych rozwiązań dla problemów dotyczących ochrony środowiska. Jego realizacja rozpoczęła się już 1 września, a zakończy się 30 czerwca 2018 roku.

Przez ponad 4 lata pracownicy PPN z partnerami: Unią Europejską, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Natura 2000 będą prowadzić wielokierunkowe działania i spotkania upowszechniające ochronę środowiska.

Na realizacje projektu przeznaczona została kwota 1 276 538 Euro - Unia Europejska 638 269 Euro (50%), NFOŚiGW 573 924 Euro (44.96%), środki własne PPN 64 345 Euro (5.04%).

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
antyPO14:27, 14 grudnia 2013
Jakim Unijnym pieniązdom ? To polskie pieniądze ze składek które Polska musi wpłacać ! Skończyć z tą demagogią i reklamowaniu tego bagna jakim jest UE !!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas