Dzięki unijnym pieniądzom będą chronić przyrodę w Pieninach - podhale24.pl
Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida
Rabka Zdrój
Rain
15°
Wiatr: 17.028 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
15°
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
18°
Wiatr: 18.576 km/h Wilgotność: 69 %
Rain
11°
Wiatr: 17.676 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
19°
Wiatr: 16.38 km/h Wilgotność: 66 %
Rain
17°
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
84 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
12.12.2013, 18:08 | czytano: 2858

Dzięki unijnym pieniądzom będą chronić przyrodę w Pieninach

KROŚCIENKO. W budynku Pienińskiego Parku Narodowego odbyło się spotkanie inaugurujące Projekt LIFE + „Natura w mozaice – ochrona gatunków i siedlisk w obszarze Pienin. O celowości wdrożenia projektu mówił dyrektor Michał Sokołowski, główne założenia, zakres działań i finansowanie projektu przedstawiła koordynator, Iwona Mazurkiewicz.

Fot. Stanisław Zachwieja
Fot. Stanisław Zachwieja
Jak mówiła Iwona Mazurkiewicz, działania dla ochrony przyrody, podjęte w ramach tego projektu, pójdą w kierunku przede wszystkim zachowania bądź poprawy stanu zachowania gatunków i siedlisk przyrodniczych, ograniczania negatywnego wpływu niekontrolowanej turystyki (remontów i budowę szlaków turystycznych), ochrony stanowisk pszonaka pienińskiego (endemit występujący jedynie w Pieninach), eliminację zagrożeń dla rodzimych gatunków spowodowanych przez gatunki inwazyjne jakim są rdestowiec ostrokończysty i sachaliński jeden ze 100 najbardziej inwazyjnych gatunków świata. Młode pędy tego gatunku mogą przerastać asfalt i nawierzchnie z płyt betonowych. Podobny szkodliwy dla rodzimej roślinności był sprowadzony przed laty barszcz sosnowskiego. Mniej się już o nim mówi, bo ludzie znając jego szkodliwe działanie na zdrowie (poparzenia), unikają go, a wiele roślin zostało fizycznie zniszczonych.
Działania skupione będą także na ochronie miejsc rozrodu płazów przy jednoczesnym ograniczeniu w tych miejscach wypasu. Na polanie Majerz planowane jest zbudowanie nowego oczka wodnego, powstaną zabezpieczone odpowiednio poidła dla owiec.

Ważną rolę będzie odgrywać edukacja. W tym celu prowadzone będą przez doświadczonych pracowników PPN warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich oraz konkursy plastyczne. Dla uczestników zajęć i warsztatów edukacyjnych zapewniony będzie bezpłatny transport do wyznaczonych miejsc spotkań.
Z warsztatów edukacyjnych będą mogli korzystać także nauczyciele przyrody szkół podstawowych oraz biologii szkół ponadpodstawowych, a także przewodnicy, flisacy i samorządowcy.

W dyskusji padło pytanie z sali, a co z tego będą mieli zwykli mieszkańcy z obszaru Pienin. Bo strategia ochrony przyrody wymusza ograniczenia.

Takie myślenie jest błędne, bowiem – odpowiadali Michał Sokołowski i Iwona Mazurkiewicz - właśnie przyroda jest magnesem przyciągającym olbrzymią ilość turystów w rejon Pienin, a jego ochrona spowoduje i wymusi rozwój turystyki, gastronomii, agroturystyki, zwiększenie miejsc noclegowych i handlu.

Spowoduje także rozwój infrastruktury, lokalnych firm, przyciągnie zewnętrznych inwestorów (możliwość sprzedaży gruntów), rolnictwa (w tym agroturystyki), spowoduje możliwość uzyskania większych dopłat z ARiMR-u przez wybranie odpowiedniego pakietu związanego z ochroną gatunków roślin i zwierząt.

Program zakłada wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizację ochrony środowiska polityki oraz identyfikacje i promocję nowych rozwiązań dla problemów dotyczących ochrony środowiska. Jego realizacja rozpoczęła się już 1 września, a zakończy się 30 czerwca 2018 roku.

Przez ponad 4 lata pracownicy PPN z partnerami: Unią Europejską, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Natura 2000 będą prowadzić wielokierunkowe działania i spotkania upowszechniające ochronę środowiska.

Na realizacje projektu przeznaczona została kwota 1 276 538 Euro - Unia Europejska 638 269 Euro (50%), NFOŚiGW 573 924 Euro (44.96%), środki własne PPN 64 345 Euro (5.04%).

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
antyPO14:27, 14 grudnia 2013
Jakim Unijnym pieniązdom ? To polskie pieniądze ze składek które Polska musi wpłacać ! Skończyć z tą demagogią i reklamowaniu tego bagna jakim jest UE !!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas