Czad nadal groźny. Już sześć interwencji strażaków od początku tego roku - podhale24.pl
Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Szczawnica
Clouds
12°
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
13.02.2015, 11:11 | czytano: 1889

Czad nadal groźny. Już sześć interwencji strażaków od początku tego roku

Od początku tego roku już sześciokrotnie interweniowali nowotarscy strażacy ws. zgłoszeń dotyczących wykrycia czadu w budynkach mieszkalnych. Z powodu podtrucia kilka osób trafiło do szpitala. Na szczęście, nie było przypadków śmiertelnych zatruć, a czad, co podkreślają strażacy, może zabić.

Sześć zgłoszeń dotyczących podejrzenia ulatniania się czadu - w Rabce-Zdroju, Spytkowicach, Rabie Wyżnej i w Nowym Targu - pięć podtrutych osób, w tym dziecko - to statystyki dotyczące zatruć tlenkiem węgla w powiecie nowotarskim od początku tego roku. Strażacy przypominają, że czad jest groźny i może być przyczyną śmierci.

- Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy - przypomina mł. bryg. Piotr Krygowski, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu. - Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Problem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, a zwłaszcza podczas dni w których występuje bardzo niska temperatura, chociaż do akcji ratowniczo-gaśniczych związanych z tlenkiem węgla strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku.

- W związku z coraz liczniejszymi przypadkami zatrucia czadem (tlenkiem węgla) występującymi na terenie całej Polski, zwracamy się z ponownym apelem o przestrzeganie zasad użytkowania urządzeń grzewczych - apeluje. - Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku węgla i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz, ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin. Ponadto należy regularnie sprawdzać prawidłowość działania urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla, szczelność wewnętrznych instalacji gazowych, przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz kanałów nawiewnych.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
alarmsystem12:40, 13 lutego 2015
Świadomość ludzi z skąd się bierze czad jest słaba. Nie tylko lekceważą zakup czujników czadu, ale również uważają, że nie potrzebują czujników dymu. Często słyszę, że u mnie nie ma co się zapalić - a wtedy ręce opadają. Dom warty w dziesiątkach tysięcy, nie wspominając o życiu ludzkim, a jeden czujnik atestowany w granicach 100 zł - gdzie tu oszczędność, sens i logika? Zawsze twierdziłem, że złodziej narobi mniej szkód od pożaru, a wszyscy się martwią, żeby ich nikt nie okradł, a nie martwią się czy nieszczelność komina, któregoś dnia już nie wybudzi dzieciaka do szkoły.
0
z Lepszej Przyszłości12:30, 13 lutego 2015
Bardzo dobry artykuł tylko mam obawy czy wietrzyć skoro to na zewnątrz atakuje mnie czad od sąsiada.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas