Czwartek, 27 luty 2020, Imieniny: Romana, Makarego, Lutomira
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 83
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 83
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 83
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 83
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
20.01.2016, 11:58 | czytano: 2599

Małopolskę odwiedziła rekordowa liczba turystów

13,9 miliona turystów odwiedziło Małopolskę w 2015 roku. To dane z najnowszego raportu z badania ruchu turystycznego w województwie małopolskim. Liczba turystów wzrosła o 6,2%, a ich wydatki w naszym regionie były większe aż o 18,7%. Największą popularnością cieszą się niezmiennie Kraków, Zakopane i Wieliczka.

- To bardzo dobre wiadomości dla Małopolski. Przyjeżdża do nas coraz więcej turystów, a to oznacza, że Małopolska jest ciągle bardzo popularnym miejscem odwiedzin, zarówno wśród osób z Polski, jak i z zagranicy - mówił Leszek Zegzda z zarządu województwa podczas konferencji prasowej w punkcie informacyjnym InfoKraków działającym w ramach programu MSIT przy ul. Powiśle.

Wśród osób, które przyjechały w 2015 roku do Małopolski, około 2,9 miliona to turyści z zagranicy. Szacowane wydatki wszystkich odwiedzających region w 2015 roku wyniosły ponad 13,2 miliarda zł, co oznacza wzrost aż o 18,7% w porównaniu do 2014 roku.

- Nie tylko przyjechało do nas więcej turystów, ale zostawili u nas o wiele więcej pieniędzy - mówił Leszek Zegzda. - Jesteśmy bezkonkurencyjni jeśli chodzi o miejsca turystyczne w Polsce, ale najwyższy czas, aby mówić o tym również w kategoriach biznesowych. Turystyka to potężny biznes, o który trzeba dbać i któremu warto stwarzać odpowiednie warunki do rozwoju - dodał Zegzda.

Małopolskę najchętniej odwiedzali mieszkańcy województw: małopolskiego (24,2%), śląskiego (15,9%) mazowieckiego (12,8%) oraz podkarpackiego (6,5%) W 2015 roku Małopolskę odwiedzili również turyści z 53 państw. Najwięcej przyjechało mieszkańców Wielkiej Brytanii (20,3%) i Niemiec (16,3%). Na dalszych miejscach znaleźli się turyści z Francji, Włoch, Hiszpanii, Holandii i Stanów Zjednoczonych (od 4,5% do 6,1%).

Badania wskazują, że wśród turystów nieznacznie przeważają kobiety. Odwiedzający Małopolskę to najczęściej osoby pomiędzy 26 a 45 rokiem życia (ponad 50%). Średnio 20% osób, które przyjechały do Małopolski w 2015 roku, miało nie więcej niż 25 lat. Ponad połowa gości (pobyty bez noclegu) i turystów (pobyty dłuższe) posiada wykształcenie wyższe, najczęściej są to osoby z miast liczących powyżej 500 tys. mieszkańców. Około 2/3 z nich to osoby aktywne zawodowo, a co szósty odwiedzający to osoba ucząca się. Polskie pochodzenie posiada 37% odwiedzających spoza Polski, a 41% z nich ma rodzinę w Polsce.

Najczęściej wskazywane cele wizyty w województwie małopolskim to wypoczynek, turystyka aktywna oraz zwiedzanie zabytków. Turyści z zagranicy zdecydowanie wolą zwiedzać, natomiast turystykę aktywną chętniej wybierają Polacy. Ważnym celem przyjazdów obu grup odwiedzających jest także wizyta u rodziny lub znajomych. W roku 2015 widać bardzo duży wzrost zainteresowania turystyką religijną wśród gości krajowych.

Osoby odwiedzające Małopolskę za największą jej atrakcje uznają niezmiennie Kraków, a w drugiej kolejności: Zakopane oraz Wieliczkę. W czołówce znajdują się też Wadowice (Dom Jana Pawła II) oraz Oświęcim (Muzeum Auschwitz-Birkenau). Rośnie także popularność aktywnego wypoczynku w górach. Za największe atuty regionu odwiedzający uznają przyrodę (piękne widoki, klimat, góry), bogatą i unikatową architekturę, zabytki, a także różnorodność atrakcji.

Wyniki badań pokazują także bardzo wysoki poziom zadowolenia gości i turystów z pobytu w województwie małopolskim. Wysoki i bardzo wysoki poziom zadowolenia wyraziło niemal 90% odwiedzających. Średnia ocena satysfakcji z pobytu jest wysoka i przekracza poziom 4,3 pkt (w skali od 1 do 5 pkt) we wszystkich kategoriach odwiedzających. O zadowoleniu z oferty turystycznej województwa małopolskiego świadczy również fakt, że 99% odwiedzających chętnie poleci wizytę w Małopolsce swojej rodzinie i znajomym, a 97% chciałoby ponownie odwiedzić Małopolskę w celach turystycznych.

Źródło: Województwo Małopolskie
najnowsze informacje
komentarze
zu18:54, 20 stycznia 2016
"Małopolskę najchętniej odwiedzali mieszkańcy województw: małopolskiego (24,2%)," - no cóż za erudycja redaktora..
obiektwyny14:40, 20 stycznia 2016
Nowy Targ na tym wogole nie korzysta. Mamy tereny by mieć ładny piękny wyciąg ( tylko ludzie nie potrafią się dogadać ). Powinniśmy pchnąć też halę do przodu. Gorce są słabo reklamowane " od naszej strony" Od strony Powiatu Limanowskiego powstały ścieżki rowerowe inne rożne atrakcje.
.13:08, 20 stycznia 2016
Zakopane jest wymieniane przez ludzi jako miasto czy jako skrót myślowy łączący Tatry, Zakopane, Białkę itp? Ten turystyczny tort jest tak duży, że Nowy Targ ma tu pole do popisu. Oby inwestorzy zaczęli inwestować w Gorcach w trasy narciarskie, oby powstała hala widowiskowo-sportowa. No i jest kolejny argument by doprowadzić do Nowego Targu dwupasmową zakopiankę, a PiS podobno chce budowę przyspieszyć
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij