Na nowotarskim Rynku stanie stacja pomiaru jakości powietrza. Burmistrz apeluje "każdy z nas ma wpływ na stan powietrza" - podhale24.pl
Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Jabłonka
Clouds
16°
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
17°
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
15°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 79 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
19.02.2016, 15:37 | czytano: 4647

Na nowotarskim Rynku stanie stacja pomiaru jakości powietrza. Burmistrz apeluje "każdy z nas ma wpływ na stan powietrza"

NOWY TARG. - Podjąłem decyzję, że stacja pomiarowa stanie w Nowym Targu. To duża stacja, której w Suchej Beskidzkiej nie chcieli. Kontener postawiony zostanie na Rynku obok kapliczki św. Jana Kantego między ławeczkami - poinformował na konferencji prasowej burmistrz Grzegorz Watycha. Stacja ruszy za 10 dni.

zdj. Michał Adamowski
zdj. Michał Adamowski
Sucha nie chciała - dostanie Nowy Targ

W Małopolsce jest 27 stacji pomiarowych, w tym 14 terenowych. Rocznie w Polsce z powodu złej jakości jakości powietrza umiera 44 tys. osób.

- Przenosimy stację do Nowego Targu, bo to miasto ma takie same problemy z zanieczyszczeniem powietrza jak Sucha Beskidzka. Może tu jest mniej siarki, ale inne wskaźniki, jak i składniki pyłu zawieszonego są wyższe - dodał obecny na spotkaniu z dziennikarzami Ryszard Listwan. Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie na pytanie dlaczego Sucha Beskidzka stacji u siebie nie chciała - nie odpowiedział wprost. Wskazał na tylko na niechęć personalną do siebie jako do byłego burmistrza Suchej i dodał, że "nie ma żadnych sensownych argumentów przemawiających za decyzją władz Suchej Beskidzkiej".

Dane dla czterech powiatów

Przypominano, że głównym źródłem zanieczyszczeń są paleniska, wykorzystywany opał - węgiel i drewno - spalany w niskich temperaturach.

- Jadąc do państwa widzieliśmy te dymy. Patrząc na te domy i ich otoczenie uważam, że to jest problem świadomości społecznej, a nie kwestia statusu materialnego - dodał inspektor Listwan.

Stacja na Rynku rozpocząć ma prace za za 10 dni. Mieszkańcy czterech powiatów: nowotarskiego, suskiego, wadowickiego i myślenickiego będą mieć pełną informacje o stanie powietrza. Osoby szczególnego ryzyka będą mogły się przygotować i podjąć decyzje o aktywności - np. czy w ogóle wychodzić z domu.

Podczas spotkania kilkakrotnie podkreślano, że stan powietrza w Nowym Targu to efekt wieloletnich zaniedbań, których nie da się zlikwidować w dwa lata.

"Pomiary nie zastąpią działania"

- Stacja pozwoli określić linię programu ochrony powietrza, będzie można pokazać pozytywne zmiany. Dobre tempo to zmiana rocznie 10 procent pieców i kotłów. Jeśli tu jest 1500 kotłów, to wymiana 150 rocznie na wysoko-emisyjne systemy grzewcze jest dobrym wskaźnikiem zmian - przekonywali organizatorzy konferencji.

- Ten pierwszy krok w postaci stacji pomiarowej jest bardzo ważny, bo wykonywanie pomiarów w dłuższym okresie pozwoli definiować stan zagrożenia. Ten pomiar jest bezwzględnie potrzebny, ale za tym muszą iść konkretne działania. Sam pomiar ich nie zastąpi - mówił Janusz Tarnowski. - Ten temat zaniedbywany był przez lata. Dzisiaj, gdy skala zjawiska jest tak duża - trzeba energicznie i zdecydowanie się tym zająć - dodał przewodniczący Rady Miasta i deklarował "współpracę między Radą a organem wykonawczym". - Rada Miasta reprezentuje mieszkańców, a im zależy na poprawie jakości powietrza. Dlatego jak będzie projekt burmistrza i będzie on dobry dla mieszkańców to przegłosujemy przekazanie środków z budżetu na jego realizację - powiedział. Decyzję o postawieniu stacji w centrum Miasta nazwał "odwagą w działaniu".

Kontener stanie na Rynku

- Nie udajemy, że problemu nie ma. Chcemy wziąć byka za rogi. Nie obrażamy się na Alarm Smogowy o ten ranking, w którym Nowym Targ znalazł się na 3. miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Tu jest zwarta zabudowa, przeważa tradycyjne palenie w piecach, kotłach węglowych. To sprawia, że powietrze ma taką złą jakość. Położenie Nowego Targu też nie sprzyja sytuacji. Chcemy to zmienić - mówił burmistrz. - Po ogłoszeniu tego rankingu, wystąpiłem do WIOŚ i po dwóch tygodniach dostałem pismo "bierzecie stację, której Sucha nie chciała?" Bierzemy. Stacja stanie na Rynku koło kapliczki św. Jana Kantego. Na razie do końca roku, a potem może ją przeniesiemy gdzieś indziej. Lokalizacja - wizerunkowo może nie najlepsza, bo to duży kontener, ale to ma też wymiar edukacyjny. Każdy ma widzieć, że robimy pomiary - argumentował Grzegorz Watycha.

Jak mówił - liczy na wsparcie władz państwowych w postaci wprowadzenia rozwiązań prawnych i decyzji ekonomicznych, by realizacja całościowego programu ochrony powietrza "przebiegała w sposób łagodny dla kieszeni mieszkańców".

Karać, pouczać, edukować?

- System inwentaryzacji palenisk to podstawa - oświadczył Ryszard Listwan. - Nie może być tak, że mieszkańcy palą jak chcą i czym chcą. Trzeba stworzyć układ prawny i kontrolny. Ale trzeba też kształtować ludzkie zachowania i świadomość - dodał. Jest zwolennikiem "wykasowania stałych źródeł opału", ale zapytany wprost o węgiel - zapewnił, że WIOŚ "promuje węgiel, ale ten dobrej jakości".

- My nie stosujemy kary jako celu, bo to ostateczność, ale jak trzeba to się z tym zmierzymy. Nie ma kar za palenie węglem złej jakości, ale za palenie śmieci już tak. Są prowadzone prace, badane są próbki popiołu i na tej podstawie określa się czym ktoś pali w piecu - tłumaczył.

- Od 1 grudnia, od czasu uruchomienia telefonu interwencyjnego jest dwóch pracowników urzędu oddelegowanych do działań. Przeprowadzono 232 kontrole, z czego 67 w zakresie ochrony powietrza. My podejmujemy działania naprawcze - zapewniał naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Dariusz Jabcoń.

- Próbujemy zaangażować kominiarzy, by byli rzecznikami wymiany źródła ciepła. Bo to oni mają wiedzę na temat stanu i jakości palenisk oraz kominów. Mamy wsparcie u proboszczów, którzy z ambony przypominają o nie paleniu śmieci. Tak nasza kreatywność się przejawia. Trzeba przekonywać mieszkańców do właściwego postępowania. Bo każdy z nas ma możliwość wpływu na jakość powietrza. Komin do komina - jak ziarnko do ziarnka - i zbiera się problem - tłumaczył burmistrz i apelował, by mieszkańcy rozmawiali ze sobą na ten temat i wzajemnie przekonywali się do potrzeby dbania o środowisko.

Nowy Targ i Geotermia Podhalańska

Gościem konferencji był także Czesław Borowicz. - Jestem tu jako były burmistrz. Przypominam, że 94 roku - po roku przekonywania radnych - udało mi się wprowadzić Miasto do Geotermii. Sprawa Geotermii Podhalańskiej jest istotna dla Nowego Targu. Wskazywali na to kilkakrotnie goszczący tu przedstawiciele Banku Światowego. Mówiono wprost, że bez Nowego Targu - Geotermia nie ma racji bytu. Myśmy od razy z budżetu miasta przeznaczyli środki na pre-izolowane rury na osiedlach. Wszystkie wymieniono, budynki ocieplono i nic. Przesyłana jest teraz gorąca woda do Zakopanego do około 2 tysięcy odbiorców. To dalej niż do Nowego Targu, gdzie jest 1 800 odbiorców od razu. Największy problem to to cena gigadżula - przyznał Czesław Borowicz.

Dodał, że inny problem to sposób prowadzenia spółki. - Rady Nadzorcze to synekury. Tam nie zasiadają ludzie, którzy się na tym zagadnieniu znają. Ich działania polegają na decyzjach o przeznaczaniu kolejnych dziesiątków milionów zł dofinansowania, żeby GP mogła funkcjonować. A ta spółka ma się rozwijać, musi więc inwestować, szukać klientów. Nowy Targ to dobry klient, bo duży. Jego włączenie do sieci oznacza także wpływ na obniżkę cen dla wszystkich odbiorców. Geotermia nie jest własnością Zakopanego, tyko całego Podhala. Tych 2 tysiące podłączeń w Zakopanem nie ma uzasadnienia ekonomicznego dla istnienia spółki - posumował były burmistrz Nowego Targu.

- Rozmowy z nowym prezesem spółki Geotermia Podhalańska już się zaczęły. Określimy nasze potrzeby i zaangażowanie się. Podstawa to opłata za gigadżula. Tu chciałbym uspokoić mieszkańców: nie pozwolimy na to, by ta cena wzrosła. A ona już zbliża się do tej, jaką proponuje MPEC. Prezes Wojciech Ignacok patrzy na Nowy Targ jako na dużego klienta. To może mieć wpływ na cenę dla wszystkich użytkowników. Robimy analizę finansową. W długofalowej strategii rozwoju Miasta jest zapis, że Nowy Targ korzysta ze źródeł geotermalnych. Ale na razie to był tylko zapis. My chcemy to realizować. W marcu br. wystąpimy do Geotermii Podhalańskiej o wskazanie warunków przyłączenia.

Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Prawiebaca10:24, 23 lutego 2016
Do konio Proszę czytać uważnie.Nie pisałem o pawilonie (Lech) który jest ładny i wkomponowany w Rynek a stojących przy nim drewnianych niech Ci będzie straganach.Pozdrawiam!
0
n08:52, 23 lutego 2016
a pomnik im przeszkadzal
0
konio17:17, 22 lutego 2016
Też mam życzenia dla "Prawiebaca" - by nie pisał głupot i nie rozpowszechniał kłamstw.
Nie wiesz - nie pisz. Sprawdź a potem się wypowiadaj. Czemu miał służyć ten wtręt o "Lechu"? Zabrzmiało jak jątrzenie i to mnie ruszyło.

Miłego popołudnia.
0
kerr15:06, 22 lutego 2016
Jak piszemy o Rynku to korzystając z okazji chciałem zwrócić uwagę na dość duże stado gołębi zanieczyszczające kapliczkę i ławki.Sądzę ,że wnet stanie się to problemem.
0
prawiebaca08:47, 22 lutego 2016
Do "konio" Wygrał,nie wygrał ale Sam zobacz jak wygląda Rynek z tymi drewnianymi budami ? Przy pawilonie Steskala nie widzę jakiś dodatkowych przybudówek.Dalczego od razu łączysz mnie z jakąś opcją wyborczą ?Tak się składa,że jestem wyborcą p.Watychy.Mniej żółci !
0
konio17:22, 21 lutego 2016
"Prawiebaca" - p. Rajski wygrał przetarg na te jak to nazwałeś "budy" już kilka lat temu, czyli za starego burmistrza. O p. Steskalu nie wspomnę, bo to jeszcze dłuższa historia.
I co ty na to "geniuszu"? Hejt nie wyszedł? Dalej nie możesz przeboleć, że ludzie sprzedali twoim ulubieńcom kopa przy urnach i wymieniono stara ekipę?
0
Prawiebaca17:07, 21 lutego 2016
Musiano zmienić burmistrza aby Rajski mógł postawić na Rynku drewniane budy a teraz jeszcze kontener.To po co był remont Rynku ?
0
amator13:50, 21 lutego 2016
Opalać węglem bedziemy jeszcze długo, bo takie realia tworzy elita rządzaca. Trzeba stworzyć nowe akty prawne dopuszczajace odp. gatunki opału do opalania domków jednorodzinnych.
.......................
Płacimy za węgiel - 800-850zł.
Kto kontroluje składy opałowe pod kątem jakości sprzedawanego węgla. Dlaczego wolno handlować opałem nie spełniającym wymogów ekologii.
To główna przyczyna zanieczyszczenia środowiska- zapylenie, zasiarczenie i węglowodory aromatyczne, pozostałości popiołu w dużej ilości.
0
monit....09:10, 21 lutego 2016
Czemu ten pan po prawej stronie burmistrza taki smutny, kto to jest ?
0
Misiek07:33, 21 lutego 2016
Nie rozumiem narzekania w sytuacji, kiedy miasto zaczyna w końcu cokolwiek w sprawie tego "krematorium" w którym żyjemy, myśleć i działać. Ale jak zauważył jeden z panów w artykule: chałupy za miliony a z komina sączy się syf, bo skoro wolno spalać byle co, to dlaczego wydawać więcej niż trzeba na np. gaz, olej, czy chociażby nowoczesny, faktycznie ekologiczny piec z podajnikiem na np. węgiel, pelet, itp. Tu nie chodzi o to czy mieszkańców stać na nowoczesny kocioł za 5-10 tys., bo zapewne taki wydatek raz na 10-15 lat jest wykonalny, ale o świadomość, której brak. A ponieważ ludzie nie mają świadomości jak szkodzą środowisku, czyli sobie samym oraz wszystkim wokół, no to palą w starych piecach starymi meblami, byle jakim, tanim węglem, a z kominów bucha dym zasnuwający kilka okolicznych ulic. Nie widzą potrzeby poprawy własnego bytu, czy komfortu, dzieki systemowi c/o nie wymagającemu ich codziennej pracy w smrodzie, pyle i brudzie. Dla nich to jest norma, przecież wielu nowotarżan lubuje się w takim "dziadowaniu", więc jak mają się nie burzyć? Każda taka zmiana będzie postępować z wielkim oporem takich ludzi, których jest większość. Ale ta zmiana musi nastąpić dla dobra ogółu. Tym bardziej, że jak w artykule wspomniano, środki finansowe na zabezpieczenie najuboższych mają być dostępne. Panie burmistrzu, do dzieła!!!
0
tos21:17, 20 lutego 2016
NIE DO WIARY, KONTENER W RYNKU - NA 670 LECIE NOWEGO TARGU /.../

Proszę unikać pisania wielkimi literami. Moderator.
0
gazior20:39, 20 lutego 2016
do baca który bedzie palił......

Jak masz umowę, to na jej podstawie masz darmowy przyłącz
0
baca który będzie palił węglem bo go miasto okradł14:56, 20 lutego 2016
Gdzie są pieniądze które ludzie wpłacali na gaz 30 lat temu ?????????????? Brać za fraki złodziejów byłych urzędników miasta
0
MF12:10, 20 lutego 2016
Panie Burmistrzu kiedy wreszcie bedzie gazociag polozony od szkoly w strone prewentorium a tak walczycie o czyste powietrze otworzci wreszcie oczy...
0
brawo ty08:31, 20 lutego 2016
Panowie wyciągają kolejnego królika z kapelusza. Miał być wyciąg narciarski, miała być lepsza komunikacja, miała być praca, miała być wizja i lepsza jakość życia, szanse dla młodych, efektywna edukacja, konsultacje społeczne, obniżka podatku od nieruchomości, ciepło ekologiczne i czyste powietrze ... minął rok. I nic. Ponury syf. Deptanie kapusty i smutek bezradności na gębach władzy.
0
Jshdjd21:43, 19 lutego 2016
nie potrzebuje waszej jednorazowej dopłaty do wymiany pieca tylko DOPLATY DO ZWIEKSZONYCH KOSZTOW OGRZEWANIA EKOLOGICZNEGO będzie taka doplata do gazu ,mpecu , itp to nie czekam z wymiana
0
nie wasza Asia21:30, 19 lutego 2016
Panie Watycha stuknij się Pan w głowę. to juz nie masz Pan gdzie postawić tego kontenera,tylko koło Kantego. na środku rynku? Sam złom na tej płycie: szpetne agregaty przy lodowisku pod Ratuszem i teraz jeszcze jakiś kontener chcecie tam postawić. Proponuję jeszcze przytaszczyć parę bud blaszanych z targowicy ,kosze na pety i pojemniki na szmaty, a jakby tego było wam mało to pożyczę wam mój garaż z blachy falistej
0
ja brawo brawo21:21, 19 lutego 2016
to stara ekipa doprowadziła do katastrofy w Naszym Mieście
fajny komentarz brawo ty
W nagrodę dajmy im gaz rozweselający
0
Brawo naczejnik21:15, 19 lutego 2016
ostatnio w 2014 Jabcoń ustawił stację na kotłowni dzięki niemu mamy takie wysokie miejsce 3 na pudle
tyle lat dba o środowisko w mieście i coraz gorzej
0
ósmy komentarz20:09, 19 lutego 2016
W USA id kilkudziesięciu lat nie palą węglem. Na zachodzie też nie palą węglem i w piecach na węgiel. A w RP ( polska ) w 2016 nadal palimy węglem.( bo nas nadal nie stać na ogrzewanie jak na zachodzie) Aleśmy się zeszmacili!
0
7 komentarz19:59, 19 lutego 2016
Gdyby każdy z nas zarabiał tak jak np Niemiec i stać by było na ogrzewanie ( nie na węgiel)l itp to nie byłoby problemu. To tak jakbyś każdy z nas jadł ogórki kiszone popijał mlekiem a potem dziwił się czemu mam sraczkę itp. Ale jem tak dalej bo mnie mnie stać na coś innego
0
brawo19:39, 19 lutego 2016
jestem za! niech wszystkich kuje po oczach, i pokazuje czym oddychamy!
0
brawo ty19:38, 19 lutego 2016
A co oni tacy smutni i przyczadzeni? Nocami w kotłowniach dorabiają? Czy jakaś może wiosenna deprecha złapała Watychę, Tarnowskiego i Jabconia? Trzeba ich naświetlić lampą Zeptera bo nie dotrwają kolejnego sezonu grzewczego. Czarno to widzę.
0
dżul19:32, 19 lutego 2016
do gaz, gaz
Właśnie dlatego, że się zna nie może występować wśród ignorantów i fantastów bez jakiejkolwiek wiedzy, ale chwilowo posiadających władzę.
Z naciskiem na chwilowo, do pierwszych podwyżek za ciepło na blokach. Wtedy skończy się zabawa i ktoś będzie musiał zapłacić miliony złotych za kotłownię szczytową, infrastrukturę i ciepło. A wszystko przy zachowaniu tych samych stężeń pyłów osadzonych wyrzucanych z kominów starego miasta i sąsiednich gmin na obrzeżach Kotliny nowotarskiej.
0
owczarz19:17, 19 lutego 2016
Upsss, przykro mówić, ale to kolejna idiotyczna decyzja pana Burmistrza.
Wyznaczone miejsce obok kapliczki św. Jana Kantego, zabytkowej perełki na nowotarskim Rynku jest albo prowokacją świadczącą o braku szacunku dla kultury, albo profanacją historycznej tożsamości. Jedna i druga opcja równie źle świadczą o poziomie tej władzy. Gdzie są radni, gdzie jest konserwator zabytków, gdzie jest Komisja Kultury z Pustówką? Coś Was oślepiło? Jak nie koszmarne budy, jakieś kontenery przy lodowisku z wiejskimi lampionami, wstążeczki, koralami, telebimem, piwnymi grzybkami bez związku z otaczającą architekturą, i innymi dziwolągami świadczącymi wyłącznie o prymitywnych gustach ... olaboga. Czy tak ma wyglądać stolica Podhala?
0
miotonik18:09, 19 lutego 2016
tylko kiep,nie chciał by,czystego powietrza dla siebie i swoich bliskich,a przy najmniej,dla potomnych,tylko k.politykować
0
m18:04, 19 lutego 2016
ale doradcy p, burmistrza brawo
0
wacek18:02, 19 lutego 2016
szpeccie dalej ten rynek,bud przybywa a sklady weglowe dalej chandluja swinstwem ktore kupujemy za ciezkie pieniadze,gdzie kontrola jakosc opalu
0
Powietrze to nie wszystko17:48, 19 lutego 2016
Panie Burmistrzu pora wziąść się w końcu do roboty. Nowy Targ to najbardziej zasyfiałe miasto w Polsce.Śmierdzące powietrze, psie odchody, latarnie miejskie co wogule nie świecą, zapuszczone i zaśmiecone tereny (zjazd z Zakopianki, Plac Evry, koniec ul. Waksmundzkiej) a przecież Nowy Targ to Stolica Podhala Wstyd!!!!!!!
0
ku przestrodze17:37, 19 lutego 2016
1800 odbiorców geotermii od razu ?? Pan Burmistrz ma chyba na myśli mieszkańców nowotarskich osiedli, którzy jako pierwsi poczują ciężar kosztów tego przedsięwzięcia, czyli zapłacą za koszty podłączenia miasta do geotermii.
Nie wiem czy Pan Burmistrz B. pamięta jak skończyło się dla niego 650 lecie Miasta, teraz mamy 670 lecie - historia lubi się powtarzać.
0
fajkowicz16:33, 19 lutego 2016
Wystarczy że ktoś zapali fajkę koło stajci pomiarowej i już odczyty wzrosną :D
0
Janek16:14, 19 lutego 2016
Wycinano drzewa aby odsłonić pomnik Sw. Jana Kantego a teraz zasłoni się go Kontenerem nie dość że w otoczeniu świętego Jana są już dwa wyszynki z alkoholem teraz będzie kontener chyba że chodzi o to by za tym kontenerem mogli się załatwiać klienci punktów alkoholowych
0
Manka16:09, 19 lutego 2016
Pan Manius blysnol dowcipem !!! Moze jak mieszczuchy zobacza czym oddychaja Sami I ich dzieci to zaczna ogrzewac domy jak cywilizowani Ludzie.....a blaszaki przy lordowisku na rynku sa sezonowo a te paskudztwa z piwem caly rok !!!!! Moze przydaloby sie zebu dzieci ze szkol przychodzily I odczytywaly rezultaty -czym rodzice ich "karmia" w ramach lekcji o sridowisku!!!!!
0
gaz, gaz16:01, 19 lutego 2016
Dlaczego niema dyrektora MPC on się chyba najlepiej z nich wszystkich zna.
0
śmiech na sali16:00, 19 lutego 2016
?????????? że tak zapytam po co nam to? żeby tylko urzędasy trąbiły jak to nie jest tu źle?? a może dajcie tanią geotermie albo dofinansowania do energii gazowej? wtedy nikomy się nie bedzie chciało nawet oglądać węgla.
poza tym widzę tu "oszczędności" najpierw fura dla burmistrza, teraz stacja pomiarowa... heh żałuje że głosowałem na tego pseudo burmistrzyne. miały być wyciągi miało być lepiej a tu darmozjady nie robią kompletnie nic...
aa no i chcę wystartować w przetargu na auto po straży miejskiej!!!!!!!!!
0
marek16:00, 19 lutego 2016
a koło urzędu pomiar odchodów po owcach....
0
maniuś15:58, 19 lutego 2016
Panie Burmistrzu! Rynek już szpecą dwa kontenery tzw. lodowiska (polecam zapoznać się z podobnymi obiektami w innych miejscowościach, najbliżej będzie do Krakowa) to jeden więcej blaszak w rynku nie zaszkodzi.
A może przenieść do rynku skup złomu?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas