Niedziela, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Zakopane
Clouds
16°
Wiatr: 10.836 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
16°
Wiatr: 11.988 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
16°
Wiatr: 8.964 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
17°
Wiatr: 9.324 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
17°
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 42 %
Jakość powietrza
10 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
22.03.2016, 09:42 | czytano: 3175

Debata nad zanieczyszczonym powietrzem. Burmistrz w ogniu krytyki

Burmistrz Ewa Przybyło nasłuchała się ze strony radnych opozycji i mieszkańców skarg, że przez lata nic nie robiła i teraz niewiele robi, by walczyć z zanieczyszczonym powietrzem w uzdrowisku. On sama przekonywała, że miasto wiele w tej kwestii zrobiło i robi nadal.

W Rabce-Zdroju odbyła się kolejna dyskusja, tym razem na Komisji Ochrony Środowiska na którą zaproszono też mieszkańców, nad zanieczyszczonym powietrzem w uzdrowisku. Po licznych artykułach, reportażach w telewizji, zainteresowaniu działaczy Polskiego Alarmu Smogowego, radni i władze miasta robią wszytko, żeby zmienić złą opinię, jaką ma Rabka. - Mleko się rozlało. Informacja o tym, że w uzdrowisku jest smog poszła w eter. Widać to telefonach, pytaniach i rezerwacjach - mówiła przedstawicielka jednego z pensjonatów.

Radni i mieszkańcy zarzucili Ewę Przybyło krytyką. Lider klubu Nasze Miasto radny Rafał Hajdyła oskarżał władze, że przegapiły moment, kiedy były największe pieniądze z Unii Europejskiej na ochronę środowiska. - Przez 9 lat ni skorzystaliśmy z żadnego programu przeznaczonego na ochronę powietrza - wytykał. Burmistrz ripostowała, że miasto miało wówczas inne priorytety - inwestowało w infrastrukturę uzdrowiskową. Poddawała też w wątpliwość wpływu solarów na poprawę czystości powietrza. Do projektu solarów przystąpiło wiele sąsiednich gmin oraz inne uzdrowisko - Szczawnica. Na te przykłady powoływali się jej krytycy. Przybyło zwracała jednak uwagę na fakt, że przykład Suchej Beskidzkiej, która mimo zainstalowania wielu solarów nadal ma bardzo zanieczyszczone powietrze pokazuje, że nie spełniają one swojej roli. - Efekt ekologiczny jest znikomy - mówiła.

Pojawiły się również zarzuty w kierunku burmistrz, że wbrew oczywistym faktom zaprzeczała, gdy wybuchła dyskusja o stanie powietrza, że Rabka-Zdrój ma poważny problem z zanieczyszczeniem. Ewa Przybyło wyjaśniała, że walczyła o dobre imię miasta zaprzeczając informacjom, że z uwagi na zły stan powietrza Rabka może stracić status uzdrowiska.

Przybyło broniła się przed krytyką przekonując, że w mieście wiele zrobiło się w kwestii działań służących poprawie powietrza. Wymieniała m.in. budowę sortowni odpadów, termomodernizację budynków, gazyfikację miasta. Oponenci zarzucali jej jednak, że wiele tych działań nie służyło poprawie powietrza, a za większością stali mieszkańcy - nie urząd. Krytykowano ją również za szumnie zapowiadany projekt LIFE, w którym Rabka miała być liderem, a tymczasem jego realizacja wisi na włosku, po tym jak dotacji odmówił mu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Burmistrz przypomniała podczas spotkania, że miasto planuje kupić stację monitoringu powietrza, żeby badać stopień jego zanieczyszczenia. Poinformowała, że miasto przystąpiło do programu KAWKA, z którego planuje uzyskać dotacje m.in. na wymianę pieców węglowych. Podobny program ma zostać zaproponowany mieszkańcom sołectw Chabówka, Ponice i Rdzawka. Radni rozważają też możliwość dopłat, które sprawią, że ekologiczne piece będą nawet w 100% finansowane z pieniędzy publicznych.

Burmistrz i radni zastanawiają się też nad umorzeniem podatku od nieruchomości tym gospodarstwom, które już stosują ogrzewanie ekologiczne.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
no i nic11:08, 29 marca 2016
no wlaśnie były inne priorytety a powietrze było na innym planie. no ok. teraz jest na pierwszym planie i trza sie bylo wycofać z dofinansowania ekodoradcy, solary olać bo rzeczywiscie mały efekt ale o nowych piecach to możemy zapomnieć. nie wiem czy wiecie ale uzdrowiska mają łatwiej niż zwykłę gminy o jakiekolwiek pieniadzę i co i nic.
Edward Żurek23:27, 22 marca 2016
1. Co nadzwyczajnego stało sie że Rada Miejska w Rabce-Zdroju zaprosiła do udziału organizacje pozarządowe, oraz osoby z poza Rady Miejskiej do uczestnictwa i dyskusji na posiedzeniu Komisji ?
Dotychczasowa praktyka wprowadzona przez Panią Marię Górnicką Orzeł była taka że na komisjach i sesjach wypowiadać się mogli tylko Radni, a pozostali mieszkańcy mogli się wypowiedzieć po komisji lub sesji, nie licząc się z ich zdaniem przy podejmowaniu uchwał, którzy często posiadają bardziej dogłębną wiedzę niż radni. Czyżby było już tak źle, że trzeba dopuścić społeczeństwo aby sie wygadało, a MY JAKO RADA I TAK ZROBIMY SWOJE.

2. Czemu miała służyć ta Komisja z otwarciem na społeczeństwo , z możliwością wypowiedzi przez organizacje pozarządowe, oraz mieszkańców naszego społeczeństwa ?
W ostatnim okresie czasu, w prasie, w telewizji i internecie spadły gromy na Rabkę i poprzez to ucierpiał wizerunek Pani Ewy Przybyło - Burmistrza Rabki. Aby poprawić swoje notowania w tych mediach, Burmistrz doszła do wniosku- trzeba zwołać Komisje Rady Miejskiej i krytykantom dać sie wygadać," a ja to sprytnie owinę w swój kokon elokwencji", że niewiele robiąc, wizerunek Burmistrza się poprawi.

3. Jakie propozycje z odbytej dyskusji trafią do realizacji ?
Według mnie to żadna zgłoszona propozycja nie zostanie wdrożona, obym się mylił. Na koniec dyskusji na tej Komisji, Pani Burmistrz swoim stwierdzeniem potwierdziła tą tezę. Stwierdziła" że wykona mapę zanieczyszczeń i że walka z zanieczyszczeniem jest to praca na lata". nasuwa się pytanie, czy pyłomierz ustawiony w Rabce lub wykonana mapa zanieczyszczeń wyeliminuje chociaż jednego emitora zanieczyszczeń ? - Nie. Porównując obecną sytuacje, do chorującego społeczeństwa, należy zadać pytanie, czy wykonana mapa z rozmieszczeniem ludzi chorych kogokolwiek uzdrowi. Czy nie należy wykonać najprostszej diagnozy każdego chorującego - nawet najprostszej, pytając co mu dolega.

4. Kto osobowo (oprócz Burmistrza Rabki Pani Ewy Przybyło) i w jakim stopniu ( w udziale procentowym) jest odpowiedzialny za obecny stan (zapaści finansowej i wizerunkowej) Rabki-Zdroju ?.
Jako były Radny (przez okres dwóch kadencji) Rady Miasta Rabka-Zdrój, pracując z częścią obecnych radnych, przedstawiam stopień odpowiedzialności poszczególnych radnych (według mojej wiedzy i obserwacji):
- Pani Maria Górnicka Orzeł 50%
- Pani Elżbieta Szarawara 20%
- Pan Mieczysław Pukalski 5%
-Pan Stefan Rapacz 5%
- Pan Czesław Sadłowski 5%
- Pani Józefa Śmietana 5%
- Pan Adam Czyszczoń 3%
- Pani Renata Wdówka 3%
- Pani Michalina Maciuszek 2%
- Pan Ryszard Traczyk 2%
Mam nadzieje, że dzięki nagraniom wideo komisji i sesji Rady Miejskiej, społeczeństwo Gminy Rabki uzyska tyle istotnych informacji o tych radnych, że prawidłowo zadecyduje czy dany radny powinien w następnej kadencji pełnić tą funkcje.

5. Czy można zmienić podejście Burmistrza Rabki-Zdroju do tych problemów i kiedy to może nastąpić ?
Według mnie, nie ma możliwości zmiany podejścia Burmistrza Rabki, i przewiduje że w takiej agonii Rabka będzie brnęła do końca kadencji. W okresie ostatnich 10 lat, zbyt dużo nawarstwiło się negatywnych zjawisk, nawyków i rutyny wdarło się do pracy gminy. Czy który powyżej wymieniony radny może wypowiedzieć Pani Burmistrz nieposłuszeństwo w jednomyślności. Czy w obecnych uwarunkowaniach powiązania pracowników urzędu z radnymi jest nikła szansa wypowiedzenia nieposłuszeństwa - według mnie nie ma.

Opinia Edwarda Żurka.
beti17:03, 22 marca 2016
Kuracjusz... co ty możesz wiedzieć ... Przecież nie Ewa odpowiada za to że zamykają sanatoria, przeciez nie Ewa odpowiada za zwolnienia osób tam pracujacych, prestizowe uzdrowisko bylo przed wojna a potem jak komuna dopłacała ... lata 90 wszystko ukruciły
emeryt13:31, 22 marca 2016
nie płacz ewka bo tu smogu brak ...
kuracjusz13:23, 22 marca 2016
Do tej kobiety nadal nie dociera że doprowadziła Rabkę niegdyś bardzo prestiżowe uzdrowisko na skraj bankructwa wizerunkowego bo jak nazwać 10-cio krotne przekroczenie zanieczyszczenie powietrza rakotwórczym benzopirenem w UZDROWISKU.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas