Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza
Jabłonka
Clouds
15°
Wiatr: 1.188 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
15°
Wiatr: 1.224 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
17°
Wiatr: 0.756 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 1.08 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
15°
Wiatr: 2.664 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
13.07.2016, 23:55 | czytano: 3966

Orawskie posiady - czwarty dzień obchodów 450-lecia Jabłonki (zdjęcia)

Tym razem jubileusz Jabłonki przebiegał pod hasłem "spotkania ze sztuką i historią". Posiady rozpoczął wójt Antoni Karlak w holu Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce. Przywołał kilka faktów z historii Orawy. Przypomniał, że powinniśmy być dumni z naszych przodków, którzy osiedlili się na tych ziemiach. To im zawdzięczamy to, kim jesteśmy. Dziękował mieszkańcom Orawy za przyjęcie zaproszenia na tę piękną uroczystość.

zdj. Łukasz Sowiński
Zaprezentowano najnowszy film o Jabłonce, zrealizowany przez Telewizję Kraków (scenariusz i realizacja Inka Bogucka). Najstarsi mieszkańcy Jabłonki opowiadali w nim o powojennych czasach, wskazywali na zmiany warunków i sposobu życia.

Posiady to rozmowy i dyskusje. Osoby, wypowiadające się o przeszłości Orawy, mówiły o tym, jak się żyło w II połowie XX wieku i co z tamtych lat pozostało w ich pamięci do dziś. Było poważnie i humorystycznie. Głos zabrali: Andrzej Woszczek, Marta Krawczyk, Emil Holla, Irena Grobarczyk, Józef Szperlak, Aniela Stopka, Julian Stopka oraz dwóch panów, którzy nie mieszkają na Orawie, ale czują się z nią związani. Byli to Zygmunt Sadlik z Krakowa oraz Adam Sawina z Raby Wyżnej.

Posiady w siedzibie Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce były poświęcone najnowszym publikacjom o Jabłonce: cz. II monografii pt. „Jabłonka – stolica polskiej Orawy” oraz albumowi pt. „Jabłonka na starej fotografii”. Na spotkanie zostali zaproszeni najstarsi mieszkańcy Jabłonki.

Autorami drugiej części monografii pt. „Jabłonka – stolica polskiej Orawy” są: Robert Kowalczyk, Barbara Zgama, Anna Paś-Filipek, Krzysztof Miraj, Andrzej Madeja, Andrzej Woszczek. Książka dotyczy lat 1945-2014, a jej tematem są historia administracji i życie gospodarcze Jabłonki. Zawiera ona najnowszą historię, która wielu mieszkańcom Jabłonki jest bliska, i którą jeszcze dobrze pamiętają. Tekst został uzupełniony licznymi fotografiami.

W albumie pt. „Jabłonka na starej fotografii” autorki – Grażyna Karlak i Aneta Bylicka ułożyły zdjęcia tematycznie. Wędrówkę po Jabłonce zaczynają od spojrzenia na kościół parafialny z różnych stron, z bliska i daleka, dawniej i dziś. Fotografie przedstawiają m.in.: starą plebanię; budowę kościoła Św. Brata Alberta; uroczystości kościelne, a także: przydrożne kapliczki, figury i dzwonnice; jabłonczańskie rodziny, wesela; dawne stroje; prace polowe; szkoły, zespół Małe Podhale, amfiteatr w Parku Tysiąclecia, Ochotniczą Straż Pożarną, Centrum Jabłonki.

Wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak podziękował Autorom obu publikacji, wręczając każdemu czerwoną różę. Posiady zakończył występ zespołu z Ukrainy.

Po południu w kościele pw. Św. Brata Alberta w Jabłonce-Borach odbyła się msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Jana Szkodonia.

UG Jabłonka, Barbara Zgama, zdj. Łukasz Sowiński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
john10:18, 18 lipca 2016
historia nowoczesna śmiechu warte skr i gs w jabłonce skr-ru już go nie ma a GS w Jabłonce nic się nie rozwija już od co najmniej 25 lat tylko sprzedaje lu wydzierżawia to przykład rozwoju orawy co z innymi firmami co prężnie się rozwijają tu wydaje mi się chodzi za cudze pieniądze rozsławiać samych siebie...
Marcjanna10:52, 14 lipca 2016
ceregiele same
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij