Niedziela, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Jabłonka
Clouds
16°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 40 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
16°
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
16°
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 37 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 41 %
Jakość powietrza
10 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
17.11.2016, 11:51 | czytano: 4544

PAS chce uchwały antysmogowej dla całej Małopolski. Jakie zakazy ona wprowadzi?

Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego chcą, by również mieszkańcy Podhala podpisywali się pod petycją wzywającą Zarząd i Sejmik Województwa Małopolskiego do wprowadzenia przepisów, które wyeliminują najbardziej trujące piece na węgiel i drewno, w których można też spalać śmieci.

Fot. Piotr Korczak
PAS wyjaśnia, że w uchwale nie chodzi o zakaz palenia węglem, tylko o wyeliminowanie z użytku pieców "kopciuchów", w których można palić wszystko. Miałyby je zastąpić nowoczesne piec, które gwarantują niską emisję zanieczyszczeń do powietrza.

Oto obszerne fragmenty petycji:

"(...) Badania i ekspertyzy potwierdzają, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w skali regionu jest emisja z domowych instalacji grzewczych: pieców, kotłów, kóz, itp. Odpowiadają one za 57% emisji pyłu PM10, 69% emisji drobniejszego pyłu PM2,5 oraz ponad 90% emisji benzo[a]pirenu. Obecnie w Małopolsce funkcjonuje około 400 000 „kopciuchów”, a więc kotłów i pieców, które emitują bardzo duże ilości zanieczyszczeń, a w których można spalić praktycznie wszystko, w tym odpady węglowe i śmieci. Dopóki nie uporamy się z tym problemem i nie ucywilizujemy domowego ogrzewania, nie będziemy oddychać czystym powietrzem.

Czas najwyższy aby zdecydowane działania antysmogowe objęły całą Małopolskę, nie tylko Kraków. Apelujemy, aby nowy Program Ochrony Powietrza zawierał uchwałę antysmogową obejmującą całe województwo (z wyłączeniem Krakowa, który posiada już przepisy antysmogowe). Nie chodzi tu o zakaz palenia węglem i drewnem – tego typu przepisy byłyby trudne do wdrożenia poza dużymi miastami. Uchwała dla Małopolski powinna doprowadzić do wyeliminowania najbardziej trujących pieców na węgiel i drewno, w których można też spalać śmieci. Powinna wprowadzać wymagania emisyjne, które mają spełniać wszystkie instalacje grzewcze użytkowane przez mieszkańców województwa oraz określić okres przejściowy na dostosowanie się do nowych przepisów. Jak wskazują analizy prowadzone na potrzeby Programu Ochrony Powietrza, standard ten powinien wynosić nie więcej niż 40 mg/m3 pyłu (czyli kilkanaście razy mniej niż emisja z „kopciucha”). Oznacza to, że mieszkańcy Małopolski mogliby nadal stosować węgiel i drewno, ale pod warunkiem zainstalowania niskoemisyjnego kotła. Oprócz tego należy również uregulować jakość paliw dopuszczonych do stosowania w tego typu instalacjach.

Bez wprowadzenia przepisów antysmogowych obowiązujących w całym regionie starania o poprawę jakości powietrza będą skazane na porażkę. Poprzednie programy ochrony powietrza były nieskuteczne i nie przyniosły znaczącej poprawy jakości powietrza. Oferowanie samych dotacji na wymianę kotłów bez wprowadzania wymogów regulacyjnych prowadzi do marnowania pieniędzy publicznych – z jednej strony dopłacamy do wymiany starych „kopciuchów”, a w tym samym czasie w innych domach montowane są nowe kotły o bardzo dużej emisji zanieczyszczeń.

Apelujemy do Zarządu i Sejmiku Województwa o przyjęcie takiego prawa, które będzie chronić nasze zdrowie i życie. Apelujemy o uchwałę antysmogową dla Małopolski. Apelujemy o przyjęcie skutecznego Programu ochrony powietrza".

Pod petycją można się podpisać: TUTAJ

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Gazda200016:47, 20 listopada 2016
A czemu nikt nie skontroluje jakości węgla na składach opałowych ? Na tabliczce pisze że pierwsza jakość, mała zawartość siarki itp. Skoro bada się jakość paliwa na stacjach benzynowych, czemu nie bada się czy węgiel na składzie opału jest zgodny z opisem ? Skoro nie można zakazać sprzedaży najgorszego węgla na składach opałowych - wyznaczyć normy w jakim piecu można palić jakim węglem. W zwykłych piecach kategoria I w super kotłach kategoria niższa.
Analityk1234516:42, 20 listopada 2016
Problemem jest palenie miałem węglowym w piecach centralnego ogrzewania - dym jest całą noc. Przy paleniu węglem w piecach jest mało dymu a czas palenia około 30min-1godz.
Andrzej15:26, 20 listopada 2016
Dlaczego nikt nie napisze o alternatywie dla węgla czy drzewa jaką jest ogrzewanie elektryczne. Nowoczesny kocioł elektrodowy ogrzewa mieszkanie czy dom taniej niż węgiel. Wystarczy taryfa G12 i na prawdę ogrzewanie może być tanie. Proszę mi wmawiać że tak się nie da bo tylko strach przed czymś nowym zniechęca nas do zmian, polecam niedowiarkom niech poczytają na temat kotów GALAN i wreszcie uwierzą że można i ekologicznie i tanio i co najważniejsze bezpiecznie.
fred06:59, 20 listopada 2016
Ale wielki problem macie z tymi wymianami pieców,kupcie kazdemy piec do domu i po kłopocie jest a tyle piszecie o wymianach,w Lipnicy to samo jest pali się czym sie da szmaty buty wszystko jak leci ale kazdy to ma gdziesz.
palacz17:05, 19 listopada 2016
Do każdego kotła można włożyć śmieci i palić czym się da, nawet w tych nowoczesnych piecach jest opcja górnego paleniska.Moim zdaniem trzeba zmienić mentalność ludzi a nie kotły !!
vladko20:06, 18 listopada 2016
do zwykłego pieca dokładasz rure wezyra/na yutub/ delikatnie uchylasz górne drzwiczki i nie dymisz spalasz o 1/3 mniej paliwa problem z głowy sam to zrobiłem i działa powodzenia,
obrońca20:02, 18 listopada 2016
spot reklamujący ekologię jest skandaliczny !!!
NEW TARG CITY HC14:07, 18 listopada 2016
DO BUREX lewakiem to jesteś ty d***!!!!
PIEC KAFLOWY13:45, 18 listopada 2016
Podpisze się pod ta petycja obiema recami he he
beksinski10:03, 18 listopada 2016
Kupujemy węgiel z konieczności - brak dostępu do gazu, energii z kotłowni centralnej. W temacie solarów( ogrzewanie wody użytkowej w lecie) w mieście cisza.
...........................
Płacimy 800 zł za tonę węgla.
Kto kontroluje składy węgla, jakim opałem handlują.
Nabywca nie ma wiedzy jak odróżnić węgiel dobry od złego, tego marnej kaloryczności. Kupując węgiel powinno otrzymywać się certyfikat jakości opału.
Lobbing na rzecz kotłów, a o składach opałowych cisza, a namnożyło się ich, jak grzybów po deszczu.
Właściciele składów zrobili niezły biznes na tanim węglu, to widać po ich majątku:samochody, budynki...
a ile było kontroli i mandatów za cały rok ?09:31, 18 listopada 2016
@ssumek nic doda nic ując , ja bym chciał aby do nowego targu podpieto geotermie ale niestety blokusy będą strajkować bo im sie cena (być może )podnosi o pare złoty jednocześnie nie widzac problemu jeśli się zmusza 1 rodzinne domy do kosztów maksymalnych 20tyś .

inna sprawa ile było kontroli w nowym targu ? ja sie pytam ile ich było sa ludzie którzy świadomie zbierają butelki po mieście i nimi pala
Nie zielony, nie ekolog, nie lobbysta08:49, 18 listopada 2016
Do tych co w ochronie środowiska widzą spisek - niemiecki, lobby energetycznego, zielonych, itd.... Zapraszam do centrum Nowego Targu w godzinach wieczornych przy temperaturze około zera, lub poniżej. Jeśli dla was takie powietrze (składające się w przewadze ze spalin różnego rodzaju) jest normą, to zapewne coś z wami jest nie tak. Sytuacja wymaga działania i to natychmiastowego działania. Norma to czyste powietrze. Tyle w temacie.
???00:25, 18 listopada 2016
Palcie od góry to OD RAZU! będzie lepiej, a w trakcie można inne ruchy robić - włącznie z wymianą kotłów na którą potrzeba kilka lat.
Była w tamtym roku akcja zrobiona przez "Podhale bez dymu" i uczniów, którejś ze szkół - plakaty, ulotki i nawet pokaz, w tym roku cicho. Może kłody przez nogi, może brak wsparcia. Zeszłoroczna akcja chyba jakieś skutki dała, ktoś skorzystał?
Zakazywanie i nakazywanie to droga najmniej efektywna.
Praca od podstaw! Uczenie!
poważny ekolog21:58, 17 listopada 2016
W następnych wyborzch samorządowych wybierzmy Tych co tani opał nam chcą dać a nie nowe lux wymuziane piece, bo na h.. nam super wędka jak za odłowienie ryb bulić nam będzie!!!!
zorro21:21, 17 listopada 2016
ciekaw jestem ilu z tych z pas oraz antysmogowców pali papierosy ale to nie jest szkodliwe dla środowiska i innych ile razy korzystają z innego transportu niż własny samochód
macio20:49, 17 listopada 2016
Mieć taki potencjał w postaci geotermii ale dalej się upieć na pseudo-eko-logię. Nowy odwiert - Podobno temp ponad 140 stopni można by całą nieckę podhalańską w to włączyć, ale nie ludzie o tym decyduję tylko cena. Bedzię sie opłacało (wygodę pomijam) ludzie sami zamienią węgiel, olej, prąd na wodę. Tylko czemu do dzisiaj tak nie jest? Zagadka... ;)
A 5520:15, 17 listopada 2016
Niech PAS zbiera podpisy za zakazem oddychania i do sejmiku, może przejdzie.Pamiętam ekologów jak blokowali budowę zapory czorsztynskiej, coś muszą robić ,ludzie sponsorowani przez korporacje zagraniczne.
sierra218:31, 17 listopada 2016
Do Dana. Tak było z olejem opałowy. Na początku kosztował 70 groszy za litr. Większość przeszła na to paliwo, bo się opłacało no i ekologia. Jak zaczął drożeć, to szybko z tego opału zrezygnowano na rzecz taniego Polskiego Węgla. Więc jest to co jest. Kiedyś był podatek od luksusu, czyli akcyza. Teraz ten podatek jest od wszystkiego, mamy luksus.
Qwert18:20, 17 listopada 2016
O czym tu gadać? Trudno przekonać do palenia od góry, do tego, że w piecu nie spala się folii i skórek, a chce ktoś przekonać do wymiany pieca? Prwnie jakby za darmo to byliby chętni.. Niestety kombinatorów, co umieją tylko wyciągać ręce po kasę, pracować na czarno i wynajmować pokoje bez płacenia podatków nie braknie nigdy..
zdrowy dymek17:57, 17 listopada 2016
ludzie już powariowali jak nie konie to piece może jeszcze auta tylko na prąd i co dalej ? ktoś płaci za takie bzdety i nabija ludzi w butelkę jak z olejem opałowym i wymianą pieca !!!
właściciel pieca "truciciela"17:23, 17 listopada 2016
Nic nie pomogą dopłaty do pieców, jeśli opał do nich będzie droższy...
Niech pomyślą o dopłatach do tańszego paliwa grzewczego, to piece ludzie sami powymieniają.
ssumek17:21, 17 listopada 2016
Dlaczego ludziom nie mówi się ,że np są elektrofiltry na komin nawet rodzima firma TECH produkująca sterowniki do pieców takie posiada w asortymęcie albo dlaczego ludziom nie mówi się o błekitnym węglu ,który powstał w Zabrzu.Zamiast dofinasować wymianę pieców pościć błekitny węgiel w cenie zwykłego węgla i kontrolować jego jakość na składze opału.Dofinansować montaż elektrofiltrów do pieców. i kontorlować jak np podejrzany dym się unosi z komina najlepiej zakazać ludziom wogóle palić w piecach nawet gazowych bo przecież co2 też jest gazem cieplarnianym.I tu nasówa się jedna myśl ,że nie chodzi o ekolofgię tylko o nabijanie kabzy do kieszeni geotermii zakładom energetycznym oraz gazowni.Zapytacie dlaczefgo tak jest to sprawdzie ile elektrowni ciepłowni i gazowni jest polskie? Może jaskiś skromny procent , tak tak reszta to jest francuska czesc jest szwedzka ,niemiecka. Mowiąc w sktrócie przez ostatnie lata było budowane lobby energetyczne ,które wykombinowało sobie tak że polaka trzeba przymusić do kupowania gazu czy innych nośników energii byle nie polski węgiel i tyle w temacie pozdrawiam.
Dana16:47, 17 listopada 2016
W centralnej Polsce nikt nie nakazuje wymieniać pieców,nikt nie ściąga eternitu,Dziwne,Wymieniac piec mówią,Ale skąd wziąśc te ok 8000 tysięcy,wykopać może ukraść,za tę kase kupię piec ,więc jaka to dotacja,może mi to ktos wytłumaczy,a jesli póżniej opał zdrożeje to co ,będzie jedna wielka maskra
Kolega Franka15:54, 17 listopada 2016
Trzeba tak zrobić jak mój kolega zrobił jest głównym ekologiem na Podhalu zwanym Frankiem Sajbą . Polikwidował piece w domu bo po co mu jak się w pracy i na chałupach wygrzeje, a jak przyjedzie po pracy do domu i jest mu zimno ,to płytki chodnikowe nosi . A jak się zmęczy to żonę i dzieci zwołuję i mówi polegajcie na mnie a będzie wam ciepło. i Tak lata płyną zamiast dym z komina to rosną na nim krzaki,i czysta ekologia u ekologa zaczerpnięta od Roma który węgiel sprzedał. Oj Panowie Panowie czy wiecie ile Niemcy spalają węgla ,powiem drugie tyle co Polska oni najwięcej trują Europę ,warto o tym poczytać nie nie zatruwać ludziom Życia siedząc w blokach mając ciepło w du...e. A tak nawiasem dlaczego kotłownia miejska nie jest na gaz tylko na węgiel .Może jakby była na gaz wtedy mieszkańcy by inaczej mówili jakby rachunki podskoczyły .Kotłownia na gaz to jest wyjście zęby wam nie śmierdziało i kieszenie opróżniało a jak nie to Pana Franka zapytać jak się ogrzać , on promuje dwa sposoby jeden nosić płytki chodnikowe po domu aż się człowiek zagrzeje , a drugi awaryjny polegać na siebie , i mówienie o ekologi dzieciom aż się zaśnie .
PAL15:33, 17 listopada 2016
Niech PAS napisze petycje do Brukseli żeby nie blokowała ograniczenia importu węgla ze wschodu prawię 5mln ton rocznie POdobno taki zakaz to ingerencja w wolny rynek
Polecam dokument Kasa Clintonów jak postepowe lewactwo walczy z zmianami klimatu i wogóle o wolność i demokracje
MF15:27, 17 listopada 2016
Mieszkancy apeluja do radnych opolozenie gazociagu od szkoly w strne prewentorium i nie moa sie doprosic wiele lat achca miec czyste powietrze PARANOJA...
@das15:22, 17 listopada 2016
@das może frytki do tego. jeśli ludzi bez pieniędzy traktujesz jako nie robów proponuje jakieś leczenie , dopłaty na wymianę pieca są od lat 5 conajmniej , czemu nie skorzystałeś z dopłaty a teraz płaczesz . zresztą jak byś taki piec miał oraz odrobinę oleju w głowie wiedział byś ze takie dopłaty już istnieją.
a ile było kontroli i mandatów za cały ten rok na 14:57, 17 listopada 2016
wymień piec wymień piec , gaz albo prąd tyle tylko słyszę , jestem ciekaw ile te całe kampanie i organizacje pseudo ekologów poza lobbowaniem konkretnych kotłow zrobiły . ile w powiecie nowotarskim i innych powiatach zrobiono kontroli ???????? ile nałożono mandatów za palenie śmieciami i ile takich przypadków na ilość kontroli była ?? każdy mieszkaniec wie kto na jego ulicy na 99% pali śmieciami i czy cos w tym kierunku się robi ? zaraz sie okaże ze wszelakich testów spotkań i innych pierdoł było 1 tyś a kontroli 100 na rok . najlepiej wprowadzić zakazy nakazy ale ruszyć 4 litery z ciepłych fotelików ogrzewanych za nasze pieniądze już ciężko
marc14:50, 17 listopada 2016
Jestem za tym by każdy musiał mieć piec ekologiczny. Ale też zdaję sobie sprawę, że nie da się wszystkiego zrobić nakazami. A do puki nie zmieni się myślenie że ten smog nas wszystkich zabija to, co z dotacji skoro w każdym piecu spali się wszystko. Znam to z własnego doświadczenia gdzie moja mam pyta się jak to jest, że z komina się nie kopci a w domu jest ciepło i pyta się czy u nas w domu na pewno pali się w piecu.
@ Burex14:37, 17 listopada 2016
a słyszałeś o wycięciu macicy? Uważaj bo ci d...a przymarznie po takim zabiegu.
das13:45, 17 listopada 2016
mama nadzieje ze mi tez doplaca ze grzeje gazem i wymienilem wczesniej piec. a nie tylko znow nierobom dac na wymiane a nam ktorzy jakos odlozylismy i palimy juz eko nic a nic
@wujek i ciotka.13:39, 17 listopada 2016
Jak cię ni stać na wymianę pieca to pal drzewem . Tyle gałęzi po lesie że możesz zbierać do wózeczka i palić. Moje dzieci mają chorować ,bo ty jesteś niereformowalny i będziesz czekał aż ci za darmo wymienią . Jestem za karaniem i to wysokimi mandatami. Po zapłaceniu kilka razy staniesz na wysokości zadania i piec wymienisz. A jak nie to płać.
miejscowy13:26, 17 listopada 2016
NEVER !!!
.13:05, 17 listopada 2016
Zakazać sprzedaży węgla niskiej jakości i po sprawie! Te wszystkie śmierdzące kominy to właśnie efekt węgla z chin albo najgorszych polskich kopalń
Burex12:42, 17 listopada 2016
Mój piec jak moja macica mogę palić w nim czym chcę.Wara wam od niego lewacy.
do stary wujek i ..12:40, 17 listopada 2016
a na internety i komputery to cie stac?!
Jo12:24, 17 listopada 2016
Bardzo słusznie, jestem za. Karać, karać i jeszcze raz karać! Jak można z jednego pieca zadymić całą ulicę? Trzeba być niezłym idiotą. A takich jest wielu stąd okna w zimie nie da się otworzyć.
stary wujek i ciotka bez kotka12:19, 17 listopada 2016
Jeżeli chcecie mi wymienić piec, to proszę bardzo. Ja się zgadzam bez żadnego problemu. No może z wyjątkiem takim, że sami sobie za to zapłacicie bo mnie na to nie stać.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas