Jak sam mówi, dworzec kolejowy jak i autobusowy w Zakopanem, to miejsca na mapie miasta, które od lat czekają na interwencje ze strony włodarzy. - Wydaje się, że pierwsze kroki zostały już podjęte, jakimi jest uregulowanie własności na terenie PKP i podjęte negocjacje pomiędzy zarządem Kolei Państwowych a władzami Miasta Zakopane, dotyczącymi lokalizacji planowanych inwestycji jak i jego zakresu - mówi autor projektu. - Centrum komunikacyjne w mieście jest jednym z głównych jego elementów, do czego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jest to miejsce z którym podróżujący ma kontakt jako z pierwszym elementem architektonicznym miasta, co znacząco wpływa na ogólny odbiór danej miejscowości.
Jak dodaje, dotarł do korespondencji pomiędzy władzami miasta a zarządem Polskich Kolei Państwowych. Pozwoliło to na opracowanie projektu zgodnie z zapotrzebowaniem wysuwanym przez obydwie strony.
Tatrzańskie Centrum Komunikacyjne w Zakopanem, bo tak brzmi pełna nazwa projektu (oryginalna nazwa "Tatra Transport Hub - Zakopane"), ma zawierać część kolejową, autobusową, wielopoziomowy parking, lokale do wynajęcia przewidziane pod usługi bądź sklepy. W istniejących zabudowaniach dworca przewidziano pomieszczenia Biura promocji Zakopanego, biura dla Kolei Państwowych oraz pomieszczenia mediateki. Całość połączona przewiązką łączącą część kolejową z częścią autobusową jak i z budynkiem zabytkowym. W tejże przewiązce usytuowanej na wysokości drugiego piętra, ma się znajdować główna poczekalnia centrum z kasami i barem z częścią ekspozycyjną w dachu okrywającym perony kolejowe.
Całość oczywiście mieści kilka toalet ogólnodostępnych umiejscowionych w różnych częściach centrum.
Architektura obiektu nawiązuje bezpośrednio do Stylu Zakopiańskiego głównie poprzez kąt głównych połaci dachowych, jak i poprzez stosowane zdobienia, korzysta zarazem z nowoczesnych rozwiązań materiałowych, jak drewno klejone czy szklane ściany osłonowe.
Projekt został przygotowany pod przewodnictwem dr hab. inż arch. Mateusza Gyurkovicha z Politechniki Krakowskiej oraz prof. dr hab inż arch. Adolfa Sotoca z Uniwersytetu Technicznego Katalonii (UPC).
Adam Kułach we wrześniu tego roku otrzymał dyplom ukończenia studiów wyższych magisterskich PK oraz Dyplom RIBA (Royal Institute of British Architects) uzyskując tytuł "Master of Architecture". Studencką praktykę architektoniczną odbył w wiedeńskiej pracowni projektowej Józefa Wyrostka, autora m.in. Term Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej.
oprac. r/ źródło: autor
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas