Środa, 18 maja
Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Jabłonka
Clear
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 52 %
Clear
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 61 %
Clear
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 53 %
Clear
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 53 %
Clear
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 66 %
Clear
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 46 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
05.12.2016, 20:04 | czytano: 5909

Prezes Geotermii Podhalańskiej do radnych nowotarskich: "Przyjmijcie ustawę anty-smogową"

NOWY TARG. Gościem na sesji Rady Miasta był prezes Geotermii Podhalańskiej Wojciech Ignacok. Przedstawił spółkę, którą kieruje, mówił o jej kondycji i zachwalał walory geotermalnego ogrzewania. Radni popsuli mu nieco humor - uparcie dopytując o koszty, jakie ponoszą mieszkańcy, którzy zadecydowali się na korzystnie z ekologicznego medium.

zdj. Zbigniew Krauzowicz
Swoje wystąpienie prezes Ignacok rozpoczął od prezentacji kilkuminutowego filmu o Geotermii. Przypomniał, że spółka korzysta z trzech odwiertów produkcyjnych, z czego dwa należą do niej, a jeden jest własnością Polskiej Akademii Nauk. - Spółka działa na terenie czterech gmin, ma około 1350 odbiorców. Rocznie wydobywane jest 4,5 mln ton wody, która potem jest do ziemi wtłaczana - wymieniał.

Mówił o majątku Geotermii, nakładach ponoszonych na inwestycje (ponad 245 mln zł pozyskane przede wszystkim z funduszy, programów i środków zewnętrznych). - Co roku podłączani są nowi odbiorcy. Podłączanie musi mieć uzasadnienie ekonomiczne, dlatego podłączamy się tam, gdzie są skupiska ludzkie - tłumaczył. - Od 2007 roku notujemy wzrost ilości podłączeń i generujemy zysk. Główne inwestycje wykonano w latach 1997-2003. Teraz tylko zagęszczamy sieć - dodał.

Według informacji Wojciecha Ignacoka rocznie przybywa spółce do stu odbiorców. - Nie ma na przestrzeni ostatnich lat dużego wzrostu sprzedaży, bo naszymi klientami są przede wszystkim odbiorcy indywidualni. Duże przedsiębiorstwa nie są zainteresowane ogrzewaniem geotermalnym - ubolewał.

Najwięcej odbiorców jest w Zakopanem (ponad 1100), gdzie ok. 40 procent ciepła dostarcza GP i w Białym Dunajcu (ok. 160 odbiorców). Pozostałe gminy objęte siecią to Szaflary i Poronin.

Wizyta prezesa GB w Nowym Targu nie służyła tylko przedstawieniu spółki. Kilka tygodni temu burmistrz podpisał wstępne porozumienie, z wójtem Szaflar i Geotermią Podhalańska o utworzeniu spółki Geotermia Nowotarska. Radni byli zaniepokojeni tym krokiem. Zarzucali burmistrzowi działania bez konsultacji z Radą Miasta, wyrażali obawy o koszty przejścia na ogrzewanie geotermalne.

Ci, którzy liczyli, iż dziś prezes GP rozwieje wszelkie wątpliwości i udzieli odpowiedzi na pytania mogli się rozczarować. W swoim wystąpieniu prezes napomknął jedynie, iż "ceny geotermii i MPEC są porównywalne". - A my dodatkowo proponujemy efekt ekologiczny - przekonywał.

- Kolejny odwiert chcemy zrobić wspólnie z gminą Szaflary i nowotarskim Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Woda będzie pobierana z dolnego triasu. Nikt nie eksploatuje tego zbiornika, nigdy nie było tak głęboko wiercone, zakładamy, że temperatura może mieć ok. 130 stopni C - mówił radnym.

Radni próbowali jednak dowiedzieć się czegoś więcej.

- Chcecie się wpiąć w istniejącą sieć MPEC. Ale nadal nie wiemy, czy nie trzeba będzie zbudować kotłowni szczytowej, co znacznie podniesie cenę. Wcześniej była mowa o 80 stopniach Celsjusza, teraz o 130. Za dużo niewiadomych w tym wszystkim - mówił radny Lesław Mikołajski.

- Tak, chcemy się wpiąć w waszą sieć... chociaż nie wiem czemu się ktoś tę parę lat temu uparł w Nowym Targu na sieć wysokoparametrową - skrytykował miejskie inwestycje prezes Geotermii Podhalańskiej, po czym zaczął wyjaśniać wątpliwości radnego: - Teraz mówię o temp. 130 stopni. Wykonaliśmy analizy i będzie to odwiert kierunkowy. Jak się okaże, że nie ma tam wody, tylko gorące powietrze - to się odwiert zaczopuje. Nasza wcześniejsza analiza była oparta na tym, co jest pewne, czyli że będzie to woda o temperaturze 86 stopni.

- Nas interesuje cena docelowa. Ile zapłaci mieszkaniec - przypomniał Paweł Liszka. - Was interesują bloki, bo tam jest sieć. Ale to nie da nam żadnego efektu ekologicznego, bo problemem w Nowym Targu nie jest budownictwo wielomieszkaniowe, tylko domy jednorodzinne - mówił radny.

- Przypominam państwu, że ta nowa spółka o nazwie Geotermia Nowotarska zajmować się będzie dystrybucją ciepła na terenie gminy Szaflary i do Nowego Targu. Dystrybucją na terenie Miasta będzie zajmować się MPEC - odparł w odpowiedzi prezes Ignacok.

Gdy kolejny radny - Andrzej Swałtek - zauważył, że podłączenie do sieci geotermalnej tylko osiedli mieszkaniowych "nie ma sensu", lekko zirytowany prezes rzucił: - Przyjmijcie ustawę anty-smogową i sprawa zostanie załatwiona.

- Cena geotermii jest niższa... mieszkańcy Zakopanego są zadowoleni. A ilu u was, w centrum Nowego Targu jest odbiorców, którzy mają doprowadzony gaz, a ilu z niego korzysta? - pytał.

Radna Danuta Wojdyła usiłowała dowiedzieć się o ceny w inny sposób. Przez porównanie. - Sam pan powiedział, że macie odbiorców indywidualnych. Proszę mi powiedzieć ile za ciepło z geotermii płaci się w mieszkaniu 50-metrowym, a ile w domu jednorodzinnym np. 100-metrowym - dopytywała.

- Nie mam takich danych - odparł prezes GP.

- Pan prezes unika odpowiedzi na pytania o cenę i denerwuje się naszymi pytaniami - stwierdził radny Liszka i poprosił, by na kolejne spotkanie radnych zostały przygotowane szczegółowe dane.

- To temat na przyszłe posiedzenie komisji komunalnej - zgodził się z radnymi Andrzej Rajski. Zwracając się do radnego Swałtka dodał: - Efekt ekologiczny będzie. Bo nie będzie spalania ton węgla.

Przewodniczący Rady Miasta zapytał jeszcze o możliwość dostarczania mieszkańcom ciepłej wody. W odpowiedzi prezes Ignacok przypomniał, że GP świadczy usługi przez cały rok, a nie tylko sezonowo. A potem zaprosił radnych do obejrzenia i zwiedzenia obiektów GP, by na miejscu przekonać się jak spółka działa.

Burmistrz Grzegorz Watycha zakończył dyskusję dziękując Wojciechowi Ignacokowi za przyjazd do Nowego Targu, prezentację spółki i obietnicą, iż radni z zaproszenia skorzystają.

Jeszcze na końcu sesji radny Włodzimierz Zapiórkowski wrócił do tematu geotermii. - Prezes powiedział, że tam, gdzie jest już doprowadzony gaz - nie ma możliwości doprowadzenia geotermii. Dopłacamy z budżetu miasta do wody, do ścieków, do wozokilometrów. To czemu nie możemy dopłacać do gazu - pytał, argumentując, ze byłby to sposób do zachęcenia mieszkańców centrum, by zaczęli korzystać z gazu, do którego mają dostęp.

- Nie ma możliwości dopłaty do prywatnych domów z budżetu miejskiego - powiedział krótko burmistrz.

Sabina Palka
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ojciec23:44, 8 grudnia 2016
pio- uchwała przyjęta, a nad cenami będzie czuwał zarząd Spółdzielni i URE.
I pewnie będzie ci głupio jak spadną ceny, albo nie wzrosną z tytułu kar.
Ta twoja śpiewka od wielu lat i straszenie wzrostem cen już mnie nuży.
Nie strasz bo ...
pio.23:32, 7 grudnia 2016
przyjmijcie ustawę! bo dobrodzieje już ręce zacierają myśląc o podwyżce rachunków
Prezes niedouczony ale z dobrej zmiany08:35, 7 grudnia 2016
Pan Prezes nie wie tego, że Rada Miasta może conajwyżej przyjąć uchwałę a nie ustawę.
do@.......07:47, 7 grudnia 2016
spoleczenstwo i zgoda.
społeczeństwo , które chce żyć ekologicznie ale nie odejmowanie przysłowiowej kromki chleba od ust na opłaty za geotermalne.
mamy różne spojrzenia na ten temat i myślę, że poda zakończyć go.
pozdrawiam.
do@do@...21:56, 6 grudnia 2016
Znam Twoje nazwisko
Imię twoje 44
A nazwisko -
Społeczeństwo
A gęba pełna frazesów
do@do@najlepiej nie robić nic21:36, 6 grudnia 2016
mam rozum i widzę społeczeństwo, które nie uciągnie takiego ciężaru.
jestem za ekologią, ale......... z głową!!!
nie rzucamy hasło i ................alleluja i do przodu.
jak widzę mam do czynienia w wysublimowanym językiem i z hasłami, które są obce dla 80% społeczeństwa - czyli osoba wykształconą.
nie zasiadam na żadnej "posadzie" i nie mam zamiaru nawet się starać szkoda szargać nazwisko tyle w temacie.
kakafonia18:47, 6 grudnia 2016
Jak to jest że kandydat na burmistrza Nowego Targu Liszka z ramienia PIS
jest największym oponentem Geotermii.Czyżby to w porozumieniu z mentorką Panią Poseł Anną Paluch.To jak to wygląda że była ona sygnatariuszem Porozumienia ogrzewania wodami termalnymi Nowego Targu . Zróbcie porządek z PISowskim kandydatem Liszką i Swałtkiem albo dogadajcie wspólną politykę i nie mydlcie oczu. Chcę wiedzieć czy PIS popiera Geotermię czy za pomocą Liszki jej nie chce.
Pewnie że według nich nie ma sensu ekologia .
Czyjego interesu reprezentują na pewno nie mieszkańców.
Zadymiacz17:56, 6 grudnia 2016
O co chodzi wogóle w tej dyskusji jak Burmistrz chce robić geotermię niech robi choćby od jutra. Rozumiem że odwiert już wiercą no to na wiosnę pirdyk 9 km magistrali do Bańskiej i gotowe i o co chodzi?
Wizjoner17:52, 6 grudnia 2016
Najlepsza jest geotermia na Ceramicznej zakończona wysokim kominem.
I do tego cały czas pod ochroną. Tam jest najtańsze ciepło.
@do@najlepiej nie robić nic17:11, 6 grudnia 2016
Zastanawiam się czemu upubliczniasz swoją epikryzę ?
Jaki masz w tym interes żeby się tym chwalić ?
Lepiej podaj jaki masz w tym swój prywatny interes
żeby uniemożliwiać Miastu dostęp do Geotermii ?
Synekurka ?Udziały ?Władza utracona? Czy to tylko veto dla veta ?
Skarbinski16:36, 6 grudnia 2016
Rząd od górnictwa dopłaca każdego roku po kilka miliardów. Dlaczego nie wspomaga ekologicznych źródeł energii cieplnej ? Przecież Podhale tez głosowało na PIS.
do @najlepiej nie robić nic16:21, 6 grudnia 2016
no cóż rozumku nie stwierdzono.
Ekolog radosny15:22, 6 grudnia 2016
Panie Przesie
Skoro Nowotarzanie chca sie truc w ramach oszczednosci to prosze im na to pozwolic. Zyjemy w wolnym kraju i kazdy moze sie zabijac skoro ma na to ochote.
Zapraszamy do Szaflar, Zaskala i Ludzmierza. My tu wolimy oddychac swobodnie. A koszty po odliczeniu nakladow na lekarzy i leki nie wzrosna o wiele. A i wygodnie bedzie nie przerzucac ton opalu.
+13:29, 6 grudnia 2016
Niech miasto zacznie dopłacać do gazu tak by ogrzewanie węglem sie nie opłacało a problem zniknie.
bo tak sobie12:24, 6 grudnia 2016
palenie od góry jest dobre tylko na rozpalenie pieca :) cikawe jak dołożysz od dolu w rozpalonym piecu
technik11:33, 6 grudnia 2016
ORIENTACYJNE KOSZTY Ciepła Geotermalnego
....................................
W geotermii płaci się 1 GJ energii.
Wg.taryfy M2- własność wymienika ciepła PEC - 1GJ= 48 zł
Wg.taryfy M1- - wymienik opłacił odbiorca 1GJ=43 zł
Dane z maja 2010roku
..................................
Zapotrzebowanie roczne ciepła dla budynku jednorodzinnego średnio docieplonego(metraż 160m2) to 24 000 KWh/rok X 0,0036=87 GJ
Roczny koszt ogrzewania budynku
87 GJ x 48=4114 zł .
Na okrągło licząc około 5000, 00 zł rocznie
---------------------------------------------------------
/Nie liczono w tym kosztów ciepłej wody użytkowej- cwu. Liczac circa doszłoby jeszcze- 800-1000 zł - pięcioosobowa rodzina)/
Łaczny orientacyjny koszt ogrzewania i cwu.:
5000+ 1000=6000zł
Podsumowując moje amatorskie obl. -miesięczna opłata około 500 zł.
................................
Ile ton węgla można kupić- spalić?
6000 zł:800 zł/za 1T=7,5 T - tony.
qwerety11:05, 6 grudnia 2016
Kruger nie uważał na lekcji fizyki - temperatura wrzenia (powstawania pary) zależy od temperatury i ciśnienia. W sieci jest 8 atmosfer.
Na polskim też spał, bo jak widać "NAJWARZNIEJSZE" ortografia jest mu obca.
Czyli Kruger to typowy niedouczony pieniacz zabierający głos bez pojęcia o tym o czym mówi/pisze.
...10:46, 6 grudnia 2016
najlepiej nie robić nic bredzisz strasznie...
Kruger10:05, 6 grudnia 2016
Respondenci .
Kilka problemów technicznych ; woda 130 st.C to para wodna
woda 86 st.C to woda ( o różnej zawartości minerałów )
Co da odwiert jak nie ma planów sieci przesyłu tej wody do Nowego Targu - własności indywidualne i inne ....
W Nowym Targu musu powstać kotłownia " gaz / pellet - do wykorzystania tara kotłownia przy Szaflarach .
NAJWARZNIEJSZE
MPEC N.Targ posiada jedynie sieć CO do dużych odbiorców ( bloki , galerie , hotele , urzędy ) dla odbiorców indywidualnych - sieć nie istnieje a Burmistrz z Prezesem MPEC nic nie robią w tym zakresie ( brak finasowanie i środków pomocowych )
A gdzie wycena podłączenia - SUFIT
najlepiej nie robić nic09:48, 6 grudnia 2016
@abc@woda z mózgu@xxx
Nigdy nie uda się z takimi bezmózgowcami rozmawiać o szansach naszego Miasta
ty i tobie podobni w swoim interesie przez lata blokowaliście inne media które byłyby szansą na czysty Nowy Targ.
Teraz macie pełno wody w mózgu i pełno wody w ustach.
Weźcie odpowiedzialność za to w jakim stanie jest teraz Nowy Targ.
Straszenie ceną geotermii to jest właśnie brudna hipokryzja.
Zaraz skończy się ważność ( twierdzisz że do 2014 roku kotłownia spełnia wymogi ekologiczne-to już po czasie-widzisz czas szybko mija) i możliwość eksploatacji Kotłowni węglowej w centrum Nowego Targu i składu miału węglowego dowożonego do centrum miasta -i co wtedy?W blokach zaczną palić parkiet?
Może wtedy honorowo przyniesiesz wszystkim ciepłą wodę w wiaderkach, a ciepłe powietrze w butlach.
Bo taki bezmózgowiec jak ty krzyczał zawsze veto.
Misiek09:14, 6 grudnia 2016
Co do geotermii to decydujące są koszty instalacji i ceny ogrzewania. Co zaś do przepisów antysmogowych to bezwzględna konieczność. Inaczej wytrujemy się nawzajem. I wbrew temu co niektórzy piszą nie pomoże prawna ochrona jakości węgla. Ludzie wciąż będą wrzucać wiadra węgla na ogień produkując kłęby duszącego dymu.
stan08:24, 6 grudnia 2016
cego se w mieście nie zrobi dziurkę po gorąckę , będzie toniej i bliżej do rozprowadzenia po domkach a przy okazji basen darmo ogrzeje
palenie od góry08:23, 6 grudnia 2016
Palenie od góry tylko daje mniejszy dym i ekonomiczne spalanie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ehh06:21, 6 grudnia 2016
Prezesu idź szukać frajerów gdzie indziej.
ja00:07, 6 grudnia 2016
Sąsiad jak wystąpił o warunki przyłączenia , powiedzieli mu 100 000 zł. A potem się dziwią, że nie ma ...
Martunia23:53, 5 grudnia 2016
Geotermia to bogactwo Podhala, z którego mieszkancy nie umieja skorzystac. A takie mówienie głupot o cenie jest tylko biciem piany. Ludzie sa oszukiwani na cenie węgla za , który przepłacaja bardzo słono - kupuja najgorszy odpad po cenie pełnowartosciowego wegla i jakos nikt nie protestuje,ze jest nabijany w butelke. Poza tym cena ludzkiego zycia i zdrowia jest chyba najważniejsza - wykorzystanie geotermii jest szansą - na życie w zdrowym środowisku. Nie kazdy rejon w Polsce ma takie mozliwosci, a my oczywiscie stajemy okoniem, bo węgiel tańszy - co jest nieprawdą. Ale rzuć perły miedzy wieprze....
odbiorca22:45, 5 grudnia 2016
@xxx: Ty koleś udajesz znawcę i wszystkowiedzącego . Tak samo w Zakopanem jak i wszędzie prezes jest mało konkurencyjny. Skoro ogrzewanie kosztuje tyle samo co ogrzewanie olejem , to co to za interes. Aby zachĘciĆ społeczeństwo , to ceny geotermii muszĄ być zdecydowanie niższe . Ci co siĘ załaPALI W ZAKOPANEM I W INNYCH MIEJSCOWŚCIACH NA PODHALU TO FIKSUJĄ JAK TYLKO MOGĄ. Kto się da nabrać na te plewy i brednie prezesa. teraz chce wykiwać radnych nowotarskich i wszystkich , którzy się załapią na te plewy. Na początku , to mówiono tak: jak się podłączy wielu , to ceny spadną . Jak spadły to każdy kto korzysta to najlepiej czuje w kieszeni .Nie dajcie się nabić w butelkę tym oszustom przywiezionych na Podhale w teczkach .
Wizjoner22:37, 5 grudnia 2016
Dlaczego w Zakopanem nadal jest smog?
ehh22:00, 5 grudnia 2016
bardzo ciekawe jest konflikt polskiego alarmu smogowego z jakim kolwiek innym sposobem palenia lub zmniejszenia emisji zależy mu wyłącznie na zmianie pieców na te rekomendowane ludzie palący węglem są na równi z tymi którzy pala śmieciami , a jak się udawania ze można czyściej palić węglem polski alarm smogowy dementuje wszystko i wypiera przedstawione dowody . kiedy ludzie zrozumieją ktoś kto ma 1100 zł emerytury miesięcznie czyli tak jak ja wydatek 600-700zł na gaz jakoś sie nie uśmiecha , a tym bardziej uzbieranie paru tys zł na zainwestowanie w eko piec . ludzie pala węglem bo jest to tańsze i tylko na to ich stac , wystarczyło by zadbać o jakość węgla i dobranie sie do tyłka tym którzy faktycznie spalają śmieci
baciok@21:11, 5 grudnia 2016
Problemem nie są blokowiska ale domy jednorodzinne spalające wszystkie odpady jakie się da. Założę się o duże pieniadze że nie da się zmusić takich właścicieli w żaden sposób do podpięcia do geotermi (czy innego mniej szkodliwego systemu grzewczego). Oprócz czynnika ekonomicznego to jest jeszcze czynnik kulturowy. Świadomość niektórych pochodzi z epoki kamienia łupanego.
Deso20:59, 5 grudnia 2016
Lepiej sie truć, ale mieć w kieszeni 200 zł wiecej. Co za myślenie... A moze wogole nie grzejcie tylko siedźcie w kurtkach w domu ? Ile pieniędzy będziemy zaoszczędzone, hoho
Qwert20:53, 5 grudnia 2016
A ile zarabia, pan prezes? I jaki to jest procent wygenerowanego zysku? Takie dane chyba prezes ma..
Wzorowy Anon20:40, 5 grudnia 2016
I co to da? Kotłoenia węglowa spełnia wszelkie normy emisji, ma filtry, instalacje odpylania i odsiarczania. Najpierw trzeba podłączyć do MPEC State Miasto i grzać wodę użytkową a potem geotermiam

Z resztą za kasę z budowy sieci geotermalnej i odwierty można do MPEC podłączyć całe miasto wraz z nowym asfalten tam, gdzie kopano w drodze!
xxx20:28, 5 grudnia 2016
ile kosztuje geotermia???
zapytajcie indywidualnych odbiorców to się dowiecie, korzystna jest w zakopanym przy wynajmie i tylko wtedy!!!!
tego prezes nie powiedział.
lepiej zaprosić, oczy zamydlić i po problemie?
ciepłownia spełnia wymogi ekologiczne chyba do 2014 roku po ostatniej modernizacji, przewodniczący powinien to sprawdzić, a poprzedni dyrektor był niewygodny i poszedł w odstawkę.
woda z mózgu20:28, 5 grudnia 2016
Pan prezes robi nam odbiorcom wodę z mózgu. Aby geotermia była antidotum na smog na Podhalu , muszą być jej ceny zdecydowanie tańsze , muszą być konkurencyjne . Niestety dopóki pan prezes będzie nastawiony na zdzieranie z odbiorców portek , niech nie pieprzy nam o polityce anty smogowej, bo to jest czysta hipokryzja.
abc20:18, 5 grudnia 2016
łakomy kąsek - podpiąć bloki i kazać płacić jak za mokre zboże!!!!
domy jednorodzinne nie będą się podłączać bo DROGO!!!
koszty geotermii są drogie a ich ciepło droższe niż obecne z ciepłowni.
nabierają wody w usta przy pytaniach o kwoty!!!
dlaczego? oni wiedzą DLACZEGO!!!!
radni zastanówcie się dwa razy.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas