Piątek, 03 lipiec 2020, Imieniny: Anatola, Jacka, Ottona
Zakopane i okolice
Clouds
19°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 82
Clouds
19°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 82
Clouds
19°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 82
Clouds
21°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 82
Clouds
20°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 89
Clouds
19°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 82
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
09.02.2017, 20:00 | czytano: 7155

Czarny dym z komina urzędu gminy

Gmina Szaflary namawia mieszkańców do ekologicznego ogrzewania domów, a tymczasem z komina budynku urzędu gminy wydobywa się czarny dym. Wójt Rafał Szkaradziński tłumaczy, że po objęciu władzy w gminie chciał wymienić piec w urzędzie, ale okazało się, że jest prawie nowy, więc zrezygnował, by nie spotkać z zarzutem niegospodarności.

"Droga Redakcjo, będąc dzisiaj na zakupach w Szaflarach miałem okazję na własne oczy przekonać się jak ze smogiem "walczy" Urząd Gminy Szaflar" - napisał w liście d naszej redakcji jeden z czytelników i załączył do e-maile zdjęcia komina urzędu, z którego wydobywa się czarny dym. "Wójt i jego urząd, jak widać na dołączonych zdjęciach, w nosie ma ekologię wbrew temu co głosi i już wiem dlaczego wszędzie, tylko nie w gminie Szaflary, są dopłaty do wymiany kotłów grzewczych... No cóż, wójt musiałby zacząć od swojego urzędu, a jak wieść gminna niesie, wójt to człowiek oszczędny i oszczędza gmina na wszystkim ... Jak widać na jakości kupowanego opału także... Pozdrawiam, wasz wierny czytelnik".

O ustosunkowanie się do listu naszego czytelnika zwróciliśmy się do wójta gminy Szaflary Rafała Szkaradzińskiego. - Problem dymiącego komina w Urzędzie Gminy jest mi bardzo dobrze znany - zapewnia wójt. - Na początku 2015 roku podjęliśmy próbę wymiany kotła na bardziej ekologiczny, jednak okazało się, że piec został zakupiony kilka lat temu, dlatego jego wymiana w chwili obecnej, mogłaby się spotkać z zarzutem niegospodarności - wyjaśnia.

Kolejnym powodem dla którego nieuzasadniona ekonomicznie byłaby wymiana kotła w budynku Urzędu Gminy w Szaflarach już teraz - tłumaczy jest fakt, że w ubiegłym roku gmina złożyła wniosek o dofinansowanie odwiertu dla wód geotermalnych i planuje budowę sieci ogrzewania geotermalnego w Szaflarach, do której budynek Urzędu Gminy mógłby zostać podłączony.

- Odnosząc się do zarzutu słabej jakości używanego węgla to jest on niesłuszny, gdyż używany węgiel został zakupiony w drodze przetargu i spełnia on obowiązujące kryteria jakości - podkreśla.

Wójt zapewnia, że gmina od początku trwania kadencji czyni starania, aby możliwa była wymiana z dofinansowaniem kotłów zarówno dla mieszkańców jak i w budynkach gminnych. - Pierwszy raz od początku powstania gminy, w czerwcu 2016 r. przystąpiliśmy do Programu Ochrony Powietrza oraz przygotowaliśmy Program Gospodarki Niskoemisyjnej, dzięki czemu możliwe będzie dofinansowywanie wymiany kotłów na terenie gminy - wyjaśnia. - Mając na uwadze dbałość o powietrze w naszej gminie oraz o zdrowie mieszkańców, w Wieloletniej Prognozie Finansowej na dopłaty do wymiany kotłów mamy przeznaczone 600.000 zł w 2018 r. i w 2019 r. również 600.000 zł a na działania związane z termomodernizacją budynków gminnych w WPF-ie mamy zarezerwowane 2 mln zł z czego właśnie kończymy pierwszą inwestycję w tym zakresie obejmującą termomodernizację szkoły w Bańskiej Wyżnej z wymianą starego pieca węglowego włącznie.

Wójt wylicza, że na wszystkie zadania wynikające z uchwalonego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla gminy Szaflary na lata 2016-20 zarezerwowanych jest blisko 10 mln zł, które zapisane są także w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Ponadto gmina aktywnie uczestniczy w działaniach Klastra Zielone Podhale, który ma na celu zmniejszenie niskiej emisji całego regionu oraz uczestniczy w rozmowach w tym temacie na szczeblu ministerialnym.

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
mieszkanka14:22, 13 lutego 2017
a ja jechalak kolo domu nasego radnego w marusynie to tys dymiylo jak trza
beczkarz16:36, 12 lutego 2017
Jadąc dzisiaj ( 12.02.20170 z Nowego Targu do Stopków w Maruszynie koło budynku gminy w Szaflarach nie widziałam ani jednego tak potwornie dymiącego komina, jak ten w budynku urzędu gminy.
palacz13:49, 10 lutego 2017
za chwilę skończy się sezon grzewczy i skończy się Wam temat.
Ciekawe, o czym też będziecie pisać.
znajomo13:31, 10 lutego 2017
moja kolezanka na banskiej podlaczyla z geotermalni wode ale by niewyrobiyla z oplatami wiec poli w piecu cyntralnym na wegiel i co wy na to
czytelnik11:52, 10 lutego 2017
Nowi kandydaci na wójta dajcie sobie spokój. Trzeba umieć przegrywać....
Z Lepszej Przyszłości11:07, 10 lutego 2017
Może mi ktoś przetłumaczyć pewnie z angielskiego na nasze, co to za kwota w artykule się pojawiła 600.000 zł ? Pewnie nawet exel nie rozpozna tej kwoty waluty. Czyżby w naszej walucie pokazały się trzy zera? Rozumiem, że ktoś postawił kropkę bo dolary miał w praktyce, ale jeżeli dał kropkę, to i powinien być przecinek z groszami skoro napisał zł. A i jeszcze zł nie ma kropki ;-)

Oto świetny przykład jak tu się do kogoś dzisiaj doczepić !
z11:02, 10 lutego 2017
taki dym tam jest bardzo często...wstyd panie wójcie !!!
Chciałem, ale...09:40, 10 lutego 2017
Po objęciu władzy chciałem:
-budować drogi, ale sią okazało, że są już pobudowane,
-budować szkoły, ale się okazało, że są już pobudowane,
-budować sale, ale się okazało, że są już pobudowane,
-budować remizy, ale się okazało, że są już pobudowane,
-budować mosty, ale się okazało, że są już pobudowane,
-remontować i rozbudowywać, ale się okazało, że to już zrobione,
-ciągnąć geotermię, ale się okazało, że brak mi charyzmy i nie dam rady,
-pozyskiwać fundusze unijne, ale się okazało, że nie umiem,
-zarządzać gminą, ale się okazało, że nie umiem,
-zreorganizować urząd, ale wszystko dokumentnie spieprzyłem,
-rządzić sołtysami, radnymi, ludźmi, ale ci się nie dadzą,
Zatem, skoro nie trzeba nic robić, będę pozorował i brał wypłatę, no i moi koledzy też.
m08:55, 10 lutego 2017
ale ladne zdjecie modne na topie
głos rozsądku07:48, 10 lutego 2017
Paranoja... Polityka energetyczna kraju jest taka a nie inna, górnicy są tacy a nie inni i smog w całym kraju będzie nadal póki nic się tu nie zmieni. Jakby gaz i olej opałowy nie były by tak opodatkowane akcyzami itp. a sieci ciepłownicze rozwijane to nikt by nie bawił się węglem.

Paranoją są te zdjęcia kominów, sami domów nie macie? Wystarczy rozpalić w piecu i już leci dym bo piec zimny, jak jest zasiarczony węgiel to dym leci jak przy tęczy. Węgiel jest najtańszy stąd każdy nim będzie opalał.

Popatrzcie na Słowację, tam nie ma górnictwa (nikt na Bratysławę nie zrobi nalotu bo nierentowne kopalnie zamykają), do Putina nie podskakują z szabelką stąd jest możliwość posiadania taniego gazu, oleju opalowego i rozwoju sieci ciepłowniczej w taki sposób, że niektóre miasta są w 100% w ten sposób ogrzewane!
desmoK07:25, 10 lutego 2017
W większości przypadków nie trzeba wymieniać kotła, tylko PALACZA! Pouczyć o GÓRNYM SPALANIU, a będzie i czyściej i oszczędniej.
Pijak07:16, 10 lutego 2017
To jest specjalny dym który tylko truje larwy komarów i kleszczy oraz stada dzikich wściekłych psów w lecie już nie będzie latać to paskudztwo
wagadugu23:17, 9 lutego 2017
Czarny węgiel - czarny dym, chyba normalka.
Mnie dziwi to: palę biały styropian, a dym czarny - czary, czy co?
użytkownik geotermi23:13, 9 lutego 2017
A ja i inni użytkownicy ogrzewania geotermalnego którzy nie zanieczyszczają powietrza , to za karę! jak tylko nowy wójt ekologiczny objął władzę w gminie, jednym z pomysłów oszczędzania było zlikwidowanie ulgi w podatku od nieruchomości dla mieszkańców którzy ogrzewają geotermią !!!
I od początku trwania kadencji Wójt czyni starania na dofinansowanie wymiany kotłów na kotły , gdzie i tak dalej będzie się dymić. Gdzie tu logika?
bolek23:11, 9 lutego 2017
musiałem kupić piec 22 września bo pękl a zapisy na dotacje unijne były do 14 września
chcialbym zmienić ale kto wróci mi 5480 plus montaż
Skołowany palacz22:25, 9 lutego 2017
Ja kupiłem nowy piec we wrześniu, dałem 4300, mam go wywalić za rok czy dwa? Niestety nie ma piątej klasy. Co prawda palę mieszanką węgla i koksu z dużą domieszką drewna. Ale to pewnie nikogo nie będzie interesować w 2023...
hanka22:08, 9 lutego 2017
przecie w urzedzie jest piec na ekogroszek ino fcom dokopac wojtowi a fto to wiadomo
bum21:46, 9 lutego 2017
cała akcja ze zdjęciami ma za zadanie wskazać lokalizacje które warto kontrolować i tyle , rośnie świadomość i tyle . A matoły które chcą się wymądrzać będą sie wymądrzać . Ważne żeby swiadomość rosła, ważne żeby jakaś część ludzi zastanowiła się zanim plastik wyląduje w ich piecu. ale internet daje możliwość umieszczania swoich mądroiści ile wlezie . ale może zastanówcie sie co piszecie
Omg21:40, 9 lutego 2017
Czarny dym przy paleniu węglem to chyba normalne.
Gorzej jak by był zielony lub biały !
p21:11, 9 lutego 2017
A widzieliście gdzieś na Podhalu skład w którym można kupić węgiel nie spełniający kryteria jakościowe?
Jak to mówią papier wszystko przyjmie.
Partyzant21:06, 9 lutego 2017
Szanowni Konfidenci,każdy kupuje to na co go stać a najbardziej kopcą ci co mają najwięcej kasy i najnowocześniejsze kotły...
dzim20:52, 9 lutego 2017
czy wy naprawdę nie macie co robić tylko chodzić i dym z komina fotografować co to ma niby zmienić bo jak do tej pory nic nie zmieniło i nic nie zmieni, dymić się musi bo taki węgiel jest zima i ludzie grzeją domy nic na to nie poradzicie nie tędy droga
Palacz w swoim domu20:35, 9 lutego 2017
Nakazać palaczowi rozpalać od góry! I po dymie! Takie to trudne?
baciok@20:34, 9 lutego 2017
A ja kibicuję Wójtowi. Wziął się za próbę przeprowadzenia geotermii przez Szaflary. Jeżeli coś z tego wyjdzie to ma miejsce w historii Szaflar. Próbuje coś robić, rozruszać Gminę o której coraz więcej pozytywnego słychać. Coś mu się chce. Nie znam go osobiście, więc opinia calkiem neutralna.
????20:25, 9 lutego 2017
Mój sąsiad w grudniu zmienił cieknącego kopciucha, na nowego kopciucha, bo było tanio. Rozumiem że jego data 2026 z ustawy sejmikowej nie musi obowiązywać?
sąsiad20:07, 9 lutego 2017
Mój nowy sąsiad który dopiero wybudował dom ma nowy piec na ekogroszek i dym jest identyczny jak na zdjęciu....
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij