Kary więzienia dla nowotarżan oskarżonych o pomoc w ukrywaniu zwłok, poplecznictwo i zacieranie śladów morderstwa (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
Rabka Zdrój
Snow
-3°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-2°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-2°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-2°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-2°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
92 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 46 | 92 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
24.04.2017, 12:35 | czytano: 19438

Kary więzienia dla nowotarżan oskarżonych o pomoc w ukrywaniu zwłok, poplecznictwo i zacieranie śladów morderstwa (zdjęcia)

Na kary więzienia skazał Sąd Okręgowy w Nowym Sączu pięciu dwudziestokilkuletnich nowotarżan współoskarżonych w procesie o zabójstwo Michała Marka w listopadzie 2015 r. w Nowym Targu. Dostali kary od 8 miesięcy do 1 roku bezwzględnego więzienia.

Fot. Robert Miśkowiec
Fot. Robert Miśkowiec
Bartłomiej B. został skazany na okres 8 miesięcy więzienia, Andrzej F. - 1 roku, Adrian S. - 1 roku, Justyna S. - 8 miesięcy, a Mateusz S. - 1 roku. Zabójca Michał M. dostał wyrok 25 lat więzienia.

Sędzia Jerzy Bogacz mówił uzasadniając wyroki, że nie można stawiać znaku równości między mordercą a jego pomocnikami. Odniósł się w tej sposób do komentarzy, które pojawiały się m.in. na Podhale24.pl, w którym nasi czytelnicy nawoływali do zastosowania surowych kar wobec współoskarżonych. Przypomniał, że w przypadku przestępstw, które popełnili, maksymalne zagrożenie karą wynosiło 5 lat.

Sąd w ich przypadku znalazł zarówno okoliczności łagodzące, jak i obciążające. Za okoliczność łagodzącą uznał fakt, że przez pewien czas cała piątka rzeczywiście była zastraszona przez zabójcę, który groził śmiercią każdemu, kto odmówił mu pomocy w zatarciu śladów i ukryciu zwłok. - Kiedy oskarżony zachowywał kontrolę nad nimi, mogli się obawiać, że również ich zabije. W końcu widzieli na własne oczy, że zabija ich kolegę - wyjaśniał sędzia. - To nie jest tak, że oni chcieli pomagać zabójcy. Oni zostali do tego najprawdopodobniej zmuszeni. To ich nie usprawiedliwia, ale obniża stopień ich winy. Gdyby nie to, kary byłyby surowsze.

- Ale każdy z nich miał tego dnia moment, kiedy np. Michał M. wyszedł, gdy nie był pod jego kontrolą. Mógł wtedy powiadomić o wszystkim policję i byłoby, można by rzec, po problemie - dodał sędzia Bogacz. - Przyznali się do tego dopiero, gdy Michał M. przyznał się do zabójstwa. Gdyby tego nie zrobił, to ta sprawa mogłaby nigdy nie wyjść na jaw.

Biorąc pod uwagę te fakty, z jednej strony sąd łagodnie potratował współoskarżonych, wymierzając ich kary z "dolnej półki", czyli nie 3 lub 5 lat więzienia, ale 8 miesięcy lub maksymalnie 1 rok. Ale z drugiej strony kary są surowe, bo wyroki nie są w zawieszeniu, co oznacza, że jeśli wyrok się uprawomocni, wszyscy pójdą do więzienia. - Sąd uważa, że byłyby podstawy do warunkowego umorzenia kar gdyby nie fakt, że chodzi tu o przypadek bardzo wysokiego stopnia szkodliwości czynu. Sąd powinien dać też sygnał społeczeństwu, żeby nie tolerować takiego działania -dodał.

Podczas poprzedniej rozprawy obrońcy pozostałych oskarżonych, którzy odpowiadali za pomoc w ukrywaniu zwłok, zacieranie śladów i nie poinformowanie o przestępstwie, podkreślali, że ich klienci przyznali się do popełnionych czynów. Mówili, że do dziś przeżywają oni traumę i szok, jakich doznali w związku z okolicznościami zabójstwa Michała Marka. - Ofiarami oskarżonego są też pozostali oskarżeni w tej sprawie – mówił jeden mecenasów, przypominając, że Michał M. groził śmiercią wszystkim świadkom zabójstwa. - Oni zachowywali się tak ze strachu przed groźbami Michała M., które budziły u nich realną obawę spełnienia. W końcu groził im człowiek, który przed chwilą kogoś zabił – przekonywał. - Oni to wszystko robili pod groźbą śmierci ze strony oskarżonego. Dlatego można uznać, że działali w stanie wyższej konieczności.

Wyrok nie jest prawomocny. Oskarżonym przysługuje apelacja.

Do zabójstwa Michała Marka doszło w jednym z mieszkań przy Alejach Tysiąclecia w listopadzie 2015 r., podczas towarzyskiej imprezy. 25-letni nowotarżanin zginął od trzech ciosów nożem w klatkę piersiową i głowę, które zadał mu Michał M. W czasie procesu nie wyjaśniło się, z jakich powodów to zrobił. Następnie, wspólnie z innymi uczestnikami imprezy, morderca w skrzyni wyniósł ciało z mieszkania, wywiózł samochodem na Kokoszków i zakopał w lasku.

Przez wiele tygodni bliscy i znajomi Michała szukali go, będąc przekonani, że zaginął. Zabójstwo wyszło na jaw w styczniu. Podczas zatrzymania przez policję w innej sprawie, 23-letni wówczas Michał M. sam z siebie przyznał się do dokonania zbrodni i ujawnił miejsce ukrycia zwłok.

r/ fot. Michał Adamowski

Zobacz więcej naszych publikacji na ten temat
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
obywatel02:43, 4 maja 2017
Straszna wina ....rodzicow ,sasiadow i kretynskiego przymykania oczu na wszystko....w zakichanej dziurze cpuny ,robia co chca ,rodzice ich bronia
sa wulgarni ,chamsy i agresywni.....ta dziewczyna powinna dostac duzo wyzsza kare nie za roznice plci ale za zwyrodnienie.Panie Sedzio wszyscy wiemy ze pomoc przy zabojstwie a zabojstwo to dwa rozne czyny ale kara jednego roku to kpina !!!! zakpil Pan z prawa ? czy z Rodzicow zamordowanego ?
kris00:25, 28 kwietnia 2017
kpina!!!! co to za kary???
mieszkanka08:45, 27 kwietnia 2017
pol, to powiedz to rodzicom Michała Marka..... bląd? to nie jest bład tylko skury*******. Błedem może byc pobicie kogoś RĘKOMA , zdrada drugiej osoby, nawet kradzież ale nie zabójstwo... Ten rok mam nadzieje i chyba każdy, że bedzie dla nich naprawde ciężki i tego im życze, niech się naucza pokory. Kara nie jest surowa bo to był współudział ale dobre i to, oby się tam męczyli, jeszcze dobrze jakby ich na jakies prace społeczne wysłali i to bardzo ciężkie. Racja że bardzo wielka szkoda że już nie ma obowiązkowego wojska bo wtedy nie mieliby czasu na głupie pomysły...

Gdyby mieli tylko w zawieszeniu to chodziliby dalej po mieście i śmiali nam się prosto w oczy, a tak może czegoś sie nauczą... Śmieszna kara jest dla zabójcy bo 25 lat przy tym co zrobił i w jaki sposob go przewozili kwalifikuje się do surowszej.... Przeprosiny były za namową adwokata więc zero w nich szczerości i po jakim czasie? Ponad to niedługo po tym probował zabić innego chłopaka tylko ten drugi miał wiecej szczęścia.
Dorak22:48, 26 kwietnia 2017
Ten rok i te 8miechow tomoze byc dla nich bardzo trudna nauka życia. Bedzie bolało.
góral18:50, 26 kwietnia 2017
andrzej co ty narobiłeś trudno mi uwierzyć że to ty .....zadałeś się ze z***.mi genetycznymi i teraz są skutki
Ewa15:30, 25 kwietnia 2017
Nikogo nie bronię i uważam, że powinni dostać więcej. Nie rozumiem tylko dlaczego wszyscy wspominają tylko o dziewczynie... Jest bardziej winna niż ta reszta, bo jest kobietą??? Wszyscy zrobili to samo.
nowotarżanin23:43, 24 kwietnia 2017
dla tych gnoi co pomagali zakopać św pm narka tylko 1 rok to jest śmieszne a ta dziewczyna to powinna sie raczej po ziemie zakopać
kumpel22:16, 24 kwietnia 2017
Do fobia : usprawiedliwiasz się?
incognito22:03, 24 kwietnia 2017
Chociażby Sedzia chcial dac im wyzsze kary to uwierzcie mi, ze nasze polskie prawo go nie puszcza.. taka paranoja
p. J21:27, 24 kwietnia 2017
Na miejscu rodziny zrobiłbym odwołanie od wyroku z utrzymaniem 25 lat dla zabójcy , ale reszta powinna mieć wyższe kary min 5 lat , Panie Sędzio pan się pomylił a gdzie ich wszystkich wcześniejsze wybryki, nagle tacy dobrzy że tylko z niższej półki.
ANTY_LEWAK21:17, 24 kwietnia 2017
@a.
Jak tak lobbujesz za ćpunami, to Twój sposób rozumowania jedynie potwierdza że palenie zioła nie wpływa dobrze na mózg.

Tym śmieciom groziło po 5 lat a dostali 8-12 miesięcy. Twój pobrataniec z przedymioną czaszką ma w perspektywie max 3 lata. Myslisz że tyle dostanie, będzie miał pewno max 1 rok i to w zawiasach.

Nie wypowiadaj sie bo nie sprzyjasz swojej idei.
bezsenność21:17, 24 kwietnia 2017
Bartuś taki niewinny a schudł pewnie z 20 kilo. To dieta czy wyrzuty sumienia?
Mika18:45, 24 kwietnia 2017
KARA ŚMIERCI!!!!!! powinna być dla zwyrodnialców zero litości!!!
taka jedna18:43, 24 kwietnia 2017
A gdzie Justysia? Ciekawe czy teraz uśmiech zniknie na gębie.
Mydełko fa.18:36, 24 kwietnia 2017
Oby mydło było w gelu a nie w kostce!
austriak z szaflar18:19, 24 kwietnia 2017
wszystkim kara smierci!!!! a nie bzdurne wyroki!!! co to za sad? chyba z afryki...ha ha....
bzik18:15, 24 kwietnia 2017
Tak zastraszał ich , że ta wsiana/ nie nowotarżanka/ spała z mordercą w tym mieszkaniu bo podobno się w nocy sama bała i go zapraszała do sobie, to ci dopiero strach.
baciok@18:13, 24 kwietnia 2017
Podac pełne dane i wizerunki. Chwasty wyrywa się z korzeniami.
fobia18:03, 24 kwietnia 2017
@wk****iony polak:

no popatrz. tyle wzrostu, tyle wagi a i tak byś uciekł. ok. zakładamy, że typa zwinęli. jaką mam pewność, że w afekcie, drugi z twoich kolegów, bojąc się odpowiedzialności nie zaciuka cię, żeby sam być czysty? jaką mam pewność że złapią i zamkną mordercę? że nie będzie siedział w Gorcach, a wieczorem wpadnie mi na chatę i siekierą łeb rozwali? bo przed chwilą widziałem jak morduje bez mrugnięcia okiem naszego wspólnego kumpla... uwierz mi, na pewno mieli po tym takie kiełbie we łbie, o których my nawet pojęcia nie mamy. potem już tylko alk i dragi, dla uspokojenia sumienia. niech odsiedzą swoje.
świrek16:30, 24 kwietnia 2017
Chwasty.
Tołhaj16:19, 24 kwietnia 2017
Janek ...ma racje wyrosło dwudziestoletnie pokolenie debili i chamów dawniej taki debilny synek nowobogackich który nie wie co ma ze sobą zrobić w tym wieku służył by w wojsku ,tam chamów przywoływali do porządku a dziś się nudzą próżniaki ...jacy oni biedni jakie biedne znudzone dzieciątka ...powinien się o tym wyroku dowiedzieć Minister Sprawiedliwości ...zabili z nudów i powinni dostać podwójne dożywocie wszyscy ...izolatki dwa na dwa a nie wygodne cele ...
wk****iony polak16:00, 24 kwietnia 2017
fobia, ja mam 110kg wagi, 187cm wzrostu, gdybym widział taką sytuację, wypier****ł bym z tego mieszkania i pierwsze co, zadzwoniłbym na policje!
beż żadnego pie****enia, wykręciłbym numer!
BO BYM NIE MÓGŁ SPOKOJNIE SPAĆ, NIE MÓGŁBYM TAK ŻYĆ!!!
tutejsza15:55, 24 kwietnia 2017
oby się tylko ten wyrok uprawomocnił...
Piotr15:52, 24 kwietnia 2017
Obrońcy, na litość Boską nie wnoście apelacji, to jest dla nich łagodna kara niech odsiedzą to co powinni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Janek15:43, 24 kwietnia 2017
Zastraszyi ich? kto to był Batman czy inny supermen? a oni to dzieci CHLOPY PO 20 LAT DAWNIEJ BY W WOJSKU ZAPIEPSZALI -Jak dzieci jak dzieci sedzia tez dziecko.Po 5 lat wiezienia to bylaby sprawiedliwosc.
L.15:33, 24 kwietnia 2017
Tacy to nowotarżanie młode koty cwaniaki w paczce pupilki rodziców..i trzeba pokazać nieśmiertelność i z*** człowieka..a potem strach co to będzie ale sie narobiło..i składanie jeden na drugiego..bo mnie straszył..itd..nie zazdroszcze im tego strachu co przeżyli i pierdla..ale i tak smieszne wyroki dostali..a zabójcy jak w stanach 150 lat..
PAL15:11, 24 kwietnia 2017
Racja wkur****y polak zniknął głupi uśmieszek dziś już ,,rogów'' nie pokazuje
marek14:34, 24 kwietnia 2017
Partyzant, głupoty piszesz, to tyle
Czytelniczka14:31, 24 kwietnia 2017
Ale żeście dali nagłówek surowe kary hahaha się uśmiałam to mają być surowe kary śmiech na sali a morderca ok 50 wyjdzie i jeszcze będzie mógł choć co zrobić masakra????????
pol14:31, 24 kwietnia 2017
trzeba im dać szansę, wyrok sprawiedliwy, nie można ich przekreślać do końca życia,popełnili błąd, straszny błąd, stało się trzeba żyć dalej ,
fobia14:18, 24 kwietnia 2017
hmm. no chciałbym widzieć każdego z was w sytuacji, gdy wasz naćpany kumpel na imprezie zabija bez skrupułów innego kumpla nożem, po czym grozi wam śmiercią jeżeli mu nie pomożecie... człowiek przestaje myśleć racjonalnie. boi się swojej śmierci, boi się kary za współudział i wszelkich innych konsekwencji. absolutnie ich nie bronię, ale żaden z was nie był w takiej sytuacji i pewnie nie będzie, więc cholera wie co się wtedy czuje, jak się myśli, co się robi. oby świat zza krat pokazał im wartość tego, co można stracić.
baaaa14:05, 24 kwietnia 2017
Kara śmierci dla wszystkich albo dożywocie a nie takie kary co dostali.I to nazywa sie sprawiedliwosc
Smok14:02, 24 kwietnia 2017
Napisz ze kto nazwiska z malej litery kazdego tak zeby moderator mial czyste sumienie.

albo co druga literke np.

Smoku nie kuś... Moderator.
strachu13:59, 24 kwietnia 2017
odslonic oczy frajerom !!!!!!! niech wszyscy widza i wiedza !!!!
a.13:53, 24 kwietnia 2017
"Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Rabce Zdroju zatrzymali za posiadanie narkotyków 45 - letniego rabczanina. Grozi mu za to do 3 lat pozbawienia wolności." - taki news z dzisiaj.
3 lata. za posiadanie narkotyków.
8 miesięcy do roku za zbrodnię.
Niepojęte :(
niewiara13:28, 24 kwietnia 2017
Jeden zastraszył 5 osób. Nie pomogli ofierze kiedy ten imbecyl go zaatakował. Nie wierzę, że nie mogli go powstrzymać przed atakiem. Tchórze i totalnie pozbawieni uczuć
wyrok13:12, 24 kwietnia 2017
smiech na sali teraz kazdy bedzie pomagal z zakopywaniu zwlok
wkur****y polak13:03, 24 kwietnia 2017
"Mówili, że do dziś przeżywają oni traumę i szok, jakich doznali w związku z okolicznościami zabójstwa Michała Marka."

Szok i traumę pokazał Mateusz S. na zdjęciach z pierwszej rozprawy pokazując znak szatana. :) taki szok i trauma go dopadła!

szkoda że dostałeś tak mało za to pajacowanie na sali rozpraw! ale spokojnie, w więzieniu nauczą kultury :)
pirx12:52, 24 kwietnia 2017
To śmieszne wyroki ...kamieniołomy łańcuchy zamocowane w piekle i dożywocie ...a nie więzienne przywileje
Partyzant12:37, 24 kwietnia 2017
Placu na rynku jest dość,szubienica,gilotyna i pal się zmieszczą.Bo więzienie w dzisiejszych czasach to jak co najmniej pensjonat z zapewnionymi rozrywkami.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas