Niedziela, 27 wrzesień 2020, Imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli
Czarny Dunajec i okolice
Clear
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 86
Clear
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 86
Clear
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 86
Clear
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 81
Clear
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 86
Clear
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 86
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
02.06.2017, 12:05 | czytano: 4336

Rząd negatywnie odpowiedział na apel hodowców owiec z Podhala

Arch. Podhale24.pl

Po fatalnym, wiosennym skupie jagniąt na Podhalu, po którym pozostało ok. 10 tys. sztuk, które nie pojechały do Włoch, hodowcy zwrócili się do ministra rolnictwa o rządowy skup jagnięciny, taki, jaki miał miejsce w przypadku wieprzowiny i jabłek.

W tej najbardziej pożądanej kategorii wagowej, czyli od 10 do 14 kg, którą preferują Włosi, dla których jagnięcina jest świątecznym przysmakiem, owiec w marcu było bardzo mało. Większość było przerośniętych. Dlatego Zarząd Główny Związku Podhalan, Towarzystwo Produktu Górskiego, Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia "Gazdowie" i stowarzyszenie "Szlak Oscypkowy", zwrócili się z apelem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela w sprawie interwencji na rynku jagnięciny. "W tym roku skupy się załamały i pozostało 10 tys. jagniąt nie skupionych. Hodowcy pozostali sami sobie często z przygotowanymi do transportu jagniąt stosownymi dokumentami" - napisali w apelu szefowie tych organizacji i wezwali ministra do "podjęcia skutecznej interwencji poprzez rządowe skupy i zagospodarowanie w rezerwach tego cennego, zdrowego mięsa podobnie jak w przypadku wieprzowi i jabłek".

Polska Agencja Prasowa, powołując się na resort rolnictwa poinformowała, że interwencyjnego skupu owiec nie będzie, bo rząd planuje inne rozwiązanie. "Resort rolnictwa poinformował PAP, że trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2017 r. „w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych”. Na mocy tego rozporządzenia rolnicy będą mogli domagać się dopłaty do owiec w formie refundacji części kosztów zakupu jagniąt oraz owiec. Projektowane rozporządzenie ma dotyczyć zwierząt zakupionych od dnia 1 stycznia bieżącego roku" - informuje PAP.

Hodowcy są zdania, że proponowany dopłaty mogą pobudzić owczarstwo, ale nie rozwiązują obecnego problemu nadwyżki jagnięciny na rynku.

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Swoj06:54, 4 kwietnia 2019
Teraz wyślemy ekologów zamiast jagniąt , niech się wezmą za robotę darmozjady !!!!!
igor12:57, 3 czerwca 2017
Staż dla baców po 1500 zł. Dotacje,dofinansowania itd.itp. Zwęszyli jak można nieźle zarobić i żyć wygodnie robiąc mało. Dlatego taka zaporowa cena baraniny . Lepiej sprzedawać mało i bardzo,bardzo drogo.Jak zakasać rękawy i zabrać się za uczciwą robotę sprzedawać po realnej cenie mięso baranie a cena unijna jest ok.2 euro. Dlaczego weterynarz bierze ogromne pieniądze przy uboju. Dlaczego Związek nie zapewnia zbytu dla mięsa i jego wyborów. To jakiś absurd. Nie chcą sprzedawać na rynek krajowy .To nie.
115KM12:32, 3 czerwca 2017
Rolnicy. Nadal głosujcie na PiS, a oni Wam podziękują polityką sprzeczną z Waszymi interesami.
adi07:42, 3 czerwca 2017
NIECH napisza ile dostaja dotacji na owce a potem bedziemy rozmawiac baranina jeszcze musi byc tansza po 4 zł jak wieprzowina a moze i taniej ba..y
bolek z gdańska23:56, 2 czerwca 2017
To czego baranina taka droga ???
baco21:46, 2 czerwca 2017
A cego sie spodziwocie. PIS dobry był jak szli do wyboruw i trza było nasego poparcia. Teroz w rzyci nas mo
Antydebil20:28, 2 czerwca 2017
Jak nie będzie zimy i nie będę miał turystów to poproszę rząd aby mi wypłacił i pokrył straty.
obserwator17:26, 2 czerwca 2017
Wykształcenie pracowników bacówki ledwo podstawowe a pieniądze dostają astronomiczne przynajmniej 5 razy za dużo. Z bacówek słychać same przekleństwa i gwizdy a stan sanitarny woła o pomstę .NIE DOTYCZY TO WSZYSTKICH BACÓW .
baciok@17:24, 2 czerwca 2017
Jak ja coś nie sprzedam to też chcę interwencyjny skup od Rządu. Nie masz zbytu to nie produkuj. Każde inne podejście to głeboka komuna.
fobia16:04, 2 czerwca 2017
nie raz chciałem kupić jagnięcinę w sklepie i co? i nic. nie ma. łatwiej dziczyznę i stejki z krokodyla lub kangura kupić, niż podhalańską jagnięcinę...
Andrzejx4815:19, 2 czerwca 2017
Panowie bacowie a może obniżycie cenę jagnięciny bo cena przez was proponowana to skandal i kto ją ma kupić przecież wołacie drożej jak za wołowinkę i dziwicie się że nie macie zbytu opuście do 10zl za kilo i na pewno znajdą sie amatorzy tego mięska które jest naprawdę smaczne i zdrowe ale nie za tą cenę pozdrawiam
e14:35, 2 czerwca 2017
I bardzo dobrze.
ens14:23, 2 czerwca 2017
czyli jak ja napiszę program i nie sprzedam to czemu rząd miałby 'interwencyjnie' skupować?

Skoro wyhodowaliście i kupujący nie kupił (nie mieliście umowy), to o co się rzucacie? Ruszcie głowami. Sprzedajcie tanio lokalnie, dajcie numer jak z przyjemnością kupię na super mięsko.
wincek13:39, 2 czerwca 2017
jaka sprzedaż interwencyjna? Niech ruszą du..e i znajdą masarnie co im tą baraninę będą sprzedawać. Jak się ma zawyżoną nierealną cenę ,to sie ma problemy ze znalezieniem kupca. Każdy baran to rozumie. Może w końcu zejda na ziemię panowie bacowie i dostosują się do rynku mięsa w Polsce. Jakoś drobiaże to zrobili rynek wieprzowiny też funkcjonuje w realiach kraju. A CI SWOJE. Albo drogo! Albo wcale! No to się teraz bujajcie.
wojtek13:15, 2 czerwca 2017
Wiosnę i jesień spędzam w Grecji. Jakim cudem jagnięcina u nich jest o połowę tańsza niż u nas. No co ma takiego grecki baran że wszyscy chcą go kupować i uważają za przysmak. Jakby związek prowadził inną polityka pozyskiwania chowu ,to barany pasły by się na każdej łące. Ale widać ma się nie opłacać i koniec kropka. Barany pociągają za sznurki i baranina nie dość że kosmicznie droga to jeszcze jej nie ma. Podobnie jest w Bułgarii baranina tania i dostępna bez problemu. 2,5 euro za kilo.
xxx12:40, 2 czerwca 2017
wolny rynek!!! skoro kupiec nie chciał kupić kiczowatego towaru, to dlaczego ma to zrobić rząd m.in. z moich pieniędzy???
ja12:16, 2 czerwca 2017
ja produkuje meble i jak jest zastój na rynku to też mam prosić rząd o interwencyjny skup mebli ???! i pisać o skup oscypków ?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij