Ta najdłuższy odcinek tego etapu rowerowego szlaku, który prowadzić będzie od granicy z miastem Nowy Targ i gminą Szaflary do gminy Łapsze Niżne. Łączna długość tej części inwestycji to ok. 13 km ścieżki asfaltowej.
- To jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych na terenie gminy - mówi o całym projekcie Marcin Kolasa. Zastępca wójta przypomina, że Gmina Nowy Targ jest liderem realizacji Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007- 2013.
- Cały główny ciąg komunikacyjny jest na finiszu - dodaje wójt Jan Smarduch. - Do 2018 roku na pewno ścieżkę dokończy Miasto Nowy Targ i Gmina Łapsze Niżne. W ten sposób pętla po stronie polskiej zostanie zamknięta - mówi wójt.
Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum firm: Podhalańskie Drogi i Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe. Wartość umowy to prawie 6 mln zł, z czego 85 procent stanowi dofinansowanie z programu polsko-słowackiego.
Do czerwca przyszłego roku wykonana ma zostać na odcinku Gronków-Dursztyn nawierzchnia asfaltowa, remont przejazdu w bród pod mostem w Gronkowie, remont mostu na potoku Leśnica w Gronkowie, remont przepustu na potoku Czerwonka w Nowej Białej, budowa przepustu i kładki na potok Durściańskim w Krempachach, remonty pozostałych przepustów i zjazdów oraz oznakowanie ścieżki rowerowej.
- Jutro nastąpi przekazanie placu budowy - mówi Elżbieta Gawłowicz. Prezes zarządu spółki Podhalańskie Drogi dodaje, że konsorcjum licząc na łagodną zimę - ma zamiar do końca roku realizować prace przy obiektach mostowych, by do czerwca przyszłego roku zakończyć całą inwestycję.
Kilka dni temu Gmina Nowy Targ podpisała umowę z wykonawcą ścieżki rowerowej Szlaku wokół Tatr na odcinku Krauszów - Morawczyna. W ciągu kilku tygodni powstanie asfaltowy odcinek ścieżki łączący dwa odcinki wybudowane w 2015 roku. Ta ścieżka łączyć ma główny odcinek Szlaku wokół Tatr z Ludźmierzem, Krauszowem, Morawczyną, Pyzówką, a dalej Obidową.
Samorządowcy przypominają, że na terenie nowotarskiej gminy istnieje już sieć ok. 80 km ścieżek i szlaków rowerowych. Część jest asfaltowa, część - szutrowa. Zaangażowanie gminy w realizację ścieżek rowerowych ma na celu podniesienie atrakcyjności turystycznej całego regionu. - Turystyka jest alternatywą dla rozwoju. Chodzi o to, by nie wszyscy musieli "na zewnątrz" szukać zarobku - tłumaczy Jan Smarduch i podkreśla, że inwestycja służyć będzie nie tylko turystom, ale i mieszkańcom.
Przypomnijmy cały projekt zakłada realizację I etapu szlaku rowerowego łączącego Polskę ze Słowacją. Docelowo szlak ma otoczyć Tatry, prowadząc z Nowego Targu przez tereny historycznego rozwoju osadnictwa regionu Podhala, Spisza, Orawy i Liptowa, położone po obu stronach Tatr.
W realizację projektu zaangażowanych jest 13 partnerów – 4 z Polski i 9 ze Słowacji: gmina Czarny Dunajec jako Partner Wiodący, miasto Nowy Targ, gmina Nowy Targ, gmina Szaflary, miasto Kieżmark, obec Vrbov, obec Huncovce,miasto Liptowski Mikulasz, miasto Trstena, Obec Niżna, obecb Liesek, obec Hladovka, obec Sucha Hora.
s/ zdjęcia: Michał Adamowski
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas