Patron przestał być kłopotliwy - podhale24.pl
Sobota, 24 lutego
Imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
Wiatr: 12.348 km/h Wilgotność: 30 %
Clouds
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 66 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
27.07.2017, 13:00 | czytano: 3007

Patron przestał być kłopotliwy

Rada Miejska w Rabce-Zdroju nie będzie musiała zmieniać nazwy jednej z alejek w Parku Zdrojowym. Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie stwierdził, że choć pisarz Julian Kawalec należał do organizacji popierającej komunizm, to jednak nie był jej aktywnym członkiem i może nadal być patronem parkowej alejki.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
W październiku ub. r. alejka w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju otrzymała uroczyście imię Juliana Kawalca, związanego z Rabką-Zdrojem pisarza, poety i publicysty, zmarłego w 2014 roku Honorowego Obywatela Miasta. Wyszło jednak na jaw, że literat był członkiem Rady Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, organizacji politycznej utworzonej w celu propagandowego pokazania poparcia społeczeństwa dla władz PRL, w tym także dla wprowadzenia stanu wojennego. Sprawą zainteresował się Wojewoda Małopolski i rozpoczął wyjaśniania czy w tej sytuacji nie doszło do złamania Ustawy o zakazie propagowania komunizmu.

Kilkumiesięczne postępowanie w tej sprawie zakończyło się jednak po myśli władz miasta. - IPN odpowiedział, że wnikliwie zbadał osobę Juliana Kawalca i jedyne co można mu zarzucić, to że był członkiem Rady Ocalenia Narodowego, która popierała stan wojenny, ale nie ma de facto żadnych dowodów na to, że brał on czynny udział w tej radzie. Był członkiem, bo w tamtych czasach wszyscy, którzy byli zaangażowani w życie publiczne albo zajmowali stanowiska, należeli do tego typu struktur. IPN nie widzi więc potrzeby stosowania procedury przeciwko upamiętnianiu Juliana Kawalca - poinformowała na sesji Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju burmistrz Ewa Przybyło.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
łysy16:09, 27 lipca 2017
Znam kilka osób które za komuny wymachiwali czerwonymi legitymacjami a teraz zasiadają w szeregach pis i jakoś nikt ich nie inwigiluje.
są jeszcze bez nazw ?15:59, 27 lipca 2017
Jeszcze zróbcie alejkę "meteora", też zasłużony dla Rabki.
baciok@14:51, 27 lipca 2017
A kiedy zakaz propagowania banderyzmu w Polsce. Nawet obecnie na naszym terenie to się odbywa. Wiemy o co chodzi.
icek13:06, 27 lipca 2017
Ja mam pytanie. Jak to było z tym Hojołem.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas